اجتماعی و فرهنگی

استان های پربارش و کم بارش کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی ۹۴ تا روز دوشنبه (۶ اردیبهشت) بارش کل کشور ۲۷۰ میلیمتر بوده است، گفت: این عدد در مقایسه با میانگین بارش بلندمدت کشور تفاوتی نداشته است ولی در مقایسه با بارش سال گذشته ۱۹ درصد افزایش داشته است.

 

بارش

 

 

استان های پربارش و کم بارش کشور

 

وی اظهار کرد: در این بازه زمانی استان‌های ایلام با ۶۷.۳ درصد، کرمانشاه ۴۹.۸ درصد و لرستان ۴۸.۶ درصد افزایش نسبت به بلند مدت، استان های پربارش کشور بوده‌اند.

 

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور افزود: استان‌های یزد با ۴۵.۹ درصد، خراسان جنوبی ۳۵.۶ درصد و سیستان و بلوچستان ۳۱.۸ درصد کم بارش ترین استان های کشور نسبت به بلندمدت بوده‌اند.

 

 

کاهش ۶ درصدی بارش تهران طی ۷ ماه گذشته نسبت به بلندمدت

 

 

بارش

 

به گفته فاتح، استان تهران از ابتدای سال آبی ۹۴ تا روز دوشنبه ۶ اردیبهشت، ۲۲۸.۳ میلی‌متر بارش دریافت کرده است که این رقم نسبت به بلندمدت ۶ درصد کاهش و نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

 

 

کاهش ۲ دهم درجه ای دمای کشور در فروردین

 

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد وضعیت دمای کشور طی ماه گذشته، اظهار کرد: کل کشور فروردین خنکی را سپری کرد و تقریبا اکثر استان‌ها در این ماه خنک‌تر از میانگین بلندمدت خود بوده‌اند و به طور کلی مجموع استان‌های کشور ۲ دهم درجه سلسیوس خنک‌تر از میانگین بلندمدت فروردین بوده‌اند.

 

رییس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور افزود: همچنین استان‌های لرستان، همدان و مرکزی به ترتیب با ۱.۴ درجه سلسیوس، ۱.۲ درجه سلسیوس و ۱.۱ درجه سلسیوس اختلاف منفی با شرایط بلند مدت فروردین ماه خود، خنک‌ترین استان‌ها در فروردین ماه بوده‌اند و در مقابل استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، گیلان، خراسان رضوی و مازندران در ماه گذشته شرایط گرم‌تری را تجربه کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا