سیاسی

کاهش قیمت نفت به ۴۷ دلار

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین به نقل از رویترز، در حالی که تقویت ارزش دلار و هشدار روسیه مبنی بر اینکه مازاد عرضه جهانی نفت ممکن است تا سال آینده نیز تداوم یابد بر بازار نفت سایه افکنده، قیمت نفت امروز حدود یک درصد کاهش یافت.

ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی ۲.۴۶ درصد نسبت به پایین ترین رقم های ماه می ترمیم شده و روند کاهشی تقریبا ۸ درصدی خود در اوایل سال جاری را متوقف کرده است.
تقویت ارزش دلار، که ارز حاکم در تجارت نفتی است، واردات سوخت برای کشورهای دارنده ارزهای غیردلاری را گرانتر می کند و احتمالا کاهش تقاضا را به دنبال دارد.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت، امروز با ۴۲ سنت، معادل ۰.۹ درصد کاهش به ۴۷ دلار و ۶۶ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم ۵۴ سنت، معادل ۱.۱۸ درصد کاهش داشت و به ۴۶ دلار و ۱۶ سنت رسید.
اما تحلیلگران گفتند، کاهش تولید، به ویژه در آمریکای شمالی مانع از افت شدیدتر قیمت ها شده است.
بانک ای ان زد اعلام کرد: «تقویت ارزش دلار بر خلاف عوامل بنیادین مثبتی نظیر کاهش تولید آمریکا است که این روزها در بازار نفت دیده می شود.»
بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور ۴.۷ درصد نسبت به بالاترین رقم های سال ۲۰۱۶ در ماه ژانویه کاهش یافته و به ۸.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. این رقم همچنین ۸.۴ درصد نسبت به بالاترین رقم های سال ۲۰۱۵ کاهش نشان می دهد.
در کانادا، کاهش تولید نفت به دلیل آتش سوزی گسترده در ایالت آلبرتا تا روز چهارشنبه همچنان بالای یک میلیون بشکه در روز بوده است، هرچند که شرکت های اکتشاف گفتند به تدریج در حال افزایش تولید هستند.
در حالی که تقاضای جهانی در سه ماهه نخست ۲۰۱۶ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافته، این رشد میزان مصرف موجب تقویت قیمت ها شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن