سیاسی

تهدید تازه احمدی‌نژادی‌ها علیه دولت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین روزی که برای بقایی با «توصیه» و «تهدید» آغاز می‌شود، گویای هرچه بیشتر وظایف معاونت پشتیبانی رییس دولت گذشته است. دیروز نخستین اقدامات بقایی رقم ‌خورد تا نشان دهد حکمی که برای او از سوی محمود احمدی‌نژاد صادر شده صرفا برای بازگشت به حلقه دولتمردان سابق نبوده، در واقع حکم او برای ورود به همه صحنه‌هایی بود که بتواند مقابل دولتمردان امروزی دربیاید و از هر فرصتی برای بیان اظهاراتی که بیشتر مصداق فرار به جلو است، بهترین استفاده را کند.

بقایی که روزگاری در گذشته نه چندان دور، عنوان معاونت اجرایی رییس دولت قبل را داشت، پس از آزادی از زندان که با قرار وکالت برای او میسر می‌شود، در نامه‌ای خطاب به معاون اول رییس‌جمهور، توصیه‌هایی را مطرح می‌کند. توصیه، آن هم برای موضوعی که چند روزی می‌شود از انتشار آن در روزنامه کیهان می‌گذرد و با واکنش‌هایی در جهت تکذیب هم روبه‌رو شده است. ماجرا از انتشار خبری در روزنامه کیهان در اوایل تیرماه آغاز می‌شود. جایی که این روزنامه در گزارشی اعلام می‌کند در فاصله سال‌های ٨٩ تا ٩٣ در مجموع ٨۶۵ میلیون تومان پاداش میان اعضای هیات‌مدیره شرکت سیمان تهران به ریاست اسحاق جهانگیری تقسیم شده است.

اما این خبر بلافاصله از سوی روابط عمومی کارخانه سیمان تهران با ارسال جوابیه‌ای تکذیب می‌شود. در این جوابیه خطاب به مدیرمسوول روزنامه کیهان، نکاتی برای تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود که مهم‌ترین بخش آن مربوط به دوره زمانی است که اسحاق جهانگیری به عنوان نماینده بنیاد مستضعفان در این شرکت حضور داشته است. در جوابیه‌ای که پس از آن از سوی بنیاد مستضعفان اعلام می‌شود، تاریخ معرفی جهانگیری به عنوان نماینده این بنیاد در شرکت سیمان تهران به سال ٨٩ و تاریخ آخرین حضور وی نیز به اردیبهشت ٩٢ یعنی چند ماه قبل از انتصاب او به عنوان معاونت اول ریاست‌جمهوری بازمی‌گردد. اما نه‌تنها این پاسخ هیچگاه از سوی مسئولان کیهان – همچون مواردی مشابه این – مورد قبول واقع نمی‌شود، بلکه در مورد دریافتی‌های نامبرده نسبت به جوابیه قانع نمی‌شوند.

پاسخی که در آن تاکید شده جهانگیری برای سال ٩٣ هیچ رقمی دریافت نکرده و برای سال‌های حضورش در شرکت سیمان طبق دستورالعمل بنیاد و بسیار کمتر از مبالغ منتشر شده در جراید دریافت کرده است، نه تنها جایی در تغییر گزارشات اولیه ندارد، بلکه این‌بار مستمسکی برای نامه‌نگاری دولتمردان گذشته می‌شود. حمید بقایی در نامه‌ای که دیروز از سوی سایت دولت‌بهار، سایت نزدیک به دلتمردان گذشته منتشر شد، خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور، به وی توصیه می‌کند «در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و با هدف بازسازی اعتماد عمومی، پاداش نجومی دریافت شده از سیمان تهران را هرچه سریع‌تر به بیت‌المال بازگرداند».

زمان دقیق جبران، اعلام شود

بقایی که مبنای نامه خود را بر پایه گزارشاتی قرار می‌دهد که هم از سوی شرکت سیمان و هم از سوی بنیان مستضعفان مستندات و مستدلات مورد تکذیب قرار گرفته، از جهانگیری می‌خواهد که زمان دقیق جبران و عودت پاداش‌های سال‌های مسوولیت خود در آن هیات‌مدیره را اعلام کند.

او در ابتدای نامه خود عنوان کرده که «نظر به انتشار خبر پاداش دریافتی توسط جنابعالی به عنوان رییس هیات‌مدیره غیرموظف کارخانه سیمان تهران طی سال‌های ١٣٨٩ لغایت ١٣٩٢ (سال اول دولت یازدهم) در برخی رسانه‌ها و پیرو فرمایشات مدبرانه مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر مبنی بر اینکه «چنین برداشت‌های نامشروعی از بیت‌المال، گناه و خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی است، مساله عزل و برکناری و بازگرداندن اموال به بیت‌المال باید در دستور کار مسوولان باشد، زیرا افکار عمومی نسبت به این موضوع حساس است و اگر پیگیری لازم نشود، از اعتماد مردم به نظام اسلامی کاسته خواهد شد.» لطفا به‌منظور تحقق منویات معظم له و خواست آحاد جامعه، زمان دقیق جبران و عودت پاداش دریافتی مذکور به بیت‌المال را اعلام فرمایید». بقایی در پایان نامه خود از نیز عمل به توصیه خود را اینگونه شرح می‌دهد: «بدیهی است پیشگامی شما در این اقدام خداپسندانه منشأ اثرات مثبت در سطح جامعه و بازسازی اعتبار دولت آن هم در شرایطی که حضرتعالی مروج انصراف مردم از دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی بودید خواهد شد.»

عذرخواهی کنید، وگرنه شکایت می‌کنیم

دیروز اما دومین اقدام بقایی از سوی وکیل او انجام می‌شود. اقدامی که همچون گذشته حکم به عذرخواهی می‌دهد و با عملی نشدن آن تهدید به شکایت می‌کند. دلیلشان هم همچون همیشه «مصداق نشر اکاذیب و افترا بودن» تمامی گفت‌وگوهایی است که با محوریت دولت گذشته انجام می‌شود. این‌بار قرعه به نام یکی از نمایندگان مجلس می‌افتد. غلامعلی جعفرزاده که یک سال از اظهارات او در خصوص تخلفات معاون اجرایی سابق و معاون پشتیبانی فعلی محمود احمدی‌نژاد می‌گذرد، با نامه‌ای تهدید به شکایت می‌شود. این نامه که البته چند روز پیش از سوی این نماینده مجلس فاش می‌شود، دیروز از سوی وکیل بقایی نیز مورد تایید قرار می‌گیرد.

علی‌اصغر حسینی به وکالت از حمید بقایی در نامه خود خطاب به جعفرزاده از وی می‌خواهد که ادعای خود مبنی بر خروج ۲۰ هزار میلیارد تومان از کشور توسط بقایی را ثابت کند وگرنه به اتهام افتراء و نشراکاذیب شکایت می‌کند. اکنون این سوال به وجود می‌آید که چطور پس از گذشت این همه ماه از آزادی بقایی، تازه او به فکر شکایت افتاده است. اگرچه تنها این نامه حاوی تهدید به شکایت است اما برای دومین بار طی چند هفته گذشته مورد استفاده او قرار می‌گیرد. در نامه‌ای که حسینی به وکالت از حمید بقایی برای جعفرزاده ایمن‌آبادی نوشته و یک نسخه از آن را در اختیار تسنیم قرار داده، آمده است: جنابعالی سال گذشته در مصاحبه با سایت تابناک مطرح کرده‌اید «ﻳﮑﯽ ﺍﺯ ﺗﺨلفات ﺑﻘﺎﻳﯽ ﺩﺭ ﭘﺮﻭﻧﺪه‌ﻫﺎی ﮐﻪ ﺍﺯ ﺍﻭ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ، ﺧﺮﻭﺝ ٢٠ ﻫﺰﺍﺭ میلیارد ﺗﻮﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﺻﺮﺍﻓﯽ‌ﻫﺎی ﮐﺸﻮﺭ‌ﻫﺎی ﻋﺮﺑﯽ ﺑﻮﺩه ﺍﺳﺖ ﻭ تخلفات ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩ ﺩﻳﮕﺮی ﻧﻴﺰ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ، ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺩﺭ ﺷﺮﺍﻳﻂ فعلی ﻧﻤﯽ‌ﺗﻮﺍﻧﻢ ﺟﺰییاﺕ ﭘﺮﻭﻧﺪه ﺭﺍ ﺍﻓﺸﺎ ﮐﻨﻢ.»

وکیل بقایی در ادامه این نامه باز هم خواستار عذرخواهی شده و آورده است: «از آنجایی که طرح هر ادعایی در رسانه‌ها نیازمند ارایه اسناد و مدارک و اثبات آن نزد افکار عمومی است و از سال گذشته تا این لحظه هیچ‌گونه مستند قانونی جهت اثبات حرف خود ارایه نکرده‌اید لذا ادعای جنابعالی مصداق ایراد تهمت و افتراء علیه موکل بنده تلقی شده و خلاف سوگندی است که طبق اصل ۶٧ قانون اساسی خورده‌اید. به همین علت لازم است بدون فوت وقت با اعتراف به اشتباه خود، رسما از موکل بنده عذرخواهی و تقاضای بخشش کنید».

اما این نامه با اعلام فرصت سه‌روزه برای ارایه مستندات سخنان یک سال پیش جعفرزاده، پایان می‌یابد. «اگر همان‌طور که در مصاحبه اخیرتان با سایت تابناک تاکید ورزیده‌اید، همچنان بر سخنان خلاف واقع خود مصر هستید، ضروری است بدون طفره رفتن یا توسل به عذر و بهانه‌ای (مانند اینکه اگر رسانه ملی به من وقت بدهد افشا می‌کنم) ظرف سه روز از دریافت این نامه با افشای جزئیات، مستندات قانونی ادعای خود در مورد ﺧﺮﻭﺝ ٢٠ ﻫﺰﺍﺭ میلیارد ﺗﻮﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﺻﺮﺍﻓﯽ‌ﻫﺎی ﮐﺸﻮﺭ‌ﻫﺎی ﻋﺮﺑﯽ توسط آقای بقایی را در هر سایت یا وبلاگ اینترنتی منتشر و حرفتان را حداقل به موکلین خود ثابت کنید. بدیهی است بعد از سپری شدن مدت زمان مزبور چون اظهارات شما مطابق مواد ۶٩٧ و ۶٩٨ قانون مجازات اسلامی مصداق جرایم افتراء و نشر اکاذیب است، موضوع اطلاع‌رسانی و از طریق مراجع قانونی نیز پیگیری خواهد شد.»

هرچند محتوای این نامه وعده‌ اقدام قضایی در موعد زمانی سه‌روزه است، اما باید دید که در موارد گذشته بقایی برای تمام تهدیدات خود چه عملکردی داشته است. چند هفته پیش بود که محمد عطریانفر، نیز مورد تهدید قرار گرفت و او هم وادار به عذرخواهی شد. اما تا آنجا که مطلع هستیم هیچگاه این عذرخواهی انجام نشد و هیچ اقدامی هم در برخورد با او صورت نگرفت. حال نوبت به جعفرزاده می‌رسد. او انگار آماده‌تر از گزینه‌ قبل برای پاسخگویی است.

۵٢٠ تخلف محرز را افشا خواهم کرد

اما پیش از آنکه محتویات این نامه از سوی وکیل بقایی اعلام شود از طرف جعفرزاده مطرح شد. نماینده مردم رشت در مجلس در گفت‌وگویی که با تابناک داشت، بدون اینکه ترسی از شکایت دولتمرد گذشته داشته باشد، با ارایه توضیحاتی در مورد نامه ارسال شده به دفتر وی عنوان کرده بود: «ما با اینگونه شکایات‌ مشکلی نداریم؛ اما برای اینکه گزارش خود را به مردم بدهیم، لازم است یک رسانه داشته باشیم. در همین راستا، فرصتی از سوی رسانه ملی می‌خواهم تا در راستای سخنان و اقدامات احمدی‌نژاد صورت گرفته، به مردم بگویم.»

جعفرزاده البته تنها به موضوع بقایی اکتفا نکرد و عنوان کرد: «اگر رسانه ملی این زمان را در اختیار من بگذارد، ۵۲۰ تخلف محرز و ثبت شده توسط دستگاه‌های نظارتی و سیستم قضایی را افشا خواهم کرد؛ تخلفاتی که تا به امروز به دلیل شخصیت حقوقی احمدی‌نژاد – که روزی رئیس‌جمهور بود – از سوی هیچ نهادی گفته نشد.»

این نماینده مجلس با بیان اینکه گویا تنها این رئیس‌جمهور در جمهوری اسلامی مصونیت دارد و مجاز است هر کار بخواهد انجام دهد، اظهار کرد: «به هر حال تیم دولت سابق اصرار دارند که این اسناد رونمایی شود و به همین دلیل، من اصرار دارم تا در صدا و سیما حاضر شوم و در محضر مردم مستندات خودم را به آنها ارایه کنم».

این نماینده مجلس در خصوص موضوع تخلفات افزود: «عمده تخلفات مربوط به خساراتی است که در هشت سال به کشور وارد شده، افرادی که غیرقانونی و یک‌شبه صاحب میلیاردها ثروت شده‌اند و برخی تخلفات مالی شدید که خود شخص احمدی‌نژاد و برخی نزدیکان وی در آن دست داشتند و برخی جنایت‌هایی که درحق این مردم شده است، بخش اصلی آن‌که شامل خروج میلیاردها دلار پول از کشور است، می‌شود. افراد با عنوان‌های مختلف، مبالغ هنگفت متعددی از کشور خارج کرده‌اند که اجازه دهید میزان دقیق آن را در صدا و سیما به مردم اعلام کنیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن