اجتماعی و فرهنگی

هشداری که در خصوص محیط زیست داده شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  شهربانو امانی در پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز در آذربایجان غربی افزود: فرزندان آیینه تمام نمای رفتار والدین هستند، بنابراین باید ازهم اکنون رفتارهای زیست محیطی را از طریق خانه و مدرسه به آنها آموزش داد.

 

وی اظهار کرد: توسعه حفاظت از محیط زیست با یاری همه دستگاهها به ویژه رسانه ها محقق می شود و در این میان استفاده از زبان هنر و سینما نقشی مهم و اثر گذار را ایفا می کند.

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زخم محیط زیست کشور بسیار عمیق شده است و همه باید برای بهبود آن گام بردارند.

 

امانی اضافه کرد: هم اکنون دولت توجه خاصی به مباحث زیست محیطی دارد و این امر دستیابی به توسعه پایدار را تسریع می کند.

 

پرویز آراسته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: فیلمهای جشنواره فیلم سبز نقش مهمی در تنویر افکار عمومی دارند.

 

آراسته گفت: جشنواره فیلم سبز با هدف نهادینه سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست، از ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه در استان و سراسر کشور برگزار می شود.

 

وی تصریح کرد: درراستای آشنایی مردم استان با محیط زیست و مزایای حفاظت از آن فیلمهای این جشنواره همه روزه در آمفی تئاتر اداره حفاظت محیط زیست ارومیه برای دوستداران و علاقمندان به نمایش در می آید.

 

آراسته گفت: برای آشنایی اقشار مختلف مردم با زیست بوم استانی بازدید از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان غربی از روز ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه همزمان با اکران فیلمهای جشنواره فیلم سبز رایگان است.

 

وی اظهار کرد: محیط زیست آذربایجان غربی آمادگی لازم را برای ایجاد امکانات برای ادارات استان در راستای شرکت کارکنان و خانواده های آنها برای تماشای فیلمهای جشنواره را دارد.

 

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بیان کرد: ادارات علاقمند می توانند برای انجام هماهنگی های لازم با اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان و یا با اداره محیط زیست ارومیه تماس بگیرند.

 

آراسته گفت: فیلمهای جشنواره فیلم سیز قرار است در دانشگاه پردیس نازلو و پارک ائللرباغی ارومیه نیز به نمایش در آیند.

 

وی با بیان اینکه امروز به این نتیجه رسیدیم که نمی توان با اسلحه از منابع زیست محیطی محافظت کرد افزود: مشارکت و آگاهی مردمی با بهره گیری از روشهای مختلف آموزشی و بکارگیری ابزار هنر نقش بسیار مهمی در جلوگیری از آلودگی و نابودی محیط زیست دارد.

 

مدیر کل آذربایجان غربی اظهار کرد: اولین مبحثی که مردم باید درباره آن آموزشهای لازم را ببینند حفاظت از محیط زیست و منابع موجود است.

 

وی اضافه کرد: در صورت عدم حفاظت از منابع زیست محیطی اتفاقی که برا ی دریاچه ارومیه افتاد برای سایر منابع نیز رخ خواهد داد.

 

آراسته با ارائه گزارشی از وضعیت کنونی دریاچه ارومیه گفت: دریاچه هم اکنون از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و ۱۰۷ سانتیمتر افزایش ارتفاع دارد.

 

وی اظهار کرد: از مساحت پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتری دریاچه هم اکنون ۳۰۰۰ کیلومتر مربع آن آب دار شده است و از ۱۳میلیارد متر مکعب آب مورد نیاز دریاچه هم اکنون سه میلیارد آن تامین شده است.

 

وی بیان کرد: ریزگردها نیز جزو عوامل مخاطره آمیز برای استان آذربایجان غربی محسوب می شوند که باید برای رفع آن تدابیری اندیشیده شود.

 

آراسته گفت: با مدیریت منابع،صرفه جویی،بهبود وضعیت و استفاده از تکنولوژی های نوین می‌توان گامهای مهمی در کاهش مصرف انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای برداشت.

 

پژمان محمدی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه نیز در این مراسم گفت: دانشگاه نقش مهمی در نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست ایفا می کند.

 

محمدی با اشاره به اینکه بهره گیری از ظرفیت دانشگاهها در این زمینه می تواند موثر باشد افزود: دانشگاه آزاد علاقمند به مشارکت و ارائه مشاوره های علمی به سازمان محیط زیست است.

 

وی اضافه کرد: با آموزشهای زیست محیطی می توان رفتار و اندیشه های اجتماعی را در زمینه حفاظت از محیط زیست کنترل کرد.

 

به گزارش ایسنا؛ ۸۰۰ فیلم پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز همزمان با سراسر کشور در آذربایجان غربی به صورت رایگان برای علاقمندان از ۲۴تا ۳۱ اردیبهشت ماه اکران می شود.

 

اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی فیلمهای جشنواره بین المللی فیلم سبز را همه روزه در اداره محیط زیست ارومیه از ساعت ۸ صبح الی ۲۰ عصر برای علاقمندان نمایش خواهد داد و بازدید از موزه تاریخ طبیعی ارومیه به همین مناسبت تا ۳۱ اردیبهشت ماه رایگان است.

 

طبق برنامه ریزی انجام شده در روزهای ۲۹و۳۰ اردیبهشت ماه فیلمهای جشنواره در سالن آمفی تئاتر رو باز پارک ائللر باغی اکران می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن