شورای شهر

واکنش شورایی ها به واگذاری شهروند و شهر آفتاب

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  رضا تقی پور، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ظهر امروز یک شنبه بیست و ششم شهریور ماه سال ۹۵ با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح موضوعات مطرح شده در دویست و پنجاه و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران پرداخت.


وی پیش از ورود به مباحث مطرح شده در جلسه شورای شهر تهران روز ارتباطات را به جامعه ارتباطاتی کشور تبریک گفت و اظهار داشت: این روز فرصتی را فراهم می آورد تا بتوان در موضوعات مرتبط با اهمیت و کارکرد ارتباطات گفتگوهای بیشتری را انجام داد.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به فضای کنونی جهان گفت: فضایی که موضوعات سایبری در دنیای امروز پدید آورده است، در برخی مواقع انسان را دچار احساس غریبگی با خویشتن می کند.

تقی پور اظهار داشت: در چنین زمانی که منابع متعددی وجود دارد نقش رسانه ها این است که مراقب استفاده از منابع مورد اطمینان باشند.

وی ادامه داد: امروزه فضای مجازی در آسیب های اجتماعی دارای نقش است به گونه ای که جوانان را با موضوعاتی مواجه می کند که هیچ تناسبی با زندگی اجتماعی ما ندارد و این موضوعات تبعات آتی را به دنبال دارد.

سخنگوی شورای شهر تهران اظهار داشت: در چنین شرایطی اطلاع رسانی صحیح می تواند به کاهش آسیب های اجتماعی کمک کرده و فرصت را برای مواجه فعال و مبتکرانه فراهم آورد.

تقی پور همچنین بر صحت مطالب در انعکاس اطلاعات تاکید کرد و گفت: اگر رسانه ها درگیر هیجانات مقطعی شوند موضوعاتی در جامعه منتشر می شود که آرامش شهروندان را بر هم می زند و ممکن است در این شرایطی به موضوعاتی پرداخته شود که به ناحق بوده است.

وی در ادامه به ۷ دستور جلسه شورای شهر برای این جلسه اشاره کرد و گفت: با توجه به طولانی شدن بررسی دستور اول جلسه که به موضوع مهم طرح صیانت از باغها اختصاص داشت، دستورات دیگر مورد بررسی قرار نگرفت.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به بررسی یک فوریتی این دستور جلسه در شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: با وجود قوانینی که در مجلس شورای اسلامی و یا شورای اسلامی شهر تهران برای موضوع حفظ باغات به تصویب رسیده است همچنان شاهد کاهش حجم باغات و افزایش ساختمان ها در کلانشهری به مانند تهران هستیم.
وی افزود: بر همین اساس این طرح تهیه شد تا ضمن حفظ حقوق مکتسبه شهروندان به کنترل از بین رفتن باغات در شهر منجر شود.

تقی پور ادامه داد: این طرح در ۱۰ ماده تهیه شده بود که ۴ ماده از آن مورد بررسی قرار گرفت و به دلیل حجم بالای تغییرات به کمیسیون های مربوطه بازگشت داده شد تا با کار کارشناسی بیشتر این طرح را برای ارائه درصحن آماده کنند.

وی در خصوص موضوعات مطرح شده در طرح گفت: این طرح شهرداری را ملزم به تهیه شناسنامه باغات می کند تا سامانه ای اطلاعاتی ایجاد شود و با در اختیار قرار دادن این سامانه در دسترس شهروندان زمینه های نظارت عمومی را ایجاد کند.
سخنگوی شورای شهر تهران افزود: در این طرح موضوعاتی برای تشویق شهروندان به نگهداری از باغات نیز پیشنهاد داده شده بود.

تقی پور در خصوص اطلاعات موجود مدیریت شهری در خصوص باغات شهر تهران اعلام کرد: بر اساس گزارش شهرداری هم اکنون تمامی باغات بالای ۲ هزار متر شناسایی شده و دارای شناسنامه است ضمن اینکه باغاتی که دارای مصوبه شورای شهر هستند نیز شناسنامه دار شده اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه باغاتی که صاحبان آنها برای کارهای عمرانی به شهرداری مراجعه نکردند در این سامانه ثبت نشده اند، طرح پیشنهاد شناسایی باغات بین ۵۰۰ تا ۲ هزار متر را ظرف ۶ ماه ارائه می کند.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری برای واگذاری نمایشگاه شهر آفتاب و شرکت شهروند تصریح کرد: با توجه به اینکه بودجه شهرداری در شورای شهر تصویب می شود تمامی موضوعات مالی باید در شورای شهر مورد تائید قرار گیرد.

تقی پور اعلام کرد: شورای شهر به هیچ عنوان با واگذاری مالکیت این دو موافق نیست چرا که مدیریت شهری عملکرد شرکت شهروند را عملکردی اجتماعی می بیند و نگاهی اقتصادی به آن ندارد.

وی اظهار داشت: با این وجود اگر بخش خصوصی وجود داشته باشد که بتواند در چارچوب قوانین و مقررات به ارائه خدماتی با کیفیت حال حاضر بپردازد مورد حمایت قرار می گیرد.

سخنگوی شورای شهر تهران به نمایشگاه شهر آفتاب نیز اشاره کرد و گفت: در زمان تصویب اساسنامه این نمایشگاه بر موضوع کلمه "بهره بردار" تاکید شد چرا که مدیریت شهری به هیچ عنوان با واگذاری مالکیت این نمایشگاه موافق نیست و تنها بهره برداری آن موضوع بحث است.

تقی پور به بودجه مصرف شده برای تکمیل نمایشگاه شهر آفتاب اشاره کرد و گفت: معمار این نمایشگاه از معماران کهنه کار و برجسته است و این آمادگی وجود دارد که فازهای بعدی این نمایشگاه با مشارکت بخش خصوصی ایجاد شود.
وی به برگزاری نمایشگاه کتاب در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: نتایج برگزاری این نمایشگاه بارقه امید را برای انتقال نمایشگاههای بزرگ به این مکان ایجاد کرد.

سخنگوی شورای شهر تهران همچنین به موضوع پیش آمده در اثر بارندگی در نمایشگاه شهر آفتاب اشاره کرد و گفت: ممکن است چنین اتفاقاتی در جریان کارهای اجرایی رخ دهد و قطعا در آینده باید مورد اصلاح قرار گیرد.

تقی پور در خصوص آینده خیابان ۱۷ شهریور که مورد سوال خبرنگاران بود اعلام کرد: بر اساس نظر شورای شهر، شهرداری لایحه ای را ارائه کرد که با توجه به پاسخگو نبودن به نظرات اعضا، مقرر شد تا چارچوب های لایحه در کمیسیون ها تعیین و جهت تهیه طرح به شهرداری ارائه شود.

وی در خصوص موضوع سازمان نظام مهندسی و اختلاف پیش آمده با شهرداری گفت: تضعیف نظارت از سمت ناظران مشکلی بود که موجب بروز اختلافات شده بود، به نحوی که بررسی ها نشان داد که عدم اجرای کامل فرایند نظارت موجب بروز تخلفات در ساخت و سازها شده است.

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: این موضوعات توسط معاونت شهرسازی مطرح شد و قرار شد تا بازنگری لازم انجام شود و امروز حالتی بینابینی مورد توافق قرار گرفت تا امکان نظارت بر ساخت و سازها فراهم شود.

تقی پور در ادامه در خصوص لایحه برنامه ششم توسعه کشور و اعتراض مدیریت شهری شهرهای کشور گفت: این لایحه با چندین ماموریت شهرداری دارای تعارض است.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: بر اساس روش پیش بینی شده در بند یک این لایحه باید مالیات بر ارزش افزوده به خزانه دولت واریز شده و سپس در قالب تفاهم نامه از دولت اخذ شود که این شرایط نماد بارز دولتی شدن شهرداری ها است.

تقی پور با بیان اینکه سهم امسال شهرداری تهران از این درآمدها ۳ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: شهرداری تهران از این محل حقوق و دستمزد کارکنان و نظافت شهر را انجام می دهد، حال با اجرایی شدن این مصوبه آیا می توان حقوق کارکنان و یا نظافت شهر را معطل تصمیم دولت برای تخصص اعتبار گذاشت؟.

وی تاکید کرد: این موضوع بسیار جدی است و در واقع نقض حریم مدیریت شهری است.

سخنگوی شورای شهر تهران در مورد سرانجام تفاهمنامه شهرداری و سازمان نظام مهندسی نیز با بیان اینکه تضعیف نظارت از طرف ناظران موضوع مهمی است که متاسفانه موجب بروز تخلفات گسترده‌ای شده، تصریح کرد: بررسی‌های آماری نشان داد که نظارت مهندسان ناظر کامل و درست نبوده و ریشه تخلفات و یا اینکه ما از تخلفات دیر اطلاع پیدا می‌کردیم ریشه در این موضوع داشته است.

تقی پور در پاسخ به این سوال که از زمانی که شهرداری اقدام به لغو یکطرفه تفاهمنامه کرده تاکنون چه مقدار جواز ساختمانی توسط شهرداری صادر شده است؟ گفت: اطلاعات موجود است و همه اطلاعات ساختمان‌ها ثبت و ضبط می شود و هیچ مدرکی گم نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن