اجتماعی و فرهنگی

توضیحات مدیرعامل بهشت زهرا(س) در خصوص تخریب قبور شهدا

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  اکبر توکلی در نشست خبری صبح امروز چهارشنبه با اشاره به اینکه در قطعه ۲۱، ۴۸۰۰ قبر وجود دارد که از این تعداد ۸۰۰ قبر متعلق به شهداست، افزود: درخصوص ۴۰۰۰ قبر عمومی موجود در این قطعه برابر وظیفه ذاتی سازمان بهشت زهرا(س) که وظیفه مرمت و نگهداشت محیط بهشت زهرا را بر عهده دارد، نیاز به رضایت از خانواده‌ها نبوده اما درباره ۸۰۰ قبر متعلق به شهدای گرانقدر از خانواده آنها رضایت کتبی دریافت شده است. البته ۸ قبر به دلایل مختلف از جمله پیدا نکردن خانواده آنها موفق به دریافت رضایت نامه نشده‌ایم که در عملیات بهسازی معابر این قطعه بستر این قبور دست نخورده باقیمانده است.

وی افزود: متاسفانه در یک ماه گذشته در برخی رسانه‌ها اخباری مبنی بر ویرانی قطعات مطهر شهدا منتشر شد و در انتشار این اخبار از واژه‌هایی استفاده شد که دل همگان از جمله خانواده شهدا را به درد آورد. این اخبار در شرایطی منتشر می‌شود که سازمان بهشت زهرا (س) در سنوات گذشته تمام همت خود را برای بهسازی معابر و ارائه خدمات بهتر به شهروندان و به ویژه خانواده شهدا به کار گرفته است.

مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س) از کف سازی ۱۴ هکتار از قطعات مطهر شهدا در این سازمان خبر داد و افزود: ظرف سال‌های گذشته هشت ایستگاه صلواتی در قطعات شهدا ایجاد و میدانی با درج نام ۳۰ هزار شهید احداث شده است. همچنین مزار آیت ا… طالقانی و نماد لشگر محمد رسول ا… (ص) برای اولین باز بازسازی شد.

وی تاکید کرد: برای اولین بار مشکل تاریخی آب بهشت زهرا (س) به ویژه در قطعات شهدا با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان رفع و استراحتگاهی جهت استراحت مادران شهدا در قطعات شهدا احداث شد که همگی نشان از همت این سازمان برای ارائه خدمات بهتر به خانواده شهدا است.

توکلی با اشاره به تماس‌های مکرر خانواده شهدا مبنی بر وجود گودال‌ها و ناهمواری‌ها در قطعات مطهر شهدا و دستور شهردار تهران مبنی بر گرفتن رضایت نامه کتبی از خانواده شهدا برای بهسازی معابر این قطعات، گفت: در بهسازی معابر قطعات شهدا سه شاخص به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت که از جمله آنها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که به هیچ عنوان به سنگ قبرها، حجله‌ها، سنگ نوشته‌ها و اشیای شهدا دست زده نشده و تنها معابر این قطعات بهسازی شده است. در حقیقت در عملیات انجام شده نمی‌توان از واژه‌ ساماندهی استفاده کرد. بر همین اساس برخی ادعاها مبنی بر تخریب و یا شخم زدن این قطعات که در رسانه‌ها مورد استفاده قرار گرفت، از اساس کذب است.

وی ادامه داد: همچنین با انجام عملیات بهسازی معابر و نصب پله‌هایی امکان تردد ویلچرها در این قطعات فراهم شد که موجب رضایت ۹۵ درصدی خانواده شهدا شده است.

وی تاکید کرد: در انتشار اخبار کذب در خصوص تخریب این قطعات فردی تلاش در تحریک خانواده شهدا داشت که نهایتا توانست تنها با موافقت ۱۰ نفر پرونده‌ای را در دادگاه بخش آفتاب به جریان بیاندازد که نهایتا این دادگاه نیز حکم بر ادامه عملیات بهسازی با جلب رضایت خانواده شهدا داد. بی تردید در انجام این عملیات رسالت اجتماعی برای سازمان بهشت زهرا (س) وجود دارد و این افتخار برای دوره مدیریتی فعلی این سازمان وجود دارد که پس از سال‌ها در جهت حفظ یاد و خاطره و میراث شهدا این عملیات را اجرایی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن