اجتماعی و فرهنگی

نصب اجباری فیلتر دوده از پاییز امسال

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  وحید حسینی با اشاره به اهمیت نصب فیلتر دوده بر روی وسایل نقلیه دیزلی گفت: یک فیلتر دوده استاندارد، قابلیت حذف دود سیاه، ذرات معلق بسیار ریز، اکسیدهای فلزی خطرناک ناشی از سایش موتور و هیدروکربن‌ها را از داخل اگزوز دیزل دارد. بدین ترتیب با نصب فیلتر دوده بر یک خودروی دیزل نو، این اطمینان حاصل می شود که تا پایان عمر یک اتوبوس و کامیون، این وسایل در جاده یا شهر آلودگی هوا نداشته باشند.

بر اساس تحقیقات به‌عمل آمده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با عنوان «سیاهه انتشار آلودگی هوای تهران بر مبنای سال ۱۳۹۲»، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون مهمترین آلاینده شهر تهران هستند که کامیون ها و اتوبوس‌های در حال تردد در تهران، سهم ۷۸ درصدی دارند.

وحید حسینی تصریح کرد: نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزل نو از ابتدای پاییز امسال اجباری می‌شود. هیأت وزیران در اردیبهشت ماه سال‌۹۳ تصویب کرد که از پاییز ۹۴ نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزل نو اجباری شود اما خودروسازان یک سال وقت گرفتند تا کارهای تحقیق و توسعه‌ای لازم را انجام دهند و این مصوبه باید از مهر امسال عملیاتی شود. همچنین طبق این مصوبه باید همه خودروهای وارداتی دیزلی مجهز به فیلتر دوده باشند. بدین ترتیب مصوبه نصب اجباری فیلتر دوده برای خودروهای دیزل نو است که از مهرماه امسال اجرایی خواهد شد و طی این مصوبه همه خودروسازان مکلف می‌شوند که روی خودروهای دیزلی تولیدی، فیلتر نصب کنند.  

حسینی با بیان اینکه در دو سال اخیر سازمان حفاظت محیط زیست و دولت مطالعات با ارزشی داشتند و از المان‌های استاندارد یورو۶ برای اجرا در کشور بهره گرفتند، گفت: گرچه زیرساخت‌های اجرای استانداردهای روز اروپا و جهان در حوزه محیط زیست نظیر کیفیت سوخت، معاینه فنی و کیفیت خودروسازی هنوز فراهم نشده اما بومی‌سازی برخی شاخص‌ها مانند اجرای مصوبه نصب فیلترهای دوده برای ارتقای سلامت شهروندان صورت گرفته و این اقدام جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به اینکه نباید محصولات دیزلی فاقد فیلتر دوده به ایران وارد شوند، اظهار داشت: ما در شرایطی به سمت اجباری شدن نصب فیلتر دوده می رویم که هنوز برخی خودروسازان خارجی قصد مقابله با مصوبه الزام فیلتر دوده را دارند و باید نهادهای نظارتی در این زمینه فعالیت دقیقتری داشته باشند.

حسینی در پایان گفت: پلیس راهور نیز اعلام آمادگی کرده تا پلاک‌گذاری خودروهای دیزلی فاقد فیلتر دوده را از زمان مقرر متوقف کند و این اقدام اهمیت بسیاری در اجرایی شدن مصوبه هیات دولت دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن