اجتماعی و فرهنگی

سونامی ورود گردشگر به کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  مسعود سلطانی فر – معاون رئیس جمهور و  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: عملکرد دولت یازدهم در بیش از دو سال اخیر در توسعه گردشگری مطلوب بوده است و دولت بر تعامل با کشورهای جهان تأکید دارد.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به چین گفت: استقبال بسیار خوبی از سوی فعالان صنعت گردشگری چین صورت گرفت و حدود ۱۵۰ نفر از آنها در نشستی با فعالان بخش خصوصی ایران، راههای توسعه همکاری را بررسی کردند و هدف ما این است که جذب گردشگر از چین را که در حال حاضر به ۱۵۰ هزار نفر می‌رسد در آینده به دو تا دو و نیم میلیون نفر افزایش دهیم.

سلطانی فر افزود: باید زیرساخت‌های لازم را متناسب با کشورهای هدف ایجاد کنیم و چینی‌ها ابراز تمایل کردند حتی در ایران هتل و رستوران چینی بسازند.

وی با بیان اینکه چین سالانه ۱۲۰ میلیون گردشگر به جهان می‌فرستد، گفت: بازار گردشگری چین برای ما خیلی مهم است و ما اهداف گردشگری خود را متناسب با سند چشم انداز بیست ساله و برای جذب ۲۰ میلیون گردشگر برنامه ریزی کردیم که شامل کشورهای اسلامی و غیر اسلامی و قاره‌های مختلف می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: دستاوردهای دولت تدبیر و امید در عرصه گردشگری روند رو به رشدی نشان می‌دهد و نرخ رشد گردشگران خارجی در جهان چهار درصد و اروپا ۵ درصد اما در ایران ۱۲ درصد بوده است.

سلطانی فر افزود: تقریباً سونامی ورود گردشگر به ایران آغاز شده است و ۱۸ نشریه معتبر بین المللی و سازمان‌های بین المللی گردشگری و مراکز علمی مرتبط، جمهوری اسلامی ایران را برای سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷؛ نخستین مقصد یا جزو پنج مقصد اولیه گردشگری یا جزو ۱۰ مقصد تعیین کردند و رسانه‌های خارجی هم در سال‌های اخیر گزارش‌های متنوعی تهیه و پخش کردند.

وی گفت: در فصل اول گردشگری جهانی تقریباً همه هتل‌های ایران اعم از پنج ستاره و چهار ستاره ذخیره شده است و فصل دوم گردشگری خارجی نیز همین شرایط دیده می‌شود.

سلطانی فر افزود: رویکرد دولت، افزایش تعامل است و برای اتباع ۱۹۰ کشور جهان تسهیلات ویزای فرودگاهی فراهم کردیم که در فرودگاه‌های بین المللی مانند فرودگاه امام خمینی، اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز ارائه می‌شود.

معاون رئیس جمهور گفت: با ۲۸ کشور برای برقراری تسهیلات لغو روادید تلاش می‌کنیم و خوشبختانه سند گردشگری کشور بسیار پویا و توانمند است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: برای تحقق اهداف سند چشم انداز و وضع مطلوب باید جذب گردشگر را از ۵.۲ میلیون نفر به ۲۰ میلیون نفر برسانیم که ساماندهی گسترده ای می خواهد.

سلطانی فر همچنین از برنامه ریزی برای صدور ویزای الکترونیک برای گردشگران خارجی تا پایان سال ۲۰۱۶ خبر داد و گفت: ۵۰۱ هتل و هتل آپارتمان در دست ساخت است و شبکه حمل و نقل هوایی و جاده ای هم رو به توسعه خواهد بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: خوشبختانه در دوره پسابرجام شرایط خوبی برای نوسازی ناوگان هوایی ایجاد شده است و باید سطح خدمات و تأسیسات گردشگری را نیز توسعه دهیم و خوشبختانه همه قوا حمایت می‌کنند، تک تک اعضای دولت و آحاد نمایندگان مجلس نهم و قوه قضائیه به دنبال توسعه صنعت و اقتصاد گردشگری کشور هستند.

معاون رئیس جمهور فر گفت: از طریق صندوق مالی احیا، مرمت و بهره برداری اماکن تاریخی با بخش خصوصی هماهنگی خوبی داریم و تمام هتل‌ها در اختیار بخش خصوصی است و واگذاری بناهای تاریخی به صورت اجاره به بخش خصوصی در چارچوب مقررات و ضوابط است و کارشناسان رسمی دادگستری نظارت دارند.

به گزارش chtn – سلطانی فر افزود: متناسب با هزینه ای که بخش خصوصی انجام می‌دهد، دوره بهره برداری هم به آنها داده می‌شود تا توجیه اقتصادی داشته باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه از شناسایی ۴۰ کشور هدف برای جذب گردشگر خبر داد و گفت: در حدود ۲۵ کشور دفاتر اطلاع رسانی ایجاد کردیم و در نمایشگاه‌های تخصصی با همکاری بخش خصوصی در خارج از کشور حضور می‌یابیم و بسته‌های گردشگری ارائه می‌شود و از ظرفیت رسانه‌های مطرح خارجی هم استفاده می‌کنیم.

سلطانی فر افزود: حدود ۹۸ درصد گردشگرانی که به ایران می‌آیند پس از برگشت ابراز رضایت می‌کنند و با مصاحبه با رسانه‌های کشور خود، جمهوری اسلامی ایران را با مختصات واقعی خود معرفی می‌کنند.

وی در پایان تأکید کرد: جذب گردشگر بهترین رسانه برای ترویج ارزش‌های انقلاب اسلامی ایران است و هیچ رسانه دیگری نمی‌تواند جای آن را بگیرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن