اجتماعی و فرهنگی

۸۰ درصدسارقین معتاد هستند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلایناصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها در مراسم دیدار رئیس قوه قضاییه از ندامتگاه تهران بزرگ با ارائه آماری از عملکردهای این سازمان خطاب به رئیس قوه قضاییه اظهارداشت: در حال حاضر ۳۲ هزار و ۲۷۷ زندانی در تهران داریم و مطابق آمارهای موجود مواد مخدر، سرقت و جرائم علیه اشخاص ۳ جرم اول استان تهران است.

جهانگیر در ادامه گفت: از مجموع زندانیان استان تهران ۱۴ هزار نفر محکومان مواد مخدر، ۹ هزار و ۵۰۰ نفر سارق و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر نیز جرائم علیه اشخاص هستند.

رئیس سازمان زندان‌ها بر اقدامات تامینی و تربیتی با اشاره به اینکه از تعداد کل زندانیان استان تهران ۲۰ هزار و ۲۹۷ نفر محکوم و ۱۰ هزار و ۸۰۲ نفر متهم هستند، اظهارداشت: از این تعداد متهمان دارای قرار دیه‌ای یک هزار و ۷۹۸ نفر و میزان اعزام به مراجع قضایی به روز روزانه بالغ بر ۲۳۰ مورد است.

وی با اشاره به اینکه عملیات احداث زندان تهران بزرگ در سال ۸۰ آغاز شد، گفت: این زندان در زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار احداث شده و در سال ۹۱، ۵۰ درصد آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی در ادامه گفت: زندان شماره یک ندامتگاه تهران بزرگ ۲ هزار نفر ظرفیت دارد اما در حال حاضر ۲ هزار و ۸۰۰ نفر سارق در آن نگهداری می‌شود. همچنین در زندان شماره ۲ این ندامتگاه که ظرفیتی ۵۰۰ نفره دارد بیش از یک هزار و ۱۰۰ نفر محکومان کلاهبرداری نگهداری می‌شوند.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: زندان شماره ۳ نیز به قرنطینه اختصاص داده شده که ظرفیت آن ۵۰۰ نفر است اما بیش از هزار و ۷۰۰ نفر در آن نگهداری می‌شوند.

وی به زندان شماره ۴ اشاره کرد و گفت: در این زندان که ۲ هزار نفر ظرفیت دارد هم‌اکنون ۳ هزار و ۳۰۰ نفر مجرم نگهداری می‌شود.

مشاور رئیس قوه قضاییه تعداد کل سارقان زندان تهران بزرگ را ۸ هزار نفر عنوان کرد و افزود: ۳ هزار نفر از این زندانیان زیر ۳۰ سال سن دارند و اکثر آنها سارقان خرد هستند. از مجموع ۸ هزار زندانی مرتبط با سرقت ۴ هزار و ۹۰۰ نفر محکوم و ۳ هزار و ۱۰۰ نفر نیز متهم هستند.

جهانگیر در ادامه اظهارداشت: ۲۱۲ نفر زندانی بازداشت موقت در تهران وجود دارد که میانگین حضور آنها در زندان‌ها بالای ۳۴۰ روز است، همچنین ۲ هزار و ۸۰۰ نفر زندانی وثیقه‌ای داریم که میانگین حضور آنها در زندان نیز ۱۸۹ روز است.

رئیس سازمان زندان‌ها اقدامات تامینی و تربیتی کشور در ادامه گفت: پرسنل زندان‌های استان تهران ۲ هزار و ۷۱۳ نفر است و از این تعداد ۴۹۲ نفر در زندان تهران بزرگ فعالیت می‌کنند و ۱۲۰۰ پست خالی، معادل ۳۰ درصد پست‌ها در زندان تهران بزرگ فاقد تصدی است.

وی به آمار اقدامات بهداشتی و درمانی در زندان‌های تهران اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴ بیش از ۴۰ هزار بسته بهداشتی در زندان‌های استان تهران توزیع کرده‌ایم و بیش از ۱۴۰ هزار نفر از زندانیان نیز مورد واکسیناسیون قرار گرفتند همچنین بیش از ۶۰ هزار پررونده بهداشتی طی سال ۹۴ برای زندانیان تشکیل شده ۲۳ هزار مورد در مرحله قرنطینه بیماریابی صورت گرفته است.

رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه سخنان خود به تعداد ویزیت‌های اشاره شده در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: ۲۳۰ هزار مورد ویزیت توسط پزشک عمومی، ۷ هزار و ۶۰۰ مورد توسط متخصص عمومی، ۵ هزار و ۳۰۰ ویزیت از سوی متخصصان داخلی انجام شده است همچنین در سال ۹۴ ۲ هزار و ۷۰۶ مورد خودزنی یا دیگرزنی در زندان‌های استان تهران داشتیم که از این تعداد ۱۷۰۶ نفر در بهداری داخل زندان و یا بیمارستان‌های خارج از زندان بستری شده‌اند. البته ما تلاش داشتیم این آمار کاهش پیدا کند اما با توجه به ازدحام جمعیت در زندان‌ها این کار قدری مشکل است.

جهانگیر از صدور ۲۳۰ هزار مورد نسخه دارویی برای زندانیان استان تهران در سال ۹۴ خبرداد و گفت: سال گذشته ۲۰۹ نفر فوتی در سطح زندان‌های استان تهران داشتیم که از این تعداد ۵۷ نفر داخل بند، ۴۸ نفر در داخل بهداری زندان، ۴ نفر در مسیر اعزام به بیمارستان و ۱۲۰ نفر در بیمارستان‌های خارج از زندان فوت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد سارقانی که وارد زندان می‌شوند اعتیاد دارند، گفت: یکی از علل فوت زندانیان اعتیاد است که البته در سال ۹۴ ۳ هزار و ۵۲۸ مورد درمان با متادون و ۲ هزار و ۹۸۲ مورد نیز ترک اعتیاد در سطح زندان‌های استان تهران داشتیم.

جهانگیر از شناسایی ۴۶ نفر زندانی مبتلا به سل و ۴۷۵ زندانی مبتلا به هپاتیت در سال ۹۴ خبرداد و گفت: همچنین ۱۷۹ مورد ابتلا به بیماری ایدز در سال ۹۴ شناسایی کردیم که از این تعداد ۷۳ مورد به زندان تهران بزرگ مربود می‌شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن