اجتماعی و فرهنگی

محیط‌بانان مجازبه استفاده ازسلاح هستند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین معصومه ابتکار در حاشیه مراسم یادبود و بزرگداشت ۱۱۹ شهید محیط‌بان کشور گفت: بررسی‌هایی را انجام دادیم تا ببینیم تا چه حد در زمینه حمایت از محیط‌بانان خلأ وجود دارد. یکی از مواردی که به دقت مورد بررسی است، قوانین و مقرراتی برای حمل سلاح برای محیط‌بانان است که براساس قانون حمل اسلحه برای محیط‌بانان مانند قوانین حاکم در نیروی انتظامی است.

وی افزود: محیط‌بانان به عنوان ضابطان قوه قضائیه مشغول فعالیت هستند و باید قانون‌های موجود در این زمینه رعایت شود، با بررسی‌های صورت‌گرفته، برخی خلأها شناسایی شده است که به زودی برای حل آنها لایحه‌ای را تدوین و ارسال می‌کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به معیشت محیط‌بانان در دولت یازدهم گفت: تقویت معیشت محیط‌بانان در این دولت، یکی از مهمترین اولویت‌های ما است و اقداماتی نیز تاکنون صورت گرفته است، به عنوان مثال؛ ۳ هزار امتیاز سختی کار به محیط‌بانان پرداخت شدو هم‌اکنون بسیاری از محیط‌بانان حق کارشناسی ویژه دریافت می‌کنند، اما با این حال، حقوقی که دریافت می‌کنند با وضعیت زندگی متوسط آنها فاصله زیادی دارد.

ابتکار به برگزاری دوره‌های آموزشی برای محیط‌بانان اشاره و تصریح کرد: چندین دوره آموزشی تخصصی برای محیط‌بانان برگزار کرده‌ایم و هم‌اکنون ۶۰۰ محیط بان در حال آموزش دوره‌های تخصصی بین‌المللی هستند.

وی ادامه داد: ساختار یگان حفاظت محیط زیست تعریف نشده بود که با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، این ساختار تعریف شد، همچنین درجه‌بندی محیط‌بانان انجام شده و به تمام استان‌ها ابلاغ شده است که هم‌اکنون محیط‌بانان براساس درجه خود، حقوق‌شان را دریافت می‌کنند. 

ابتکار افزود: افرادی که در حرفه محیط‌بانی جان خود را از دست می‌دهند، براساس مقررات، شهید محسوب شده و خانواده‌های آنها تحت پوشش حمایت بنیاد شهید قرار می‌گیرند و تاکنون مشکلی در این زمینه وجود نداشته است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه کمبود نیروی شدید در عرصه محیط‌بانی وجود دارد، گفت: محیط‌بانان هم‌اکنون به جای ۱۰۰ هکتار، ۷ هزار هکتار را تحت پوشش دارند که ما تلاش کردیم با استفاده از روش‌های هوشمندسازی پایش محیط زیست و استفاده از دوربین، تا حدودی به آنها کمک کرده و از فشار کار آنها کم کنیم، به گونه‌ای که دوربین‌ها اطلاعات ضبط شده را به صورت برخط به ادارات محیط زیست استان ارسال کنند.

رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: در زمینه برخورد با متخلفان، قوه قضائیه برخوردهای لازم را انجام می‌دهد و خوشبختانه هماهنگی خوبی میان قوه قضائیه و محیط زیست وجود دارد.

وی در خصوص تعداد محیط‌بانان زندانی گفت: خوشبختانه تاکنون تعداد زیادی از محیط‌بانانی که به اعدام محکوم شده بودند، با رضایت خانواده‌ها بخشیده شدند، اما در خصوص آمار تعداد محیط‌بانان دربند، بهتر است این آمار اعلام نشود.

وی در خصوص محدودیت استفاده از سلاح برای محیط‌بانان گفت: براساس‌ آیین‌نامه‌های موجود، محیط‌بانان در دفاع از خودشان می‌توانند سلاح استفاده کنند و آنچه که محدودیت دارد، استفاده بدون ضابطه از سلاح است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن