سیاسی

بیانیه مشترکی که ایران و اروگوئه خواندند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  در بیانیه مشترک مطبوعاتی که در پایان سفر سه روزه «رائول سندیک» معاون رییس‌جمهور اروگوئه منتشر شد، طرفین بر برگزاری ششمین دور کمیسیون مشترک اقتصادی و بازرگانی تاکید کردند. معاون رییس جمهور اروگوئه در این بیانیه از مهمان نوازی دولت و ملت ایران قدردانی کرده است.

 

متن کامل بیانیه مشترک مطبوعاتی دو کشور به شرح ذیل است:

 

۱- طرفین با ابراز خرسندی از روابط خوب دیپلماتیک موجود میان دو کشور، آمادگی خود را برای تعمیق روابط سیاسی، اقتصادی، بازرگانی، فرهنگی، علمی، کشاورزی، آموزشی و زمینه‌های بهداشت عمومی، اعلام نمودند.

 

۲- جمهوری شرقی اروگوئه از توافق به دست آمده میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران و همچنین اجرایی شدن آن، به عنوان سندی که به صلح و امنیت بین المللی کمک می‌کند، ابراز خوشنودی نمود.

 

۳- در همین راستا، خاطرنشان گردید، لغو تحریم‌های تحمیلی بر جمهوری اسلامی ایران امکان ارزیابی و شناسایی راه‌های افزایش روابط اقتصادی بازرگانی دو جانبه را با هدف بهبود روابط اقتصادی میان دو کشور میسر می‌سازد.

 

۴- جمهوری اسلامی ایران ریاست دوره‌ای جمهوری شرقی اروگوئه را بر اتحادیه‌های مهم منطقه‌ای مانند «مرکوسور» و «اوناسور» و همچنین انتخاب آن کشور به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای دوره ۲۰۱۶ ۲۰۱۷ را به آن کشور تبریک گفت.

 

۵- طرفین، با مرور اهم موضوعات بین المللی، با محکوم کردن تمامی اشکال افراط گرایی خشونت بار که باعث به خطر افتادن صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی می‌گردد، تعهد هر دو کشور در خصوص اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد را مورد تاکید قرار دادند.

 

۶- همچنین هر دو طرف ضمن ابراز اتفاق نظر نسبت به ضرورت انجام گفت‌وگو و حل درگیری‌ها از طریق مذاکره، تاسف خود را به ویژه در ارتباط با بحران انسانی که کشورهای گوناگون را در منطقه خاورمیانه تحت تاثیر قرار داده است ابراز نمودند و نیز خواستار مبارزه هماهنگ علیه معضل تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن شدند.

 

۷- با اذعان به نقش موثر کمیسیون مشترک اقتصادی در گسترش و تنوع بخشی مبادلات بازرگانی و بهبود روابط اقتصادی دو جانبه، طرفین با برگزاری ششمین دوره کمیسیون مشترک اقتصادی و بازرگانی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری شرقی اروگوئه در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ در مونته ویدئو موافقت نمودند.

 

۸- با عنایت به اهمیت روابط بانکی در جهت افزایش مبادلات اقتصادی تجاری، طرفین علاقمندی خود را جهت آغاز همکاری‌های بانکی جهت افزایش و تسهیل مبادلات اقتصادی ‌ تجاری، ابراز نمودند. در این راستا،‌ اروگوئه متقابلا مبادرت به ارائه پیش نویس جدید یادداشت تفاهم میان بانک‌های مرکزی دو کشور در برابر پیش نویس تفاهم نامه ماه آوریل ارائه شده از جانب جمهوری اسلامی ایران، نمود. هر دو طرف توافق کردند تا متن نهایی که از طریق مذاکرات فنی دو جانبه، آماده خواهد شد را در کوتاه‌ترین زمان ممکن،‌ امضا نمایند.

 

۹- جمهوری اسلامی ایران علاقمندی خود جهت ادامه مذاکرات با هدف امضاء توافقات در زمینه بهداشت دام و گیاهان جهت تسهیل ورود محصولات کشاورزی و دامداری اروگوئه‌ای به بازار ایران را ابراز نمود. در این خصوص اروگوئه متعهد گردید پیش نویس یادداشت تفاهم همکاری در زمینه شرایط و الزامات بهداشت دامی و گیاهی را به ایران ارائه نمایند.

 

۱۰- جمهوری اسلامی ایران علاقمندی خود را جهت صدور خدمات فنی و مهندسی به اروگوئه به ویژه در زمینه‌های نفت، پتروشیمی، معدن، مسکن، دارو، تجهیزات پزشکی، ماشین آلات کشاورزی و صنعتی ابراز نمود.

 

۱۱- با توجه به موافقت جغرافیایی و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران و توانمندی‌های بالقوه این کشور در جهت امکان دسترسی به کشورهای آسیای میانه محصور در خشکی از طریق بنادر موجود در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان، جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز علاقمندی خود برای در اختیار گذاشتن امکانات بندری و دریایی خود به شرکتهای اروگوئه‌ای جهت صدور کالا به کشورهای آسیای میانه از طریق جمهوری اسلامی ایران، آمادگی خود را جهت امضای موافقت نامه کشتیرانی و حمل و نقل دریایی با اروگوئه اعلام نمود.

 

۱۲- با توجه به پیشرفت‌های اخیر بدست آمده توسط جمهوری اسلامی ایران، طرفین علاقمندی خود را جهت افزایش همکاری های علمی و تکنولوژیکی با هدف استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های علمی هر دو کشور، ابراز نمودند.

 

۱۳- جمهوری اسلامی ایران علاقمندی خود را جهت امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های رسانه‌ای فیمابین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و رسانه‌های گروهی اروگوئه‌ای بویژه در زمینه فیلم و سینما ابراز نمود.

 

۱۴- طرفین علاقمندی خود را به منظور تقویت همکاری‌ها و تبادلات آکادمیک و آموزشی به ویژه در زمینه زبان و فرهنگ دو کشور، ابراز می‌دارند.

 

۱۵- با عنایت به ظرفیت‌های بالای گردشگری در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری شرقی اروگوئه، طرفین ظرفیت‌های موجود گردشگری با هدف افزایش سفر شهروندان به کشورهای یکدیگر را مورد تاکید قرار دادند.

 

در پایان این سفر، آقای رانول سندیک معاون رییس جمهور کشور جمهوری شرقی اروگوئه از مقامات و مردم جمهوری اسلامی ایران به خاطر مهمان نوازی که از وی بعمل آوردندْ سپاسگزاری نمود و از آقای جهانگیری، ‌معاون اول رییس جمهوری ایران دعوت نمود تا از اروگوئه دیداری رسمی بعمل آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن