اجتماعی و فرهنگی

برجام و افزایش سرمایه‌گذاری آب و برق

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد کبیری – مشاور وزیر نیرو در امور سرمایه‌گذاری – با اشاره به تاثیرات برجام در صنعت آب و برق گفت: تحریم‌ها مانعی بر گذر روند معمولی مذاکرات بین کشورها بود که بازگشت از آن دوران نیازمند گذشت زمان است.

وی ادامه داد: از زمان برداشته شدن تحریم‌ها ما مجبوریم که برای سرمایه‌گذار خارجی شرایط موجود در کشور را به‌طور کامل توصیف کنیم تا سرمایه‌گذار راغب به سرمایه‌گذاری در داخل کشور شود.

مشاور وزیر نیرو در امور سرمایه‌گذاری با بیان این‌که به اعتقاد من سرمایه‌گذار عقل فیل، پای آهو و قلبی همچون گنجشک دارد، اظهار کرد: این مساله به این معناست که سرمایه‌گذار تمام گام‌های خود را به‌طور حساس و حساب‌ شده بر می‌دارد.

کبیری بیان کرد: زمانی که سرمایه‌گذار احساس کند شرایط در یک کشور مناسب نیست به دنبال جایی امن و باید گفت خوشبختانه در حال حاضر کشورهای اروپایی نسبت به ایران این اعتماد را پیدا کردند.

مشاور وزیر نیرو در امور سرمایه‌گذاری با بیان این‌که کشورهای خارجی پروژه‌های ایران را شناسایی و به این اعتقاد رسیده‌اند که بخش خصوصی شرایط خوبی را در ایران دارد، گفت: در بخش انرژی‌های فسیلی تجدیدپذیر استفاده از منابع آب، آب شیرین‌کن‌ها، سد و پروژه‌های انتقال آب پتانسیل‌های خوبی در ایران شناسایی شده است.

به گفته وی، سرمایه‌گذاران تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری‌ در حوزه برق و آب در ایران دارند، اما به دلیل این‌که سرمایه‌گذاران عادت دارند که گام‌های خود را به صورت مطمئن بردارند برای ایجاد سرمایه‌گذاری نیازمند موسسه بیمه‌ای مطمئن برای حمایت بودند.

کبیری اظهار کرد: در گذشته به دلیل وجود تحریم‌ها شرکت‌های بیمه‌ای به خاطر وجود بدهی‌های ایران حاضر به تضمین نبودند، اما چند ماه قبل که بسیاری از این بدهی‌ها پرداخت شد این شرکت‌ها حاضر شدند که تمام شرکت‌های خارجی را حمایت کنند.

مشاور وزیر نیرو در امور سرمایه‌گذاری با بیان این‌که در حال حاضر حداقل هر دو روز یکبار برای رسیدگی به این مساله جلساتی برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: اخیرا که رییس جمهور کره به ایران آمد ۲۵ میلیارد دلار قرارداد در بخش‌های مختلف تفاهم‌نامه امضاء شد.

وی با بیان این‌که در بخش برق نیز به صورت پراکنده تفاهم‌نامه‌هایی به امضاء رسیده است، گفت: به‌طور مثال اخیرا با ترکیه برای نصب ۵۰۰۰ مگاوات به ارزش پنج میلیارد دلار قرارداد نهایی شد.

کبیری تصریح کرد: در مجموع بالغ بر ۹۰ میلیارد تفاهم‌نامه پس از برجام با کشورهای مختلف به امضاء رسید که سهم صنعت آب و برق برابر است.

مشاور وزیر نیرو در امور سرمایه‌گذاری با بیان این‌که استقبال از سمت کشورهای خارجی پس از برجام بسیار خوب بوده است، ادامه داد: حداقل روزی یک هیات خارجی برای مذاکره به ایران می‌آیند.

وی در خصوص اقدامات وزارت نیرو برای اطمینان‌بخشیدن به کشورهای خارجی به منظور سرمایه‌گذاری در ایران، بیان کرد: این مساله بین کشورهای مختلف، متفاوت بوده به‌طوری که کشوری مانند کره که سابقه فعالیت با ایران را دارد راحت‌تر اطمینان می‌کند که در مورد کشورهای دیگر نیازمند مذاکره بیشتری است.

کبیری ادامه داد: به‌طور کل باید گفت که پس از برجام فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در وزارت نیرو به وجود آمده و کشورهای خارجی تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در صنعت آب و برق دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن