اجتماعی و فرهنگی

ایران، سومین تولیدکننده گاز در جهان

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم در گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۱۶»، میزان تولید گاز ایران تا پایان سال ۲۰۱۵ یعنی پیش از لغو تحریم ها را ۱۹۲.۵ میلیارد مترمکعب برآورد کرده که نسبت به سال ۲۰۱۴ از افزایش ۵.۷ درصدی برخوردار شده است.

براساس این گزارش، تولید گاز ایران در سال ۲۰۱۴ نیز نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش ۵.۲ درصدی را شاهد بود. سهم ایران از کل تولید گاز جهان در سال گذشته میلادی ۵.۴ درصد بوده است و ایران در سال ۲۰۱۵ با کنار زدن قطر سومین کشور تولیدکننده گاز در جهان شد.

ایران با دارا بودن ۳۴ تریلیون مترمکعب حجم ذخایر گازی اثبات شده، بزرگ ترین مالک ذخایر گازی در جهان به شمار می رود.

تا سال ۲۰۱۴، ایران پس از آمریکا، روسیه و قطر، چهارمین کشور تولیدکننده گاز در جهان بود که این جایگاه در سال گذشته میلادی یک پله ارتقا پیدا کرده است.

آمریکا با تولید ۷۶۷.۳ میلیارمترمکعب گاز بزرگترین تولید کننده گاز جهان شناخته شده و روسیه با ۵۷۳.۳ میلیارد مترمکعب در رتبه دوم قرار دارد. قطر با تولید ۱۸۱.۴ میلیارد مترمکعب پس از ایران در رتبه چهارم قرار دارد.

بر اساس این گزارش تولید گاز جهان نیز در سال ۲۰۱۵ افزایش داشته و به طور متوسط به ۳۵۳۸.۶ میلیارد مترمکعب رسیده است. تولید جهانی گاز در این سال نسبت به رقم ۳۴۶۳.۲ میلیارد مترمکعبی سال قبل ۷۵.۴ میلیارد مترمکعب افزایش داشته است.

شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم، یکی از بزرگ ترین شرکت های اکتشاف و استخراج نفت در جهان، شصت و پنجمین گزارش خود موسوم به گزارش مرور آماری انرژی جهان ۲۰۱۶ را به تازگی منتشر کرد که این گزارش از معتبرترین گزارش های بخش انرژی جهان است که از دهه ۱۹۶۰ و به طور سالانه توسط این شرکت منتشر می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن