اجتماعی و فرهنگی

زنگ خطر برای ایرانی ها/زمستان جمعیتی در کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  علی اکبر محزون در همایش روز ملی جمعیت که صبح امروز در سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد، اظهار داشت: ایران به عنوان یکی از کشورهایی قلمداد می‌شود که شدیدترین روند را در کاهش نرخ باروری دارد و بین ۲۶ کشور منطقه از نظر شاخص باروری دارای رتبه ۲۵ است.

وی با اشاره به زمستان جمعیتی در کشور گفت: زمستان جمعیتی کلید واژه‌ای در زمان کاهش باروری و رشد جمعیت است. زمستان جمعیتی در مسائل اجتماعی و اقتصادی می تواند اثر داشته باشد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سیاست‌های کلی جمعیت در اردیبهشت سال ۹۳ ابلاغ شد و خوشبختانه با این کار برای نخستین‌بار به یک سیاست جامع در زمینه جمعیت دست یافتیم.

وی ادامه داد: سیاست‌های کل جمعیت به مسائل کمی و کیفی پرداخته و در آن به رصد مستمر جمعیت تأکید شده است. براساس آخرین رصد صورت گرفته جمعیت ایران به مرز ۸۰ میلیون نفر نزدیک می‌شود.

محزون تصریح کرد: ایران از نظر جمعیت در جهان دارای رتبه ۱۷، در آسیا رتبه ۹ و در منطقه دارای رتبه سوم است، اما اگر باروری زیر سطح جانشینی ادامه یابد در سالهای آینده شاهد توقف رشد جمعیت، کاهش جمعیت و در نتیجه افزایش سالمندی خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن