شورای شهر

افشاگری عضو شورا درباره تخلف ۳ هزار متری در شمال تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  محمد سالاری در نشست خبری که به عنوان گزارش عملکرد کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران برگزار شد اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات این کمیسیون بررسی کمیته نماهای شهری تهران بوده است که برای نخستین بار در تاریخ مدیریت شهری در پایتخت انجام شد.

وی افزود: بررسی نماهای ساختمان‌ها در فرایند صدور پروانه‌ ساختمان باید انجام شود و تا هنگامی که نماهای ساختمان به تایید نرسد پروانه ساختمانی نباید صادر شود.

سالاری افزود: علی‌رغم این مصوبه شورای شهر، شهرداری تهران بخشنامه‌ای برای نماهای ساختمان‌ صادر کرده مبنی بر اینکه صدور پروانه ساختمان در ابتدا صادر شود و سپس به نمای ساختمان توجه شود. ما این موضوع را از شهرداری قبول نداریم و اگر نماهای ساختمان به بعد از صدور پروانه بینجامد با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: یکی دیگر از اقدامات مهم کمیسیون تعیین عوارض کاربری‌های اداری و تجاری در شهر تهران بوده است که از سال‌های گذشته برای کل شهر تهران یک عوارض باید صادر می‌شد ولی امروزه در هر منطقه عدد خاصی را برای دریافت عوارض درنظر می‌گیرند و این اقدام نیز به تصمیم‌گیری سلیقگی شهرداران بستگی دارد. 

وی گفت: بر این اساس از هر کسی که متقاضی کاربری تجاری در منطقه‌ای خاص است، رقم مشخص ولی متفاوتی را شهرداران اخذ می‌کردند.

سالاری با  اشاره به اینکه شورا در این خصوص به شهرداری تهران تذکر داده بود گفت: یکی از راه‌های کسب درآمدهای پایدار کاربری‌های تجاری است، ولی اینکه هر منطقه‌ای عدد خاصی را به عنوان عوارض دریافت کند درست نیست.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران بیان داشت: طی جلسه‌ای که با شهرداران ۲۲ منطقه تهران داشتیم توانستیم به این نتیجه برسیم که عوارض بر اساس مرغوبیت و دسته‌بندی اخذ شود و در این خصوص نیز مصوبه‌ای را اختصاص داد.

وی خاطرنشان کرد: مصوبه اخذ عوارض براساس مرغوبیت در انتهای سال ۹۳ تصویب و در سال ۹۴ نیز جزئیات آن به تصویب رسید ولی تاکنون اجرایی نشده و قرار است از ابتدای خرداد ماه اجرایی شود.

سالاری درباره طرح تفصیلی شهر تهران نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه طرح تفصیلی هنوز تعیین تکلیف نشده است بخشنامه‌های مختلفی وجود دارد که عملا مغایر با مفاد طرح تفصیلی است و امید است پس از ابلاغ طرح تفصیلی آرامش در حوزه ساخت و ساز باز گردد و نباید در مکان‌هایی تصمیم‌گیری‌های سلیقگی مانند گذشته وجود داشته باشد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: شوراهای معماری متاسفانه بعضا تصمیمات مغایر شهرسازی و معماری می‌گیرند لذا در کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران کارگروه مجربی را ایجاد کرده که از افرادی باتجربه در این حوزه استفاده شود.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه صدور پروانه ساختمانی الکترونیکی شده است لذا نظارت ما نیز باید الکترونیکی صورت بگیرد؛ بنابراین باید با توجه به نقش نظارتی شورا تمامی اعضا باید دسترسی‌های لازم را به صدور پروانه‌های ساختمانی داشته باشد که متاسفانه این دسترسی قطع شده است.

سالاری گفت: شورا برای انجام وظیفه نظارتی باید این دسترسی را دائم و متداول داشته باشد و از سال گذشته میزان تخلفات ساختمانی در شهر تهران به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: شورای عالی شهرسازی بلندمرتبه‌سازی را متوقف کرده است تا تدوین ضوابط و آیین‌نامه اجرایی آن انجام شود.

وی به بدهی پیمانکاران نیز اشاره کرد و گفت: درآمد شهرداری‌ ها کم شده است و بدهی پیمانکاران نیز افزایش یافته است و بنده به عنوان عضو شورای شهر درباره پرداخت بدهی پیمانکاران هشدار می‌دهم تا هرچه سریعتر این بدهی‌ها پرداخت شود.

به گفته سالاری در شورای معماری و شهرسازی مناطق وضعیت خوبی نداریم.

وی گفت: هنگامی که بودجه شهرداری را بالا در نظر می‌گیریم برای تامین درآمدهای لازم به راهکارهایی نیاز داریم که در آن تخلف هم هست. البته امسال مخالف افزایش بودجه بودیم و توانستیم بودجه را انقباضی ببندیم.

سالاری افزود: باید وضعیت معماری و شهرسازی را در اولویت قرار دهیم و اگر نسبت به برخورد با متخلفین ساخت و ساز اقدام نشود، با پلاک ثبتی تخلفات را رسانه‌ای می‌کنیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران درباره ارتباط نظام مهندسی و شهرداری تهران اظهار داشت: شوراها به عنوان داور می‌توانند عمل کنند و بنده همیشه معتقدم که شوراها نباید یکطرفه قضاوت کنند و باید زمینه‌های لازم را برای شوراهای صنفی ایجاد کرد.

وی بیان داشت: اگر شوراها به سمت سیاسی‌کاری و یا حاشیه بروند به صلاح مدیریت شهری نیست و در موضوع نظام مهندسی علی‌رغم تمامی اشکالاتی که وجود دارد لغو یکطرفه تفاهم‌نامه شهرداری و نظام مهندسی را نمی‌پذیریم و در این خصوص نیز تذکر داده‌ایم.

سالاری تاکید کرد: حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی باید رقابتی باشد و توسط نظام مهندسی اجرایی شود. راه درست این است که در آینده شرکت‌های کنترل بازرسی و نظارتی ایجاد شود و کنترل بیشتری نسبت به ساختمان‌های در حال ساخت داشته باشند و از سوی دیگر مردم نیز بتوانند مهندس ناظر خود را انتخاب کنند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: اقتصاد شهری یکی از مهمترین ماموریت‌های مدیریت شهری است و هنگامی که درآمد پایدار نداریم شهرداری‌ها مجبور هستند در حوزه‌های مختلف برای درآمدزایی وارد شوند و باید حوزه‌های نرم‌افزاری درآمدزا را بیشترتقویت کنیم و تنها به سمت حوزه‌های سخت‌افزاری نرویم.

وی بیان داشت: در حوزه گردشگری شهرداری تهران وارد شده است و شورا تامین درآمد از این حوزه را مطرح کرده است. از سوی دیگر می‌توان در حوزه شبکه‌های فیبر نروی نیز ورود پیدا کرد و درآمدهای قابل توجهی از این حوزه کسب کرد.

سالاری افزود: در جنوب شهر تهران ۱۰۷۰ هکتار پهنه‌های S ویژه داریم که مجموعه‌های تجاری،‌اداری و خدماتی باید در آن ساخته شوند. با توجه به جمعیت ۱۰ میلیونی که شهر تهران دارد باید برای اشتغال آنها نیز فکری شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران درباره پرداخت مطالبات پیمانکاران از شهرداری تهران نیز تاکید کرد: بدهی شهرداری به پیمانکاران میراث بدی از دوره چهارم شورای شهر است که به دوره بعدی منتقل شود. باید هر چه سریعتر نسبت به پرداخت بدهی پیمانکاران از سوی شهرداری تهران اقدام شود و رقم‌های ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی درباره بدهی شهرداری به پیمانکاران مطرح می‌‌شود که البته شهرداری نیز بدهی قابل توجهی از دولت دارد که هنوز پرداخت نشده است.

وی افزود: از سال ۹۰ تا ۹۱ سه ماه به سه ماه طرح تفصیلی شهر تهران را عقب انداختند و به مردم نیز از ترس کاهش طبقات نسبت به دریافت پروانه اقدام کردند و در این بخش سرمایه‌گذاری شد و این تصمیمات نیز به خاطر مشکلات مالی است که شهرداری تهران اخیرا با آن مواجه شده است. 

سالاری افزود: اگر می‌خواهیم به سمت درآمدهای پایدار برویم یکی از اقدامات این است که املاک شهرداری فروخته نشود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: در پروژه منطقه ۲۲ سهم شهرداری ۲۲ درصد بود که اگر آن سهم را اجاره بدهیم حدود ۲۲۵ میلیارد تومان درآمد برای شهرداری ایجاد خواهد شد و کل بودجه‌ای که شهرداری برای آن اختصاص داده بود ۱۸۵ میلیارد تومان بوده است. لذا هرچقدر بتوانیم زمین‌های بزرگ را به نفع شهرداری تهران حفظ کنیم کمتر ضرر خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه شورای شهر تهران در حوزه نظارتی و قانون‌گذاری وظیفه خطیری دارد گفت: مدیریت یکپارچه شهری هنوز محقق نشده است و برای  اینکه شهری بهتر داشته باشیم این اقدام باید انجام شود.

سالاری افزود: شورا با توجه به نقش نظارتی خود باید بتواند در انتخاب معاونین شهردار و شهرداران منطقه اعمال نظر کند و در صورت تخلف شهردار منطقه را استیضاح کنند و مورد پرسش و پاسخ قرار دهند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: در برنامه ششم توسعه جایگاه شورای شهر تنزل یافته است و شهرداری‌ها دولتی‌ شدند و زیرمجموعه دولت می‌روند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تخلف ساخت و ساز در منطقه یک اظهار داشت: حدود سه هزار متر تخلف در این منطقه صورت گرفته است که ۲۰۰ میلیارد تومان جریمه برای این تخلف در نظر گرفته شده است ولی تخلف به حدی است که هر مبلغی را متخلف بپردازد باز هم کم است. 

سالاری درباره پاساژ علاءالدین نیز اظهار داشت: برای مدیریت شهری جای تاسف است که با ورود در یک پروژه‌ای که تخلف در آن صورت گرفته و با توجه به رای کمیسیون ماده ۱۰۰ مبنی بر قلع بنا طبقه هفتم و همینطور تاکید دیوان عدالت اداری در رای کمیسیون ماده ۱۰۰ ولی هنوز طبقه هفتم پاساژ علاء الدین تخریب نشده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: انتظار می‌رفت که با توجه به تمامی مشکلاتی که قلع این بنا دارد ولی تاکنون طبقه هفتم پاساژ علاء الدین تخریب می‌شد.

وی افزود: روند ساخت و ساز غیرمجاز در شهر تهران نگران کننده و رو به افزایش است و حکم‌های قطعی قلع بنا نیز اجرایی نمی‌شود، لذا باید در این خصوص اقدامی صورت بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا