شورای شهر

مخالف دولتی شدن شهرداری هستم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین رئیس شورای عالی استان‌ها: مهدی چمران بعد از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی روسای شوراهای اسلامی و شهرداران کلان‌شهرهای کشور که در تالار شهر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در لایحه برنامه ششم توسعه که توسط دولت به مجلس ارائه‌ شده، هیچ‌گونه بحث و موضوعی درباره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نقش آن‌ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دولت در لایحه برنامه ششم به مدیریت شهری بی‌توجهی کرده است، افزود: تدوین سیاست‌های شورایی در دستور کار تشخیص مصلحت نظام قرار دارد و در این‌ ارتباط هم به مقام معظم رهبری نامه‌ای نوشته‌ایم.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور با بیان اینکه در این لایحه دو بند بسیار مهم درباره شهرداری‌ها تعریف شده است که در صورت تصویب نهایی آن در مجلس شورای اسلامی، بخش عمده‌ای از درآمدهای پایدار شهرداری‌ها در بحث مالیات بر ارزش افزوده تحدید می‌شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه دولت با مقرر کردن واریز وجوه حاصل از سهم شهرداری‌ها در بحث مالیات بر ارزش افزوده به حساب خزانه، درآمد پایدار شهرداری‌های شهرهای بزرگ و کوچک را دچار مشکل می‌کند.

چمران با بیان اینکه می‌توانستیم این موضوع را از طریق کمیسیون تلفیق مجلس اصلاح کنیم و مانع از تصویب آن شویم، ابراز داشت: در این‌ ارتباط از حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسیون تلفیق خواستار برگزاری مجدد جلسه این کمیسیون شدیم که ایشان هم پذیرفتند اما به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده در قوانین بالادستی این مهم محقق نشد.

وی تصریح کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از احکام اجرایی لایحه برنامه ششم توسعه بوده که توسط دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه‌ شده و متأسفانه در کمیسیون تلفیق هم به تصویب رسیده و آماده ارائه به صحن علنی خانه ملت شده است.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور گفت: طبق این بند از لایحه برنامه ششم توسعه کشور، سهم شهرداری‌ها از محل مالیات بر ارزش افزوده که جزو درآمدهای پایدار مدیریت‌های شهری محسوب می‌شود، از بودجه شهرداری‌ها جدا شده و به بودجه دولت اضافه می‌شود.

چمران با بیان اینکه دولت به دنبال این است که حجم دارایی‌ها و درآمدهای خود را از این طریق بالاتر از حد واقعی نشان دهد و مالیات بیشتری دریافت کند، خاطرنشان کرد: بر این اساس، درآمد شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده به حساب خزانه کل واریز و از آنجا به حساب استانداری‌های سراسر کشور واریز می‌شود.

وی اضافه کرد: پس از واریز وجوه مالیات بر ارزش افزوده به حساب استانداری‌ها، در خصوص این اعتبارات شورای برنامه‌ریزی استان‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و سهم هر شهرداری را مشخص می‌کند.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور با تأکید بر اینکه موضوع مالیات بر ارزش افزوده مغایرت‌های فراوانی با قوانین دارد، اظهار کرد: در صورت تحقق این مهم، شهرداری‌ها به سیستم مدیریت سنتی سوق داده می‌شوند و زیر مجموعه دولت قرار می‌گیرند که ما با آن به شدت مخالف هستیم.

چمران گفت: استقلال شهرداری‌ها، خودکفا شدن و جدایی آن‌ها از سیستم دولتی همواره یک اصل بوده است درحالی‌که هم‌اکنون تلاش می‌شود تا شهرداری‌ها دولتی و همانند یک شرکت زیر نظر دولت باشند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن