اجتماعی و فرهنگی

حجاج تا فردا صبر کنند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین درحالیکه مقامات حج عربستان متاثر از سیاست‌های تحمیلی وزارت خارجه‌ی این کشور، زیر بار تامین امنیت حجاج ایرانی نرفته و برای حضور زائران کشورمان سنگ‌اندازی می‌کنند، اما رسانه‌های عربستان در اقدامی تامل‌برانگیز با طرح این ادعا که هیأت مذاکره‌کننده ایرانی در نشست دوم غیبت کرده، قصد دارند اینگونه القا کنند که به علت غیبت هیات ایرانی، این نشست بی‌نتیجه مانده است.

 

با این حال رئیس سازمان حج و زیارت پس از بازگشت هیئت مذاکره‌کننده به کشور گفت: در خصوص ۵ بند تفاهمنامه‌ی پیشنهادی با سعودی‌ها به توافق نرسیدیم، از طرفی وزارت خارجه عربستان راهکاری برای حمایت کنسولی زائران پیشنهاد نداد و روز یکشنبه آخرین فرصت برای اعلام نظر آنان تعیین شده است.

 

سعید اوحدی که در راس هیئت ایرانی برای برگزاری دور دوم مذاکرات حج امسال به عربستان سفر کرده بود، درباره آخرین وضعیت این مذاکرات گفت: متاسفانه به دلیل دخالت دیگر دستگاه‌های عربستان در تنظیم متن پیشنهادی تفاهمنامه، ما نتوانستیم روی ۵ بند به توافق برسیم و مجددا با وزیر حج عربستان دو تماس طولانی داشتیم و وی وعده کرد که ۵ بندی که مغایر با اصل عزت و کرامت زائران ایرانی است را بتوانند حذف کنند، اما بر اساس اعلام وی این اقدام نیاز به هماهنگی با دیگر دستگاه‌های کشورش دارد.

 

وی در ادامه افزود: در رابطه با موضوع خدمات کنسولی نیز متاسفانه هیچ راهکاری از سوی سعودی‌ها و وزارت امور خارجه آن کشور پیشنهاد نشد. از این رو هیئت ایرانی به تهران بازگشت و روز یکشنبه (۹ خرداد) آخرین فرصت برای سعودی‌ها‌ تعیین شده است.

 

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در راس هیئتی شش نفره سه‌شنبه هفته گذشته برای برگزاری دور دوم مذاکرات حج تمتع امسال عازم جده شد.

 

حفظ کرامت، عزت و حرمت زائران ایرانی، تضمین برای تأمین امنیت حجاج، ارائه راهکار برای حمایت و پشتیبانی کنسولی زائران ایرانی اعزامی به حج، صدور ویزای حجاج ایرانی در داخل کشور، مهم‌ترین محورهای مورد تأکید هیئت ایرانی در مذاکرات حج بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا