اجتماعی و فرهنگی

فوت هزار و ۹۸ شهروند تهرانی در تصادفات رانندگی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مسعود قاضی پاشا در نشست خبری اظهار داشت: پزشک قانونی هنر کارشناسی در مسائل علوم پزشکی برای اجرای هر چه بهتر عدالت بوده و دامنه وسیعی در علوم پزشکی و قانونی دارد.

وی  افزود: در رابطه با پرونده ستایش سلامت روان قاتل در نظر گرفته شده و اولین جلسه کمیسیون متهم اوایل هفته انجام شد و بررسی چند ساعته با حضور متخصص پزشکی قانونی اطفال و … انجام شد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: البته مدارکی باید از دادگاه به کمیسیون ارائه می‌شد که خوشبختانه این مدارک تحویل کمیسیون داده شد و فردا ظهر کمیسیون مجدد در رابطه با بررسی مسائل روانی قاتل ستایش برگزار می‌شود تا بتوانیم نتیجه قطعی را در این زمینه اعلام کنیم.

به گفته وی، طبق بررسی‌های اولیه این موضوع نیاز به تست روانشناسی داشت ولی به طور کلی نتیجه پرونده فردا ظهر اعلام می‌شود.

قاضی پاشا در مورد اینکه آیا جسد ستایش قریشی در اسید انداخته شده بود یا خیر، اظهار کرد: البته باید توجه داشته باشید که هر آسیبی که به جسد رسیده باشد هر چند ظاهر جسد را دچار اشکال می‌کند و نیز علم پزشکی قانونی به صورتی است که حتی اگر اسکلتی از جسد مانده باشد و یا مدت‌ها از دفن آن گذشته باشد می‌توان کار کارشناسی انجام داد و علت فوت را تشخیص و هویت را شناسایی کرد.

وی ادامه داد: امروزه با علوم آزمایشگاهی و موضوع DNA پیشرفت‌های خوبی در زمینه پزشک قانونی صورت گرفته است و در این پرونده نیز مشکل خاصی نداشتیم البته اینکه آیا جسد بر اثر اسید سوخته یا خیر و جزئیات بیشتر در این رابطه را باید از مرجع قضایی و قاضی مربوطه سؤال کنید.

مدیر کل پزشک قانونی استان تهران در ادامه به موضوع تصادفات رانندگی اشاره کرد و عنوان داشت: در یازده ماه سال گذشته در استان تهران ۱۰۹۸ نفر به دلیل تصادفات جان خود را از دست داده‌اند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۹.۲ درصد کاهش داشته است.

به گفته قاضی پاشا ۷۸۶ مورد از متوفیان مربوط به تصادفات رانندگی در تهران مربوط به درون شهرها، ۲۸۴ مورد مربوط به بیرون از شهر و ۱۱ مورد در جاده‌های روستایی به وقوع پیوسته است.

مدیر کل پزشک قانونی استان تهران ادامه داد: همچنین در یازده ماهه سال گذشته ۳۳ هزار و ۹۶۶ نفر در تصادفات رانندگی مصدوم شده‌اند که ۲۴ هزار و ۸۵۷ مورد آنها مرد و ۹ هزار و ۱۰۹ مورد نیز زن بوده‌اند.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته ۲۰۴ هزار نفر به پزشکی قانونی مراجعه کرده که ۴۶ هزار مورد مربوط به آزمایش فوتی، ۱۴۷ هزار و ۲۲۷ مورد مربوط به معاینه، ۵ هزار و ۵۴۲ مورد مربوط به تشریح و ۵ هزار و ۶۰۰ مورد مربوط به تشکیل کمیسیون بوده است.

قاضی پاشا اعلام کرد: در دوازده ماهه سال گذشته صد و یک هزار و ۱۰۹ مورد به دلیل نزاع مراجعه به پزشکی قانونی داشته‌ایم که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال پیش از آن ۵.۵ درصد کاهش یافته است همچنین از موارد اعلام شده ۶۶ هزار و ۵۵۱ مورد مربوط به نزاع مردان و ۳۴ هزار و ۵۵۸ مورد مربوط به نزاع زنان بوده است.

مدیر کل پزشک قانونی استان تهران ادامه داد: همچنین در سال گذشته ۱۴۱ نفر به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند که این میزان نسبت به سال ۹۳ که ۱۳۹ نفر بوده ۱.۴ درصد بیشتر شده است. همچنین ۱۱۷ مورد از متوفیان در این رابطه مرد و ۲۴ مورد زن بوده‌‌اند.

قاضی پاشا اظهار داشت: همچنین در سال گذشته ۱۲۴ نفر در پایتخت با سلاح سرد جان خود را از دست داده که نسبت به سال ۹۳ حدود ۰.۸ درصد کاهش داشته است. همچنین ۹۸ مورد از این افراد مرد و ۲۶ مورد زن بوده‌اند.

وی افزود: ۲۹۰ نفر نیز سال ۹۴ در اثر حوادث کار جان خود را از دست داده که نسبت به سال ۹۳، ۳۳ درصد کاهش داشته است.

مدیر کل پزشک قانونی استان تهران در ادامه به کسر اعتبارات و بودجه سازمان پزشکی قانون استان تهران اشاره کرد و گفت: سال گذشته کسری شدیدی در اعتبارات داشتیم و شرایط ما با بسیاری از دستگاه‌ها متفاوت است چرا که علاوه بر پرداخت حقوق پرسنل کار اضافی بار مالی برایمان به همراه داشته است. به طور مثال کشیک ۲۴ ساعته، بررسی صحنه جرم، الکل، مواد مخدر و همچنین آزمایشگاه سم‌شناسی و آسیب‌شناسی از مواردی است که نیاز داریم بودجه‌های بیشتری به آن اختصاص دهیم.

قاضی پاشا اضافه کرد: سال گذشته ۲ میلیارد تومان هزینه مواد مصرفی آزمایشگاهی در پزشکی قانونی استان تهران بود و در حال حاضر نیز شارژ اموال صفر است بنابراین توجه به این حوزه حائز اهمیت به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در مورد حادثه منا نیز سال گذشته ۶۸۰ میلیون تومان هزینه کردیم ولی علیرغم تأکید وزارت کشور تا امروز ریالی به ما پرداخت نشده است. همچنین تمام افراد مربوط به این حادثه DNA آنها در پزشکی قانونی تهران انجام گرفت. البته قول‌هایی در این زمینه داده شده که امیدواریم محقق شود.

مدیر کل پزشک قانونی استان تهران در ادامه به مرکز آزمایشگاهی پزشکی قانونی کهریزک اشاره کرد و اظهار داشت: این مرکز بزرگترین مرکز آزمایشگاهی نیروی انسانی و تجهیزات در خاورمیانه بوده و لازم است که اعتبارات بیشتری در این زمینه اختصاص داده شود.

قاضی پاشا گفت: هم اکنون ۱۵۰ نفر نیرو اعم از پزشک و کارشناس ارشد در این مرکز داریم ولی حدود صد نفر پرسنل خدماتی و متخصص در این مرکز کمبود است.

وی اظهار داشت: سال گذشته پیگیر اعتبارات در رابطه با سوله بحران پزشک قانونی بودیم که قرار شده حدود ۲ میلیارد بابت تجهیزات به ما اختصاص داده شود و باید توجه داشت که اگر این موضوع محقق نشود در حوادثی مانند منا دچار مشکل خواهیم شد.

مدیر کل پزشک قانونی استان تهران به برگزاری ۸۱ سمینار و کارگاه ‌آموزشی برای افزایش معلومات کارشناسان پزشکی قانونی اشاره کرد و بیان داشت: در حال حاضر از ۵۰۰ نفر نیروی موجود ۷۰ درصد تحصیل‌کرده هستند و ۳۳ درصد نیروها پزشک و متخصص هستند. همچنین در سال گذشته جلسات هم‌اندیشی با قضات را ۶ برابر کردیم و این موضوع نیز مدنظر قرار گرفته است.

وی به برنامه‌های این سازمان در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: کمیته تخصصی در سازمان در مورد اقتصاد مقاومتی تشکیل شده و تلاش می‌کنیم این فرهنگ را نهادینه کنیم.

قاضی پاشا در پایان خاطرنشان کرد: کاهش زمان پاسخگویی کمیسیون مدنظر ما قرار دارد و در حال حاضر متوسط زمان پاسخگویی از ۲۴ روز تا ۲ ماه است و متوسط می‌توان گفت یک و نیم ماه در این زمینه زمان لازم است البته سعی داریم این مدت را کاهش و به یک ماه برسانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن