اجتماعی و فرهنگی

وزارتخانه ای که ۲۶ هزار میلیارد بودجه گرفت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمدعلی نجفی شب گذشته در همایش زمزمه‌ محبت که به منظور بزرگداشت مقام معلم در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان قزوین برگزار شد، بیان کرد: هفته‌ معلم در سال جاری به مناسبت بعثت پیامبر گرامی اسلام تقارن پیدا کرده که بسیار معنی‌دار است.

 

وی افزود: همان‌طور که می‌دانیم اصلی‌ترین اهداف بعثت، برانگیختگی اندیشه و ذهن بشر، تعلیم و تعلم و تربیت و تهذیب نفس است که این مقوله‌ها اساس کار معلمی را تشکیل می‌دهند.

 

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: تحقق برنامه‌های بعثت به واسطه‌ تلاش معلمان در طول تاریخ امکان پذیر است و اگر تلاش معلمان نبود بسیاری از این اهداف آنطور که شایسته است در دوران طولانی پس از رسول گرامی اسلام، استمرار و مداومت پیدا نمی‌کرد.

 

وی یادآور شد: جامعه‌ فرهنگیان کشور در طول سال‌های پس از انقلاب اثبات کردند که به راه پیامبران الهی و در رأس آن‌ها رسول گرامی اسلام معتقد بوده و پایبند هستند و در تداوم مسیر آن‌ها حتی حاضرند از جان خود مایه بگذارند.

 

نجفی تصریح کرد: بنابراین باید از این تقارن حسن استفاده را کرده و امیدوار باشیم که به یمن هفته‌ بزرگداشت مقام معلم و تلاش معلمان و دیگر خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی گام‌های بلندی را به سوی تعالی فرهنگ و رشد و توسعه‌ کشور برداریم.

 

وی اظهار کرد: معلمان در طول ۳۷ سال پس از انقلاب در هر سنگری که لازم بود حضور یافته و به شکل مؤثری در عرصه‌های مختلف به ویژه تعالی و تکامل نسل‌های آینده نقش آفرینی کردند.

 

مشاور رئیس جمهور عنوان کرد: امیدواریم با رفع مشکلات آموزش و پرورش و مسائل معلمان و نظام تعلیم و تربیت بتوانیم به محتوا و کیفیت و بالابردن سطح آموزش‌ها و رشد هر چه بیشتر جوانان و نوجوانان بیندیشیم.

 

این مقام مسئول گفت: همه‌ خواسته و صحبت معلمان مسائل معیشتی نیست هرچند معیشت نیز موضوع مهمی است، اما روح بلند فرهنگیان به گونه‌ای است که بیش از مسائل معیشتی به آینده کشور و سرنوشت نسل امروز و نقش تعلیم و تربیتی خود بر اندیشه و شخصیت شاگردان می‌اندیشند.

 

نجفی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید همه‌ تلاش خود را در طول این ۲.۵ سال که روی کار آمده برای رفع مشکلات و دغدغه‌های معلمان به کار بسته اما به واسطه برخی مشکلات و نارسایی‌ها نتوانسته آنطور که شایسته‌ جامعه‌ فرهنگیان است مسائل آموزش و پرورش را رفع کند و هدف و نیت دولت بسیار بیشتر از آنی است که تاکنون صورت پذیرفته است.

 

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۵ درصد از بودجه‌ جاری کشور در آموزش و پرورش هزینه شد، گفت: در سال گذشته علی رغم مشکلات مالی و بودجه‌ای که وجود داشت و بخشی از مطالبات به حق فرهنگیان ادا نشد اما در حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان در بخش هزینه‌های جاری آموزش و پرورش هزینه شد و امیدواریم در سال جاری بخشی از مشکلات حل شود.

 

وی ادامه داد: معلمان با کمال وجود احساس می‌کنند که می‌توانند نقش مؤثرتری در توسعه‌ کشور داشته باشند و از این ذخایر ارزشمند کشور که استعداد جوانان و نوجوانان است به شکل بهتری بهره گرفته و در مسیر رشد و پیشرفت کشور هدایت کنند.

 

نجفی ابراز کرد: برای حل مشکلات آموزش و پرورش باید نگاه همه نسبت به آموزش و پرورش تغییر کند و مورد تأیید و تأکید قرار گیرد که اصلی‌ترین نهاد توسعه‌ کشور، آموزش و پرورش است و تجربه بین المللی نشان می‌دهد که بدون تحول بنیادین در آموزش و پرورش و بدون دستیابی آموزش و پرورش به یک جایگاه و شأنی بالا در جامعه، هیچ کشوری نتوانسته به توسعه‌ واقعی دست یابد.

 

مشاور رئیس جمهور عنوان کرد: بر اساس پژوهش انجام شده در سال ۹۳، مردم بیش از هر قشر دیگر به فرهنگیان اعتماد داشتند و این نشان می‌دهد که هنوز آموزش و پرورش و معلمان برای مردم مرجع هستند.

 

وی خاطر نشان کرد: کشور ما از یک طرف با مشکلات بی‌شماری در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی فرهنگی مواجه است، از سوی دیگر خوشبختانه فضای بین المللی و قابلیت‌های ملی به ما اجازه می ‌دهد که برای حل این مشکلات گام‌های بلند و استواری برداریم.

 

مشاور رئیس جمهور در پایان گفت: ۹.۵ درصد کل منابع نفتی دنیا و ۱۸.۵ درصد کل منابع گاز دنیا را در اختیار داریم که با بهره‌مندی از این سرمایه‌ عظیم و نیروی انسانی و جوانان با استعداد کشور می‌توانیم در راستای رشد و توسعه‌ کشور حرکت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن