اجتماعی و فرهنگی

اعتراض رئیس دستگاه قضا به بودجه ۲ هزار میلیاردی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  آیت‌الله صادق آملی لاریجانی عصر امروز در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری استان تهران که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور مسئولان عالی قضایی برگزار شد، در خصوص پیشنهادهای مطرح شده از سوی قضات و کارکنان مبنی بر تامین نیروی انسانی و بودجه دستگاه قضا اظهار کرد: متاسفانه گاهی اوقات وعده‌هایی داده می‌شود و گاهی به صورت مقطعی می‌گویند که با جذب قاضی و یا بودجه قوه قضائیه موافق هستند اما کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی سخن دیگری می‌گویند.

رئیس قوه قضائیه افزود: دستگاه قضایی در تامین بودجه مورد نیاز خود با مشکل مواجه بود اما جالب این است که بودجه پیشنهادی دولت ۲ هزار میلیارد تومان از آنچه که دستگاه قضایی ضرورت می‌دانست و کف نیازهایش بود، کمتر بود.

آملی لاریجانی ادامه داد: به همین خاطر مجبور شدیم یک راهی پیشنهاد کنیم و آن راه افزایش تعرفه‌های مربوط به قوه قضائیه است. البته سعی کردیم در افزایش تعرفه‌ها طوری عمل کنیم که به مراجعین فشار نیاید.

وی با بیان اینکه افزایش تعرفه‌های مربوط به قوه قضائیه فی‌الجمله مورد پذیرش دولت قرار گرفته بود، افزود: متاسفانه نماینده دولت در کمیسیون تلفیق به شدت با این مسئله مخالفت داشت. در صورتیکه دستگاه قضایی یک نهاد حکومتی و حاکمیتی است و این نهاد حاکمیتی رکن نظام است.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: اگر دستگاه قضا نتواند وظایف خود را انجام دهد با مشکلات فراوانی در کل نظام مواجه می‌شویم البته ما نیز اعتراف می‌کنیم که قوه قضائیه یک جزیره جدا نیست و به مشکلات دولت واقف هستیم ولی معتقدیم محدودیت‌های بودجه‌ای و اعتبارات باید بین همه نهادها تقسیم شود و این طور نباشد که بودجه قوه قضائیه ۲ هزار میلیارد تومان از کف نیازهایش کم باشد.

آملی لاریجانی ادامه داد: البته ما از طریق یک بودجه خاص که از الطاف و مرحمت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی به قوه قضائیه بود برای جبران بخشی از این کاستی‌ها استفاده کردیم و امروز ۱۶ ساختمانی که در سطح استان تهران در سطح احداث است و قریب به ۲۰ هزار متر مربع می‌شود، با همان بودجه خاص تامین شده است.

وی تاکید کرد: قوه قضائیه واقعاً نیازهای دارد و باید به این نیازها توجه شود و ما همواره تلاش می‌کنیم از مسیرهای ممکن این نیازها را برطرف کنیم.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: در بحث بودجه بعد از صحبت‌ها، مشورت‌ها و گفت‌وگوهای زیاد به محضر انقلاب اسلامی نامه‌ای نوشتیم و ایشان به مجلس شورای اسلامی توصیه‌ای اکید کردند که در  قانون بودجه نیازهای قوه قضائیه مورد لحاظ قرار گیرد و خوشبختانه با این توصیه رهبر معظم انقلاب بخشی از کمبود ۲ هزار میلیارد تومانی تامین شد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه در بحث جذب قضات و کارمندان نیز همین منوال وجود دارد، افزود: برای ادامه جذب قضات در برنامه ششم دولت موافق بود اما مجلس میزان جذب قضات را کاهش داد ولی در بحث جذب کارمندان نه دولت و نه مجلس موافق است.

وی تصریح کرد: گفتن اینکه ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی سالانه رسیدگی می‌شود، آسان است اما انجام این رسیدگی‌ها کار بسیار طاقت‌فرسایی است که کارمندان و قضات قوه قضائیه این زحمت را با وجود محدودیت‌های بسیار  بر دوش می‌کشند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه به بحث تکریم ارباب رجوع اشاره کرد و گفت: یکی از نکاتی که همه ما باید به آن توجه داشته باشیم بحث تکریم ارباب رجوع است زیرا مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی از این دستگاه انتظاراتی دارند.

وی افزود: اگر قاضی با تندی با مراجعین صحبت کند طبیعی است که انتظارات مردم از قوه قضائیه برآورده نمی‌شود. البته مشکلات و فشار کار بر قضات را قبول دارم اما باید توجه داشته باشیم که مردم قوه قضائیه را مرجع و مأمن خود می‌دانند.

آملی لاریجانی گفت: طبیعتاً قاضی و دفتر شعبه یک اقتداری دارند اما دلیلی ندارد از این اقتدار به صورت غیرصحیح استفاده شود.

وی در ادامه به بحث زندان و مشکلات زندانیان اشاره کرد و گفت: در مسئله زندان آنچه که به چشم می‌خورد این است که جرم و مجازات باید با هم تناسب داشته باشد. وقتی مجازاتی قطعی می‌شود باز هم جایی برای تخفیف وجود دارد و می‌توان با استفاده از برخی مواد‌ آیین دادرسی و کیفری و بحث عفو به زندانیانی که واجد شرایط هستند کمک کرد.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد که هم قاضی صادرکننده رای و هم قاضی ناظر زندان باید دست به دست هم بدهند و برای استفاده از این ظرفیت به زندانیان واجد شرایط کمک کنند.

آملی لاریجانی به بازدید دیروز خود از زندان تهران بزرگ اشاره کرد و گفت: در این بازدید برخی زندانیان ادعا داشتند که مدت حبس‌شان تمام شده اما به خاطر ۲ میلیون تومان رد مال همچنان در زندان هستند. بنابراین قاضی ناظر زندان و صادرکننده رای باید مکانیزمی را طراحی کنند تا اینگونه مسائل به گوش مسؤلان برسد و برای آن چاره‌اندیشی شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به مشکلات موجود در زندان تهران بزرگ از دادستان کل کشور خواستم کمیته‌ای متشکل از نمایندگان دادگستری، دادستانی و سازمان زندان‌ها تشکیل شود و اینگونه موارد را یک به یک بررسی کنند.

رئیس قوه قضائیه در پایان اظهارات خود به مسئله اخلاق اشاره کرد و گفت: مسئله اخلاق را همه باید جدی بگیریم و فضایل اخلاقی فقط یک مسئله جدی نیست بلکه اصلی‌ترین مسئله زندگی انسان است.

وی با بیان اینکه اخلاق سکولار مشکلات خود را دارد، گفت: مسئله درک حُسن و قبح یک بحث است و تخلق به اخلاقیات بحث دیگری است. وقتی انسان ایمان داشته باشد و خدا و آخرت را با قلب بپذیرد به طور قطع آمادگی بیشتری برای تخلق به اخلاقیات خواهد داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن