اجتماعی و فرهنگی

«سوسک» برای چه به‌وجود آمد؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  با این وجود نمی‌توان تنها گفت که سوسک موجودات موذی هستند که در همه‌جای خانه پیدا می‌شوند و هیچ خاصیتی ندارند. آن‌ها موجوداتی مفید برای محیط زیست هستند. به عبارت بهتر، سوسک‌ها اگرچه در آشپزخانه بی‌فایده هستند اما در حیات وحش نقش مهمی ایفا می‌کنند.

خب بهتر است قبل از هر چیز تکلیفان را با سوسک‌ها مشخص کنیم. بسیاری از ما فکر می‌کنیم که سوسک‌ها در خانه‌های ما زندگی می‌کنند اما اینطور نیست؛ در واقع بیش از ۴۵۰۰ گونه متفاوت سوسک در جهان وجود دارد که ۹۹.۷ درصد از آن‌ها کاملا دور و مستقل از ما و زباله‌هایمان زندگی می‌کنند. سوسک‌ها در برخی از مناطق برای گل‌ها و گیاهان گرده‌افشانی می‌کنند، اما خاصیت مهم آن‌ها برای ما عادات غذاخوری آن‌هاست.

سوسک‌ها تقریبا همه‌چیز را می‌خورند. این موجودات اگر در خانه زندگی کنند می‌توانند حتی از صابون و چسب هم تغذیه کنند. اگر هم در حیات وحش زندگی کنند، می‌توانند از ساختار گیاهی که بقیه جانوران توان هضم آن‌ها را ندارند، تغذیه کنند. مدفوع سوسک‌ها در بسیاری از اکوسیستم‌ها در چرخه نیتروژن نقشی اساسی دارند زیرا با تغذیه و دفع مواد نه‌چندان محبوب، نیتروژن را دوباره به خاک برمی‌گرداند.

عادات تغذیه‌ایِ این موجودات فواید بسیاری برای انسان‌ها دارد. از آنجایی که سوسک‌ها می‌توانند در کثیف‌ترین شرایط نیز زندگی کنند، بدنشان آنتی‌بیوتیک طبیعیِ بسیار قدرتمندی را تولید می‌کند. محققان حوزه پزشکی بر این باورند که سیستم دفاعی فوق‌العاده قوی سوسک‌ها می‌تواند باکتری‌های مقاوم برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مانند استافیلوکوک اورئوس موسوم به مِرسا را نیز از پای درآورد.

دانشمندان اینک بر روی ویژگی پاهای سوسک‌ها تحقیق می‌کنند تا بتوانند به کمک آن‌ها ربات‌های بهتر، دست و پای و همچنین اندام مصنوعی را تولید و روانه بازار کنند.

با تمام این اوصاف، وجود سوسک‌ها در خانه یا آپارتمان شما اتفاق خوبی نیست. این موجوادت موذی توانایی پخش انواع باکتری را دارند و از طریق انتشار پروتئین‌ها در بزاق و مدفوع خود موجب بیماری‌هایی نظیر آسم و انواع آلرژی می‌شوند. این موجودات همچنین سیر تکاملی را پیش گرفته‌‎اند تا بتوانند در برابر سموم و مواد شیمیایی ما انسان‌ها مقاومت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا