سیاسی

جزئیاتی از نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  نشریه ایندیپندنت در شرح ارتباط حکومت عربستان به ویژه مفتی‌های وهابی این کشور با حادثه ۱۱ سپتامبر می‌نویسد:

ماجرا به سال ۱۹۹۲هنگامی که روحانیون تندرو وهابی ارشد عربستان طی یک توصیه نامه به خاندان سلطنتی این کشور به شکل تلویحی تهدید به یک کودتا در صورت عدم نقش آفرینی در سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی حکومت عربستان کردند، باز می‌گردد.

 

در آن زمان خاندان سلطنتی عربستان در توان خود نمی‌دید که جلوی درخواست‌های این روحانیون بایستد و یکی از اقداماتش در برآورده کردن خواسته‌های آنها تشکیل وزارتخانه‌ای به نام وزارت امور اسلامی بود که در سفارتخانه‌ها و کنسلوگری‌های عربستان در خارج از این کشور نماینده دارد.

ارتباط میان مقام‌های این وزارتخانه عربستان با توطئه گران حملات ۱۱ سپتامبر یکی از موارد مطرح شده در شکایت دو قانونگذار جمهوری خواه و دموکرات کنگره آمریکا برای از حالت محرمانه خارج کردن ۲۸ صفحه مناقشه برانگیز از گزارش کنگره آمریکا درباره نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر است.

 

اخیرا فاش شده که گواهینامه پرواز یک بمب ساز القاعده به نام "غسان الشربی" که برای انجام ماموریت حمله ۱۱ سپتامبر آموزش پرواز دیده بود در پاکتی در سفارت عربستان در واشنگتن یافت شده است.

 

این گواهینامه به همراه دیگر اسناد در جریان تحقیقات انجام شده بعد از دستگیری غسان الشربی در سال ۲۰۰۲ در پاکستان در محل سفارت عربستان یافت شد.

 

الشربی که در حملات ۱۱ سپتامبر شرکت نجسته بود، از زمان دستگیری در زندان گوآنتانامو به سر می‌برد.

 

یک سند رسمی درباره این مجوز به نام "سند ۱۷" که در سال ۲۰۰۳ نگاشته شده سال گذشته میلادی بی‌سر و صدا از حالت محرمانه خارج شد اما تنها چند روز پیش برایان مک گلینچی، یک فعال آن را پیدا و در وبلاگش منتشر کرد و باعث انتشار عمومی آن شد.

 

همچنین فاش شده که هیات تاسیسات دیپلماتیک عربستان در آمریکا با دو تبعه عربستانی به نام‌های "نواف الحمزی" و "خالد المنضار" که در سال ۲۰۰۰ به عنوان اولین بخش از هواپیماربایان حملات ۱۱ سپتامبر به آمریکا آمدند ارتباط وجود داشته است. این دو نفر توسط "عمر البیومی"، یک تبعه عربستانی دیگر در آپارتمانی در سن دیگوی آمریکا اسکان پیدا کردند و البیومی به آنها کمک کرد تا تشریفات اداری مربوط به امنیت اجتماعی را انجام داده و درباره مسیرهای پروازی در آمریکا اطلاعات به دست آورند. همچنین گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهند البیومی این دو نفر را به "انور العولقی" یک امام جماعت در آمریکا و از چهره‌های سرشناس القاعده که در حمله پهپاد آمریکایی در یمن کشته شد، معرفی کرده است.

البیومی برای اقامتش در آمریکا پول دولت عربستان را از طریق یک شرکت خدمات هواپیمایی عربستانی دریافت می‌کرد. پلیس اف بی آی آمریکا نام وی را پیش از حملات ۱۱ سپتامبر به عنوان یک مامور عربستانی ثبت کرده بود (چیزی که مقامات حکومت عربستان آن را رد می‌کنند) و همچنین مرتبا به سفارت عربستان در واشنگتن و کنسولگری این کشور در لس آنجلس رفت و آمد داشت.

 

البیومی به بازرسان آمریکایی تایید کرده که با "فهد الثمیری"، یک مقام وزارت امور اسلامی عربستان درست در همان روزی که با الحمزی و المنضار ملاقات کرده بود یک دیدار یک ساعته داشته است.

 

دو سال بعد الثمیری توسط دولت آمریکا به دلیل ارتباطات تروریستی از مصونیت دیپلماتیک خلع و از آمریکا اخراج شد.

 

همچنین "اسامه بسنان"، یک عربستانی دیگر ساکن سن دیگو در همان زمان نیز ملاقات‌هایی با الحمزی و المنضار، هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر داشته است.

 

بسنان حدود ۷۵ هزار دلار از "حیفا بن سلطان"، زن شاهزاده بندر بن سلطان که در آن زمان سفیر عربستان در آمریکا بود دریافت کرده است و بشخی از این پول نیز به البیومی رسیده است.

 

بسنان در اوت ۲۰۰۲ به اتهام تقلب در روادید دستگیر و دو ماه بعد به عربستان مسترد شد.

 

قانونگذاران آمریکایی تهیه کننده شکایت مذکور به نام‌ها "استفن لینچ" قانونگذار دموکرات و "والتر جونز"، قانونگذار جمهوری خواه از جمله کسانی هستند که ۲۸ صفحه مورد مناقشه را رویت کرده‌اند. آنها در این شکایت قانونی عنوان کرده‌اند که پول حیفا بن سلطان برای اقامت دو هواپیماربای مذکور در سن دیگو صرف شده و حمایت وی از حملات ۱۱ سپتامبر را نشان می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا