اجتماعی و فرهنگی

به دنبال معادله برنده – برنده باشیم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  دکتر سیدحسن هاشمی که برای شرکت در شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو به سر می‌برد، ظهر امروز به وقت ایران، برای ایراد سخنرانی ملی خود پشت تریبون رفت و برای حضار در جلسه سخن گفت.

 

وزیر بهداشت با اشاره به ابعاد دستور سال ۲۰۳۰ در مورد توسعه پایدار، نقش شهروندان را در جلوگیری از مشکلاتی مثل تروریسم و خشونت علیه زنان و کودکان ضروری دانست.

 

هاشمی با تاکید بر ۱۷ هدف و ۱۶۹ شاخص توسعه پایدار گفت: اگرچه این اهداف بلندپروازانه به نظر می‌رسد، ولی لازم است که همه ما برای رسیدن به یک معادله برنده – برنده، در چهار بعد حاکمیت ملی، کمک‌های بشردوستانه، روابط تجاری و سرمایه گذاری خارجی اصلاحاتی را انجام دهیم.

 

وزیر بهداشت گفت: متاسفانه ما در دنیایی زندگی می کنیم که ۳۰ درصد از مردم آن فاقد هر گونه پوششی برای هزینه های سلامت خود هستند و ما باید منابع پایداری را از محل افزایش منابع مالیاتی برای تامین این کمبودها پیدا کنیم.

 

وزیر بهداشت در ادامه سخنرانی خود به ارائه گزارشی در مورد اجرای برنامه طرح تحول سلامت در ایران پرداخت و عنوان کرد: طرح تحول سلامت طرحی در راستای تحقق توسعه پایدار است و ما توانسته‌ایم از زمان اجرای این طرح بیش از ۱۰ میلیون نفر را زیر پوشش بیمه درمانی درآوریم و همچنین برای رضایتمندی همه اقشار مردم، پزشکان را در مناطق محروم مستقر کرده‌ایم.

 

وزیر بهداشت کشورمان با اشاره به پنج بعد مردم، صلح، محیط زیست، برکت در زندگی و مشارکت در توسعه پایدار، اصلاحات ساختاری در نظام سلامت را برای دستیابی به توسعه پایدار ضروری دانست.

 

وی از تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت به عنوان یکی از اصلاحات ساختاری وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: در این معاونت یک اداره توسعه پایدار در نظر گرفته شده تا بتواند با مشارکت های مردمی و همین طور تاکید بر مولفه های اجتماعی سلامت، اهداف توسعه پایدار را به طور روزمره وارد تصمیم‌گیری‌های نظام سلامت کند.

 

بنابر اعلام وب‌دا، هاشمی در بخش دیگری از سخنرانی خود به برنامه ملی پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: این برنامه شامل ۱۳ هدف است که برخی از این اهداف مخصوص جمهوری اسلامی است.

وی گفت: در تیر ماه ۱۳۹۴ رییس سازمان بهداشت جهانی از ایران بازدید کرد، این برنامه به طور رسمی آغاز شد و رییس جمهور محترم نیز در دوم اسفند ماه سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را به عنوان مصوبه شورای سلامت و امنیت غذایی، ابلاغ کردند؛ برای اجرای این برنامه استراتژی ایراپن در نظر گرفته شده است و تلاش بر این خواهد بود که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۳۰ درصد از آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر کاهش یابد.

 

هاشمی همچنین به فاز چهارم برنامه طرح تحول سلامت در ایران اشاره کرد و افزود: این فاز شامل اصلاحات نظام سلامت در بخش آموزش است و قصد دارد شرایطی را فراهم آورد تا اهداف توسعه پایدار در حوزه سلامت با برنامه‌هایی مانند آموزش پزشکان خانواده و تربیت نیروهای کارآمد در ایران محقق شود.

 

وزیر بهداشت در پایان با تشکر از تلاش های دست اندرکاران حوزه سلامت در اقصی نقاط دنیا ابراز امیدواری کرد تا با همکاری همه جانبه، اهداف توسعه پایدار در حوزه سلامت در تمام دنیا محقق شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا