اجتماعی و فرهنگی

یک میلیون و ۸۳ هزار پرونده دردوسال گذشته

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  عباس جعفری دولت آبادی روز سه شنبه درجلسه دیدار رییس قوه قضاییه با قضات و کارکنان قوه قضاییه و در محل سالن اجلاس افزود: مبارزه با فساد و بویژه فساد اقتصادی که ازمطالبات رهبرمعظم انقلاب است در اولویت کار دادستانی قرار دارد.

وی با برشمردن سایراقدامات دادستانی در دو سال گذشته گفت: در دادسرای اموراقتصادی، متهمان تحت قرار ۲ تن، محکومان اقتصادی ۱۱۳ تن، کیفرخواست صادره ظرف دو سال ۲۳۶ فقره، جزای نقدی وصول شده هفت هزار میلیارد ریال و به میزان دوهزار و ۶۴۰ میلیارد ریال رد مال انجام شده است.
دولت آبادی با بیان اینکه ۱۰ پرونده اقتصادی مفتوح و ازجمله این پرونده‌ها رستمی صفا، بیمه توسعه، پتروشیمی، بانک ملی، حسین قشمی، برادارن افراشته، ریخته گران و بابک زنجانی شصت و سه هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال از طریق وکالت، اموال منتقل شده است.
دادستان تهران درمورد پرونده امیرمنصور آریا نیز اظهارکرد: توقیف و ساماندهی۱۰ شرکت فعال با ۱۶هزار تن کارگر، جزو افتخارات دادسرا بوده است که در این بین ۲۰۰ باب ساختمان توقیف و فروخته شده و بیش از ۳۷۰ میلیارد ریال ناشی از رشوه ضبط و ۱۶ جلسه بزرگ مزایده انجام شده است.
جعفری دولت آبادی با اشاره به پرونده بابک زنجانی گفت: حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال در این پرونده از طریق وکالت جابجا شده است و این فقط برگی از افتخارات دادستانی تهران در مبارزه با فساد است.
وی همچنین سرقت، ضرب و جرح، چک بلامحل، کلاهبرداری و توهین به اشخاص پنج اتهام اول در محاکم دادسرای است، افزود: سرقت، ایراد و صدمات بدنی و غیرعمدی، چک بلامحل، ضرب و جرح عمدی و مواد مخدر نیز جزو ۵ اتهام اول اجرای احکام است.
وی گفت: محکومان در دادستانی تهران، ۱۷ هزار و ۶۰۰ تن و متهمان نیز۷ هزار و ۲۰۰ تن هستند که جمع آن حدود ۲۴ هزار و ۸۰۰ زندانی است که در زندان‌های تهران به سر می‌برند.
دادستان تهران ادامه داد: با وجود همه کمبودها و مشکلات امروز می‌توانیم بگوییم، دادستانی تهران یکی از پرافتخارترین دادسراهای کشور است و کمبودها ما را از انجام وظیفه باز نداشته است.
وی در رابطه با ارتقای کیفی دادگاه ها در رسیدگی به جرائم گفت: ظرف شش ماه گذشته چند کار اساسی انجام داده‌ایم به طوری که تمام وزرایی که می‌توانستند با قوه قضائیه مرتبط شوند ازجمله وزرای اقتصاد، بهداشت، کشور و وزیر امور خارجه در جلسات دادستانی حضور یافتند.
به گفته وی، ظرف ۲ ماه گذشته با ۶۰۰ قاضی چهره به چهره ملاقات شده و اشراف بسیار خوبی بر وضع دادسرای تهران انجام شده است.
دادستان تهران افزود: در زمینه اقدامات نظارتی در حوزه زندان و اجرای احکام کارهای بسیار خوبی شده است و در تمام زندان‌ها دایره نظارت مستقر شده است. 
دردومین روز بازدید رئیس قوه قضاییه از سازمان های تابعه در استان تهران امروز آیت الله صادق آملی لاریجانی با قضات و کارکنان قضایی پایتخت در محل سالن اجلاس سران دیدار داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن