اجتماعی و فرهنگی

تعداد بیسوادان زیر ۵۰ سال در کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در دیدار با مدیران سازمان نهضت سوادآموزی اظهار داشت: آموزش و پرورش مصمم است تا در مدت باقی مانده این دولت، گزارشی از اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف خود را به دور از شتابزدگی و آمارسازی و مبتنی بر تعمق و تدبیر در امور تنظیم کند تا بتواند مبنای عملی بر مدیران آینده کشور باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری جلسات ارائه گزارش عملکرد هر بخش به نوعی خودارزیابی سازمان محسوب می‌شود، تصریح کرد: در تنظیم این گزارش‌ها باید تحلیل آموزش و پرورش سال ۹۲، احصای چالش‌های پیش‌رو و نتایج اقدامات صورت گرفته ارائه شود به طوری که خروجی این اقدامات برای مردم قابل فهم و درک باشد.

فانی ادامه داد: در این گزارش‌ها باید مجموعه ضعف‌ها و قوت‌ها شناسایی شده و سپس سیاست‌های اقدامی آموزش و پرورش در جهت مقابله با ضعف‌ها به طور کامل اعلام شود؛ اقدامات این دولت در تشکیل شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی، فعال شدن استانداران در جهت مقابله با بیسوادی و مصوبات هیأت دولت در ریشه کنی بیسوادی در کشور، نمونه‌هایی از سیاست‌های آموزش و پرورش تلقی می‌شود.

وی با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۲۷۷ هزار بیسواد زیر ۵۰ سال کشور، گفت: باید برنامه منسجم و زمان‌بندی شده‌ای را تدوین کنیم تا طی چند سال آینده، این تعداد بیسواد تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار بگیرند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این وزارتخانه از ابتدای دولت یازدهم با تأکید بر انسداد مبادی بیسوادی توانسته است از افزایش جمعیت بیسوادان کشور جلوگیری کند؛ در دو سال گذشته ۷۱ هزار کودک بازمانده تحصیل با اتخاذ این سیاست به مدارس بازگردانده شده‌اند که این افتخار بزرگی برای آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه نباید دوره تحصیل را برای سوادآموزی افراد کاهش داد، اظهار داشت: هرچقدر طول دوران تحصیل کم شود، دوره تحکیم سواد کم شده و در نهایت بازگشت به بیسوادی افزایش خواهد یافت.

فانی خاطرنشان کرد: سازمان نهضت سوادآموزی برای تأمین مدرسین دوره‌های سوادآموزی خود باید از ظرفیت ۷۶۰ هزار بازنشسته وزارت آموزش و پرورش که حداقل ۳۰ سال در مدارس کار کرده‌اند، استفاده کند و وزارت آموزش و پرورش آمادگی دارد تا در جهت ریشه کنی بیسوادی در کشور گام‌های مؤثری را با کمک دیگر نهادهای دولتی و غیردولتی کشور بردارد.

در پایان این مراسم علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش از نمایشگاه دستاوردها، تولیدات رسانه‌ای و محتوای آموزشی و پژوهشی سازمان نهضت سوادآموزی دیدن کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن