سیاسی

آب در هاون نکوبید

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی  در واکنش به گزارش روزنامه وال‌ استریت ژورنال که در آن به نقل از مقامات پیشین و کنونی آمریکایی مدعی شده است ذرات اورانیوم در جریان نمونه‌برداری از سایت پارچین مربوط به فعالیت‌های گذشته ایران بوده است گفت: موضوع ابعاد نظامی احتمالی (PMD) بعد از بازدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نمونه‌برداری‌های انجام شده و سپس گزارشی که مدیرکل به شورای حکام ارایه کرد برای همیشه بسته شده است و انتشار برخی مطالب از این دست با اغراض سیاسی از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی و بین‌المللی تغییری در این مساله که پرونده PMD بسته شده است ایجاد نمی‌کند.

او در پاسخ به این پرسش که طرح چنین مسایلی در مقطع کنونی که ایران نسبت به وجود برخی موانع بر سر راه لغو تحریم‌ها انتقاد دارد چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ گفت: موضوع ابعاد نظامی احتمالی از ابتدا سیاسی بود و در روند طرح پرونده هسته‌ای به آن ابعاد حقوقی دادند اما به لحاظ حقوقی با اقدامات فنی و حقوقی و سیاسی که در چارچوب مذاکرات هسته‌ای انجام شد، این موضوع نیز خاتمه یافت.

کمالوندی با تاکید بر این‌که پرونده  PMD از سوی آژانس رسیدگی شده است و در عمل خط بطلانی بر آن کشیده شده است افزود: طرح دوباره این مساله از سوی طرف‌های مقابل با اغراض سیاسی است اما دیگر ظرفیت گذشته را ندارد که بخواهند از طرح آن سوءاستفاده سیاسی کنند و به نوعی "آب در هاوون کوبیدن" است. 

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه گزارش کرد: مقامات پیشین و کنونی آمریکا می‌گویند که دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا به این نتیجه رسیده است که ذرات اورانیوم کشف شده در جریان نمونه‌برداری سال گذشته در سایت نظامی پارچین، احتمالا مرتبط با فعالیت‌های گذشته ایران برای ساخت محرمانه سلاح هسته‌ای بوده و با اظهارات مقامات ایرانی برای رد این موضوع در تناقض است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، آثار اورانیوم ساخت بشر که در تاسیسات پارچین، واقع در جنوب شرق تهران توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کشف شد بخشی از تحقیقات و بازرسی‌ها در چارچوب توافق هسته‌ای تاریخی ایران و گروه ۱+۵ بود که تابستان گذشته میان این کشورها حاصل شد.

مقامات ایرانی همواره تاکید کرده‌اند که این سایت برای آزمایش و توسعه سلاح‌های متعارف مورد استفاده بوده و قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی یک مقام ارشد دولت آمریکا مدعی شده‌ است: وجود هر ذره اورانیوم با یافته‌های مبنی بر استفاده از سایت پارچین برای برنامه‌های تسلیحاتی در گذشته مطابقت دارد اما به تنهایی چیزی را به طور قطع ثابت نمی‌کند.

این روزنامه هم‌چنین به نقل از یک مقام ایرانی روز شنبه گفت که "کشف هرگونه اورانیوم در سایت پارچین تکذیب می‌شود.
این مقام ایرانی گفت که آژانس در گزارش سال ۲۰۰۵ خود تایید کرده که هیچ فعالیت غیر عادی در این مرکز مشاهده نکرده است.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به این‌که آژانس در ماه اکتبر اجازه نمونه‌برداری محیطی پیدا کرد و این نمونه‌ها را برای وجود اورانیوم آزمایش کرده، به نقل از مقامات آمریکایی و سازمان ملل مدعی شد که آژانس دو ذره اورانیوم ساخت بشر در این نمونه‌ها کشف کرد اما این ذرات به قدری کوچک بوده‌اند که آژانس نتوانسته به طور قطع و یقین نتیجه‌گیری کند که مواد هسته‌ای در این پایگاه نظامی وجود داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن