شورای شهر

آخرین وضعیت پاساژ علاءالدین/جزئیات تخلف ۳۰۰۰ متری در ولنجک

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین اقبال شاکری با بیان اینکه در کل کشور ۱۱۷ هزار نفر در شوراهای شهر و روستا عضو هستند که ۵۵ هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری‌ها را مدیریت می‌کنند، افزود: از این میان ۳۰ درصد بودجه کشور متعلق به شهرداری تهران است.

 

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۴ لایحه مهم و سرنوشت‌ساز در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، گفت: لایحه مدیریت شهری، منابع پایدار شهری، قانون دهیاری‌ها و لایحه استخدامی شهرداری‌ها در حال بررسی است که از این میان مهم‌ترین لایحه مدیریت شهری است که پس از ۷۰ سال، قانون شهرداری‌ها در حال بازنگری است.

 

شاکری با بیان اینکه انتظار داریم پس از بررسی لایحه مدیریت شهری، در کمیسیون‌های مربوطه، نظر شورای شهر تهران به عنوان بزرگترین شورا اخذ شود، گفت: متاسفانه بعضا جسته و گریخته از بندهای لایحه مدیریت شهری باخبر می‌شویم و این مساله خوب نیست چراکه در حال حاضر با توجه به تصمیم‌های در نظر گرفته شده نگرانی‌هایی درخصوص نحوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده و کاهش نمایندگان شورای شهر داریم.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۱ عضو شورای شهر در ۶ کمیسیون تخصصی امکان رسیدگی و نظارت تخصصی را ندارند، گفت: به دلیل حجم کارها نمی‌توانیم نظارت دقیقی بر اقدامات شهرداری‌ها داشته باشیم تنها به صورت ادواری و یا گزارشی می‌توانیم موضوعات و تخلفات را پیگیری کنیم و حالا تصور کنید تعداد اعضای شورای شهر کاهش یابد و جای سوال است چگونه می‌توان نظارت‌ها را افزایش داد؟.

 

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه در مراسم شوراها که با حضور وزیر کشور برگزار شد اعضا از کاهش اختیارات شورا ابراز نگرانی کردند، ادامه داد: باید جایگاه ارتقای شورای شهر و افزایش درآمد پایدار شهری مورد توجه قرار گیرد.

 

شاکری در بخش دیگری از نشست خبری خود با بیان اینکه ایجاد نظام فنی و اجرایی اتفاق خوبی است که سرانجام در شهرداری تهران برای اولین بار رخ داده است، گفت: پیش از این آیین‌نامه و دستورالعمل‌ها به معاونت عمرانی ارجاع داده می‌شد اما حالا جزو اختیارات معاونت برنامه‌ریزی شورا قرار گرفته و با تاسیس دفتر نظام فنی و اجرایی عمده آیین‌نامه‌ها و دستورات این دفتر برای ۶ حوزه ماموریتی شهرداری لازم‌الاجرا است، چراکه ۷۰ درصد بودجه شهرداری تهران تابع دستورالعمل‌های این دفتر قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه با ایجاد این دفتر نظام پذیرش پروژه‌های شهرداری نیز سامان می‌پذیرد، گفت: پیش از این نظام پذیرشی وجود نداشت و عمده پروژه‌هایی که از این نظام عبور نمی‌کردند، یا غیرقانونی بوده و یا از برنامه و بودجه عدول می‌کردند، اما با ایجاد این نظام پذیرش، پروژه‌های شهرداری در تمامی حوزه‌های ماموریتی سامان می‌یابد.

 

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با طرح این سوال که چرا باید پروژه‌هایی در شهرداری اجرا شود که فقط در زمان تصویب بودجه اسم آن را می‌شنویم؟ پاسخ داد: شهرداری دوستی خاله خرسه داشت چراکه قصد انجام کار خیر و امور خدماتی را داشته اما از مسیر قانونی خود عبور نمی‌کرده است و حالا با ایجاد نظام پذیرش هیچ پروژه‌ای بدون عبور از این کانال را قبول نمی‌کنیم.

 

تعیین تکلیف نهایی پاساژ علاءالدین در جلسه امروز

شاکری درخصوص سرانجام طبقه هفتم علاءالدین با بیان اینکه روز پنجشنبه دادستان ناحیه هفت، مالک پاساژ و شهردار منطقه از طبقات اضافی این پاساژ بازدید کرده‌اند، گفت: روز گذشته آخرین مهلت تخریب طبقات اضافه بوده که این مهم انجام نشد و در حد جمع‌آوری کابل و پارتیشن‌ها اقداماتی جسته و گریخت انجام شد که نهایتا دادستان ناحیه مربوطه اعلام کرده است که نتیجه را در جلسه امروز یا فردای خود اعلام خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی وارد عمل شده و باید تخریب با نظر این سازمان انجام گیرد، گفت: امیدواریم دادستان حکم مناسبی را در این خصوص صادر کند.

 

 

ریزش ساختمان بدون نظر مهندس ناظر

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به ریزش ساختمانی در مجاورت گود رها شده در محله ۲۰ متری گلستان گفت: این ملک در سال ۹۳ پروانه ساخت کسب کرده و در ۱۵ بهمن‌ماه سال گذشته نیز تخریب را آغاز کرده است اما روز گذشته ساختمان مجاور گود به علت اینکه دیوار باربر بخش شمالی برداشته شده بود، دچار ریزش می‌شود و خوشبختانه ۶ نفر از هالی نجات می‌یابند و ضرر مالی به چند خودرو وارد می‌شود اما نکته قابل تامل این است که مهندس ناظر در مورد عدم ایمنی و پایداری گود هیچ گزارشی ارائه نکرده و آثار فروریختگی و ترک‌ها را ندیده است.

 

اقبال شاکری با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی و شهرداری هر نوع تعاملی که با یکدیگر دارند نباید تاثیرش بر روی ساخت و سازهای غیراصولی دیده شود، تصریح کرد: باید خروجی همکاری نظام مهندسی و شهرداری ساخت و سازهای ایمن باشد و چطور مهندس ناظر محاسبات پایداری گود را انجام نداده است؟.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تخلف ۳۰۰۰ متری در منطقه ولنجک گفت: جای سوال است که چگونه تخلف توسعه عرضی آن هم ۳۰۰۰ متر و گودبرداری صددرصد توسط مهندس ناظر دیده نشده است و مسوولان منطقه نیز گزارشی مبنی بر این تخلف ارائه نکرده‌اند.

 

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: زیرحساب‌هایی که مشکلات عدیده‌ای دارند را نباید به مناطق دیگر بفرستیم به همین ترتیب شهرداریهایی که ناموفق بوده‌اند نباید در جای دیگری به کار گرفته شوند، البته شهرداران جدیدی که منصوب شده‌اند از بدنه شهرداری بوده‌اند.

 

شاکری اضافه کرد: نظارت سامانه‌مند شورای شهر می‌تواند کمک کند که سیستم نظارت و کسب اطلاعات به گونه‌ای باشد که به موقع از تخلفات مطلع شویم و با آنها برخورد کنیم. در حال حاضر گاهی اوقات بسیار دیر متوجه تخلفات به وجود آمده می‌شویم.

 

وی در ادامه گفت: پیشگیری جزو وظایف ناظر نماینده شهرداری است. باید کاری کنیم که پیشگیری رخ دهد این مورد به وجدان کاری و ساز و کار اداری نیز مربوط است. لازم است شرایط به گونه‌ای باشد که ناظر یا عامل شهرداری متوجه تخلفات شود و آن را گزارش نکند حیثیت حرفه‌ای او به خطر بیفتد. در حال حاضر متاسفانه ساز و کار برخورد با افراد متناسب با جرم آنها نیست. نظام مهندسی باید قدرت خود را بر ناظر و شهرداری و عوامل خودش داشته باشد و شورای شهر نیز به موقع از تخلفات اطلاع پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن