شورای شهر

تاخیر و غیبت های سریالی در جلسات شورا/بازم مدرسم دیر شد!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مرور جلسات علنی سال های اخیر شورا، این واقعیت نیمه پنهان را آشکار می سازد که تاخیر و غیبت های سریالی در جلسات علنی روزهای سه شنبه شورا باعث شده تا اکثر جلسات با تاخیر آغاز شود. اتفاقی که قطعا در جلسات روزهای یکشنبه نیز رخ می دهد و احتمالا به دلیل غیرعلنی بودن قابل رویت نیست. به جرات می توان گفت که جلسات علنی شورا به غیر از روزهای برگزاری انتخابات های داخلی، هرگز ۳۱ عضو را در کنار هم به خودش ندیده است و در طول سالیان اخیر با صندلی های خالی زیادی آغاز به کار کرده است.

 

بی نظمی و تکراری شدن تاخیر و غیبت ها در جلسات علنی تبدیل به یک روال عادی و همیشگی شده و از همین حالا می توان پیش بینی و پیشگویی کرد که تا پایان سال جاری، هیچکدام از جلسات علنی روزهای سه شنبه در زمان دقیق اعلام شده و با حضور نفرات کامل برگزار نخواهد شد!

 

در بحث تاخیر و غیبت ها در جلسات علنی، یک سری از اعضاء تبدیل به پای ثابت شده اند و نامشان در لیست غایبین اکثر جلسات علنی دیده می شود. نکته جالب توجه اینکه برخی از اعضاء به بهانه های خیلی ساده و پیش پا افتاده، حال و حوصله حضور در جلسات را ندارند! بهانه هایی که بیشتر جنبه شخصی دارد و به بقیه امورات و گرفتاری هایی که به شورای شهر و دغدغه های شهر تهران مربوط نمی شود. البته در این بین اعضایی هم هستند که در اولین ساعات صبح و قبل از زمان اعلام شده برای شروع جلسات در ساختمان بهشت حضور پیدا می کنند و آخرین نفر از این ساختمان خارج می شوند. از جمله عباس شیبانی که به عنوان مسن ترین عضو شورای شهر تهران با نظم و انضباطی مثال زدنی در جلسات حضور پیدا می کند.

 

بدون شک حضور فیزیکی در جلسات رابطه مستقیمی با کارآمدی اعضاء ندارد اما بدون شک نظم و انضباط و احترام به قوانین و مقررات پایه و اساس یک فعالیت مفید و مثمرثمر است و تاخیر و غیبت های جلسات علنی شورای شهر تهران از حد نرمال و طبیعی خودش کاملا خارج شده است. بطور مثال ظرف سال های گذشته جلسه ای علنی با ۱۵ غایب آغاز شده است! موضوعی که حتی نارضایتی برخی از اعضاء را به دنبال داشته و اعتراض های آن ها را به دنبال داشته است.

 

اگرچه بابت تاخیر و غیبت ها در جلسات علنی شورا، تذکراتی از سوی ریاست و هیات رییسه شورا داده شده اما متاسفانه همچنان این اتفاق در حال رخ دادن است و خاطرات سریال تلویزیونی معروف دهه شصت کودک و نوجوان با تکرار تاخیر و غیبت ها زنده می شود!

 

به نظر می رسد که رسیدگی به این موضوع و رفع این معضل ریشه ای نیازمند عزمی جدی از سوی هیات رییسه و ریاست شوراست. چراکه تاخیرها و غیبت ها همچنان پابرجاست و برخی اعضای شورا حتی زحمت اینکه یک روز در هفته طبق قوانین و مقررات، در زمان مقرر و تعیین شده در جلسات حضور پیدا کنند را به خودشان نمی دهند و حتی بعضا ترجیح می دهند از دفاتر خودشان پیگیر جلسه باشند!

 

واقعا سوال اینجاست که وقتی نمایندگان مردم پایتخت در شورای شهر در ساده ترین و ابتدایی ترین اصول مسئولیت پذیری اینچنین ضعف و بی توجهی دارند، چطور می توان امیدوار بود که از پس مسئولیت بزرگتری که در کلان شهر تهران بر دوش آن ها نهاده شده، بر بیایند و برای داشتن تهرانی بهتر دل به آن ها بست!

 

در راستای پیگیری این موضوع، پایگاه خبری شوراآنلاین بزودی لیست رسمی و ثبت شده حضور و غیاب اعضای شورای شهر تهران در سال ۹۴ را منتشر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن