شورای شهر

شاکری:شورایاران نباید به کار اجرایی ورود کنند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  مجتبی شاکری در جریان بررسی یک فوریت طرح "مجوز به شهرداری تهران جهت مساعدت و تقویت فعالیت شورایاری ها در سرای محلات شهر تهران" که در صورت تصویب آن شهردار تهران مجاز می شود از محل اعتبارات معاونت اجتماعی و فرهنگی تا سقف ۵۰ میلیارد تومان در قالب کمک به مدیریت محلات شهر منظور کند، به عنوان مخالف اظهار کرد: به دنبال بازدیدهایی که تاکنون از محلات حداقل ۱۰ منطقه شهرداری داشته ام ترکیب ۶+۷ امنای محلات و شورایاران را هوشمندانه و کارآمد می دانم. اما فراموش نکنیم شورایاری ها یک انجمن مردمی، مستقل، غیر انتفاعی، غیر دولتی و غیر اجرایی هستند.

 

وی ادامه داد: در زمان انتخابات دوره اخیر شورایاری‌ها قرار شد شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب‌شوندگان و ستاد اجرایی انتخابات شورایاری‌ها در اولویت قرار بگیرد تا کار معطل نماند. اما پس از آن طی حدود یک سال گذشته تصویب اساسنامه شورا در دستور کار قرار نگرفته است. طرح یک فوریتی امروز در صورت مطرح شدن اساسنامه شورایاری ها جایگاهی برای مطرح شدن نمی‌یابد.

 

شاکری خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد با تخصیص بودجه به شورایاران زمینه ورود این نهاد به کار اجرایی ایجاد شود، شورایاران از اصلی‌ترین تکلیف خود که نظارت و مطالبه گری است باز می مانند و به همان مشکلاتی دچار خواهند شد که پیمانکاران با آن مواجه هستند. ضمن اینکه مشخص نیست در صورت اعطای این اختیارات چه کسی قرار است بر عملکرد شورایاری ها نظارت کند.

 

وی با بیان اینکه طرح مذکور بنده را قانع نکرده است، گفت: اینکه شورایاران هم مجری و هم ناظر باشند، مطلقا شدنی نیست.

 

محمد سالاری نیز از مخالفان طرح مذکور بود که اظهارات شاکری را تأیید و بر ضرورت تصویب اساسنامه شورایاری ها به جای پیشنهاد طرح‌های جدید تأکید کرد.

 

در نهایت یک فوریت طرح مذکور به رقم داشتن ۲۱امضای مدافع, یک فوریت به تصویب نرسید و تنها ۸ رأی را کسب کرد و مقرر شد به صورت عادی در نوبت بررسی قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن