اجتماعی و فرهنگی

جزئیات دستگیری سارقان مسلح شمال تهران

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین هفتم فروردین ۹۵ وقوع یک فقره سرقت مسلحانه از یک منزل ویلایی در شهرک قدس – خیابان ایران زمین به کلانتری ۱۳۴ شهرک قدس اعلام شد . 


با حضور ماموران کلانتری در محل سرقت و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد که سارقان مسلح نقاب پوشش ، 
پس از ورود به محل سرقت اقدام به بستن دست و پای سرایه دار خانه کرده و در ادامه ضمن شلیک گلوله و مجروح نمودن سرایه دار از ناحیه ساق پای چپ اقدام به سرقت سکه ، طلا ، ساعت برلیان طلا و جواهرات به ارزش تقریبی ۵۰۰ میلیون تومان کرده اند .

پرونده در اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "سرقت مسلحانه" و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران ، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار رگفت . 

اظهارات سرایه دار 

سرایه دار محل سرقت بنام اصغر که توسط سارقان مورد اصابت گلوله از ناحیه پای چپ قرار گرفته بود ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : " حدود ساعت ۰۲:۰۰ بامداد بود که ناگهان صدای زنگ خانه به صدا درآمد ؛ به تصور اینکه آقا (صاحبخانه) از مسافرت بازگشته است ، اقدام به باز کردن در پارکینگ کرده و خودم نیز به داخل حیاط رفتم ؛ در داخل حیاط خانه ، ناگهان چند نفر نقاب پوش به من حمله ور شده و با ضرب و شتم و تهدید به سرعت مرا به داخل خانه بردند . آنها پس از ورود به داخل خانه ، سراغ محل گاو صندوق خانه را از من گرفتند ؛ ابتدا قصد گمراه کردن آنها را داشتم و به همین علت به دروغ عنوان کردم که گاو صندوقی در داخل خانه وجود ندارد اما سارقان با اطمینان گفتند که می دانند که داخل خانه یک گاو صندوق وجود دارد و حتی رمز آنرا من در اختیار دارم !! . 

از اطلاعات دقیقشان بسیار تعجب کرده بودم و آنها پس از مقداری وارسی موفق شدند تا گاو صندوق را پیدا کنند و در همین زمان نیز دست و پای مرا بستند . سارقان زمانیکه گاوصندوق را پیدا کردند به سراغ من آمده و از من درخواست رمز گاوصندوق را کردند اما من همچنان اصرار داشتم که رمز آنرا در اختیار ندارم اما آنها که اطمینان داشتند که من در حال دروغ گرفتن به آنها هستم ، با اسلحه کمری خود شروع به تهدید من کردند ؛ همچنان در برابر ضرب و شتم و تهدید آنها مقاومت می کردم تا اینکه پای مرا با تیر زدند و تهدید کردند که اگر رمز گاوصندوق را در اختیارشان قرار ندهم ، اینبار مرا خواهند گذشت و من نیز به ناچار رمز گاوصندوق را در اختیارشان گذاشتم و آنها پس از سرقت محتویات داخل گاو صندوق از خانه خارج شدند ". 

سرایه دار در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : دو نفر از سارقان بسیار دقت می کردند تا صورتشان مشخص نشود و طی این مدت نیز تنها یک نفر از آنها با من صحبت می کرد و آنها کاملا سکوت کرده بودند. 

سرایه در خصوص نحوه نجات خود نیز به کارآگاهان گفت : برادرِ آقا در خانه ی کناری سکونت دارد ؛ پس از رفتن سارقان و درحالیکه به شدت از ناحیه پا احساس درد می کردم ، موفق شدم تا پس از گذشت چند ساعت دست و پای خود را باز کرده و خودم را به خانه کناری برسانم ؛ آنها نیز پس از اطلاع از موضوع ، بلافاصله با ۱۱۰ تماس گرفته و مرا نیز به بیمارستان منتقل کردند. 

دستگیری متهمان 

در زمان حضور کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی در محل بیمارستان ، یکی از برادران سرایه دار مجروح ، ، با مشاهده کارآگاهان دچار حالت اضطراب شدیدی شده بگونه ای که تلاش می کرد تا در زمان حضور کارآگاهان در بیمارستان ، چندان در مقابل چشم آنها نباشد. 

کارآگاهان که متوجه حالت مضطرب و نگرانی داخل چهره "علی . ک" شده و از سوی دیگر با توجه به اظهارات مالباخته مبنی بر اینکه "سارقان اطمینان داشتند که سرایه دار رمز گاو صندوق را در اختیار دارد و با اطلاع از این موضوع اقدام به شلیک گوله و مجروح نمودن سرایه کرده اند" ، تحقیقات از دوستان و اطرافیان سرایه دار را در دستور کار خود قرار دادند . 

با شناسایی محل کار دو برادر سرایه داربنام های "علی" ( 23 ساله) و "حمید" ( 25 ساله) در منطقه فرمانیه ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که این دو برادر اقدام به کرایه یک بوفه در یک مجتمع ورزشی کرده و بنا بر اظهارات خودشان ماهیانه بیش از ۱۰ میلیون تومان سود بدست می آورند . 

درادامه اقدامات پلیسی و بدست آمدن دلایل و شواهد بدست آمده و همچنین اظهارات متناقض دو برادر ، کارآگاهان به این دو برادر مشکوک شده و هر دو نفر آنها را ۲ اردیبهشت برای انجام تحقیقات به اداره یکم پلیس آگاهی منتقل کردند . 

سرانجام با انجام تحقیقات پلیسی ، "علی" و "حمید" لب به اعتراف گشوده و به طراحی سرقت اعتراف کردند. 

حمید در اعترافاتش به کارآگاهان گفت : حدود یک هفته مانده به آغاز تعطیلات عید، برای ملاقات با برادرم (اصغر) نزد وی در خیابان ایران زمین رفتم . در طی مدتی که نزد برادرم در داخل خانه بودم ، وی دائما در خصوص وضعیت مالی صاحبخانه و همچنین اطمینان وی به خودش صحبت می کرد ؛ حتی اصغر عنوان کرد که صاحبخانه آنقدر به او اطمینان و اعتماد دارد که رمز گاوصندوق خانه را نیز در اختیارش گذاشته است . پس از آن بود که وسوسه سرقت از خانه به جانم افتاد اما اطمینان داشتم که اصغر با من همکاری نخواهد کرد؛ به همین علت موضوع سرقت را با برادر دیگر خود بنام علی در یمان گذاشتم و قرار شد تا با همراهی یکی از دوستان خود بنام مهدی . م که از مجرمین سابقه دار این سرقت را انجام دهیم. 

با شناسایی مهدی . م ( ۲۶ ساله) ، مخفیگاه وی در ماهدشت شناسایی و کارآگاهان با اخذ نیابت قضایی به این شهرستان رفته و مهدی نیز در ۳ اردیبهشت دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهش یک قبضه سلاح کمری استفاده شده در محل سرقت کشف شد ؛ مهدی در اعترافاتش عنوان کرد که با انگیزه تأمین هزینه عروسی خود حاضر شده تا در این سرقت مشارکت داشته باشد . 

سرهنگ کارآگاه آریا حاجی زاده معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر به خبرنگار مهر، گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده و اعتراف صریح متهمان، محل نگهداری اموال مسروقه در شهرستان ماهدشت شناسایی و تمامی اموال سرقت شده از جمله یک ساعت تمام برلیان به ارزش تقریبی ۱۸۰ میلیون تومان کشف و به مالباخته تحویل داده شد. 

وی افزود: برای هر سه متهم ، از سوی بازپرس پرونده قرار بازداشت قانونی صادر و متهمان برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن