سیاسی

باید در دوستی‌ با آمریکا بازنگری کنیم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین نخست وزیر ترکیه عنوان داشت: من به عنوان راس دولت از مردم شریف می‌خواهم که با یک چشم به جنایت‌کاران و افراد مسلح ترکیه نگاه نکنند. نیروهای ترک با آن کودتاچیان و خائنان جنگیدند و نباید نیروهای مسلح و افسران را با آن خائنان برابر بدانیم چرا که نیروهای مسلح ما جایگان خاصی برای ترک‌ها دارند. از آغاز این شورش حقوقدانان و دادستانی کل و نهاد امنیتی ترکیه تصمیمات بسیار مهمی گرفتند و ما جزئیات آن را  اعلام می‌کنیم. نهادهای حقوقی ترکیه دستورات مهمی را برای برخورد با  افسران صرف نظر از رتبه‌هایشان دارند.

 

وی افزود: ای مردم ترکیه، ما در شما و در کشورهای برادر حمایت بسیاری را دیدیم که این کودتا را رد کردند و حمایت خود را از دولت قانونی ترکیه اعلام نمودند و از لحظات نخست کودتا پشتیبانی خود را اعلام کردند و ما از آنها به خاطر این وفاداری قدردانی می‌کنیم. مردم ترکیه اصالت خود را نشان دادند و گفتند که ما اینجا هستیم و در مقابل تانک‌ها در پل‌ها ایستادند و با "مدارا" با سربازان کودتاچی برخورد کردند. آنها پا پس نکشیدند در حالی که تانک‌ها به سمت آنها می‌آمدند. ما مدیون شما هستیم، هرچه که بگوییم کم است، ما آن کودتاچیان را به خاطر هر قطره خونی که ریختند مجازات می‌کنیم، این نخستین وظیفه ماست.

 

وی  افزود: متاسفانه برخی از طرف‌ها و بعضی از رسانه‌ها در پی این کودتا به فروپاشی اقتصاد ترکیه اشاره کردند. ما به اقتصاددانان در داخل کشور ثابت کردیم که نظم بین‌المللی و بانک‌ها و بورس و حتی خدمات کوچک به فعالیت خود ادامه می‌دهند و بانک مرکزی به صورت خوبی کار می‌کند و آمادگی خود را برای نقدینگی اعلام کرده است و تغییرات خاصی در بورس و ارز رخ نداد. یک گمراه سازی دیگر نیز صورت گرفت؛ بسیاری گفتند که ضعفی در برخورد با تروریسم وجود دارد. ترکیه کشور بزرگی است و بی‌توجهی به تاریخ این کشور آسان نیست، ما آمادگی رویارویی با تمامی خطرات خارجی را که ما را فرا گرفته است داریم و در برخورد با آنها با تساهل برخورد نمی‌کنیم.

 

وی افزود: این کودتا دموکراسی ترکیه را هدف قرار داد، ما شواهد آشکاری در اختیار داریم و در زمان خودش مسائل را اعلام می‌کنیم. ما آماده پاکسازی کشور هستیم. یک کودتای دیگر نیز در سپتامبر رخ داده بود اما در آن هنگام پارلمان بمباران نشد و تلاشی برای بمباران مقر رئیس جمهور صورت نگرفت.

 

وی خطاب به کودتاچیان گفت: ملت ترکیه این سلاح‌ها را با عرق پیشانی خریده است و شما نباید از آنها برای هدف قرار دادن کشور استفاده می‌کردید.

 

ییلدیریم در ادامه با طرح مواضع خصمانه کشورش در قبال سوریه و با نادیده گرفتن سرکوب شدید طرف‌های مخالف ظرف چند روز اخیر در ترکیه اعلام کرد: این همانند کاری است که سربازان بشار اسد در سوریه می‌کنند اما ارتش ترکیه با ارتش سوریه قابل مقایسه نیست و ارتش ما چنین اندیشه‌ای را ندارد. نهاد نظامی ترکیه آینده ماست، یک گروه تروریستی در ترکیه وجود دارد که در حال لانه گزینی است، ما در مقابل هر گونه خطری در محافل حساس خواهیم ایستاد، ما به بازداشت‌ها و بازجویی‌ها ادامه می‌دهیم، امروز روز وحدت است. این تهدیدها آینده ترکیه را هدف قرار داده است. ترکیه این توانایی را دارد که در یک زمان با چندین تهدید برخورد کند.

 

نخست وزیر ترکیه افزود: در حال حاضر ستاد مشترک و افسران در محل کار خود حضور دارند و نهاد نظامی شب و روز با جان فشانی برای انجام ماموریت خود کار می‌کند. ما از مردم می‌خواهیم شب‌ها در میدان‌ها بایستند.

 

وی افزود: ۲۰۸ تن قربانی این کودتا شدند و غیرنظامیانی که در برخورد با این کودتا کشته شدند به "شهادت" رسیده‌اند و ما غرامت‌هایی را به خانواده‌های آنها پرداخت می‌کنیم. هم‌چنین ۲۴ کودتاچی نیز کشته شدند. در این کودتا ۱۴۹۱ تن نیز زخمی شدند، ما ۷۵۴۳ تن را بازداشت کردیم که ۶۰۳۸ تن از آنها نظامی هستند. ما هدفمان این است که تا زمان مطمئن شدن برای عدم تکرار این رخدادها به عملیات و بازداشت‌ها ادامه دهیم.

 

وی درخصوص درخواست جان کری، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر ارائه اسناد و شواهد لازم در خصوص دست داشتن فتح الله گولن، روحانی در تبعید در ترکیه در کودتای اخیر گفت: متاسفم که دوستانمان از ما سند و مدرک می‌خواهند، باید در دوستی‌مان با آمریکا بازنگری کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن