اجتماعی و فرهنگی

آماری باور نکردنی از مرگ و میر در محل کار

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین طبق تعریفی که وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مطرح کرده حادثه ناشی از کار عبارت است از اتفاق یا پیامدی که در جریان انجام کار پدید آمده و با صدمات شغلی مرگبار یا غیر مرگبار همراه است و حالا بر اساس همین تعریف در سالی که گذشت ۱۴۹۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

عددی که از میانگین روزانه چهار کشته در کشور به علت حوادث ناشی از کار حکایت دارد اما در مقایسه با سال ۹۳ کاهش هم داشته است، کاهشی ۳۹۷ نفری یا همان ۲۱ درصدی و این یعنی شمار قربانیان حوادث کار در سال ۹۳، ۱۸۹۱ نفر بوده است.

 

بر اساس اطلاعیه پزشکی قانونی  قرار داده؛ در سال گذشته از کل تلفات حوادث کار در کشور ۱۴۷۹ نفر را مردان و تنها ۱۵ نفر را زنان شامل می شدند و این در حالی است که تعداد مردان فوت شده در حوادث کار سال ۹۳ یکهزار و ۸۷۸ و تعداد زنان ۱۳ نفر بوده‌است و از همین رو می توان گفت که شمار زنان جانباخته در حوادث کار علیرغم کاهشی ۲۱ درصدی در کل جانباختگان افزایش داشته است.

 

سقوط از ارتفاع، عامل ۴۴ درصد مرگ‌ها

 

 

در میان کشته شدگان حوادث کار، ۴۴ درصد به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند، علتی که در سال‌های اخیر همواره بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و نشان می دهد افرادی که در ارتفاع کار می‌کنند در معرض خطر بیشتری هستند.

 

درمیان ۶۵۸ نفری که درسال ۹۴ به خاطر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست دادند، تعداد قابل توجهی فاقد ابزارهای ایمنی لازم برای حفظ جان خود بودند.

به گزارش ایسنا، دومین عامل مرگبار با ۳۲۲ مورد فوتی اصابت جسم سخت بوده و پس از آن هم برق گرفتگی با ۲۴۷ قربانی در رتبه سوم قرار گرفته و به این ترتیب می توان گفت که سقوط از ارتفاع، ضربه به سر و برق گرفتگی سه عامل اصلی حوادث مرگبار کار در کشور به حساب می آیند.

همچنین در سالی که گذشت ۵۶ نفر به دلیل سوختگی، ۷۰ نفر بر اثر کمبود اکسیژن و ۱۴۱ نفر به دلایل دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

 

 

استانهای دارای بیشترین و کمترین قربانی حوادث کار

 

 

در سال ۹۴ استان‌های تهران با ۲۹۰ مورد فوتی، خراسان رضوی با ۱۰۶ مورد فوتی و اصفهان و مازندران هر کدام با ۹۷ مورد فوتی بیشترین قربانیان حوادث کار را داشته‌اند.

 

اما در انتهای جدول استانی قربانیان حوادث کار، نام استانهای زنجان با ۱۰ مورد، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی هر کدام با ۱۱ موردو سمنان با ۱۵ مورد فوتی به ثبت رسیده تا این سه استان رکوردار کمترین آمار تلفات حوادث کار در سالی که گذشت باشند.

 

 

آسیب دیدگی روزانه ۷۵ نفر حین کار

 

 

​در سال گذشته حوادث کار چندین برابر قربانیانش، مصدوم نیز بر جای گذاشته است، مصدومانی که برخی از آنها دچار نقص عضو شده‌اند.

در سال گذشته آمار مصدومان حوادث کار که به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کرده‌اند گرچه کاهش ۸.۴ درصدی داشت اما عدد بالایی داشت و ۲۷ هزار و ۵۱۰ نفر بود.

 

۲۷ هزار و ۵۱۰ مجروحی که ۲۶ هزار و ۲۶۷ نفر آن را مردان و ۱۲۴۳ نفر از آنان را زنان شامل می شوند و این یعنی آسیب دیدگی روزانه ۷۵ نفر در محل کار را شامل می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، حوادث کار گرچه ممکن است شامل اصناف مختلف در حین کار شود، اما می توان کارگران را از جمله آسیب پذیرترین این اقشار دانست، آسیبی که عمدتا به دلیل بی‌احتیاطی فرد حین کار و همچنین نامناسب بودن شرایط ایمنی محل کار به وجود می‌آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا