سیاسی

عربستان،سال۲۰۱۷ ورشکسته می شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین به گزارش رسانه خبری اسپوتنیک، وی یادآور شد که عربستان بهار گذشته ذخایر خارجی اش را زودتر از حد تصور خرج کرد و با این مخارج بالا، این کشور تا اوایل ۲۰۱۷ به طور کامل ورشکست می شود. 

محمد آل شیخ گفت: صندوق بین المللی پول و نهادهای دیگر بهار گذشته پیش بینی کردند که ذخایر عربستان می تواند تا دست کم پنج سال این کشور را در شرایط بهای پایین نفت سرپا نگه دارد، اما کاشف به عمل آمد که آل سعود خیلی زودتر از حد تصور، مفلس می شوند.
هزینه های سعودی در زمان شکوفایی بازار نفت از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، عنان از دست داده بود. 
از سویی، جانشین ولیعهد عربستان برای جلوگیری از فلاکت ورشکستگی، بودجه کشور را به میزان ۲۵درصد کاهش داد و کنترل شدیدی بر هزینه ها اعمال کرد.
از سویی محمد بن سلمان قرار است پس فردا (دوشنبه) طرحی در زمینه اقتصاد و تغییرات اجتماعی را ارائه دهد.
به موجب این طرح، ظاهرا بزرگترین صندوق دارایی های مستقل در جهان دایر می شود که در دراز مدت بیش از ۲ تریلیون دلار دارایی را به خود جلب می کند، رقمی که برای خرید کل سهام شرکت های اپل، گوگل، مایکروسافت و شرکت بیمه برکشایر هاتاوی، کافی است.
محمد بن سلمان همچنین قصد دارد به کمتر از پنج درصد سهام شرکت ملی نفت عربستان موسوم به «آرامکو» چوب حراج زند.
ریاض همچنین در نظر دارد از میزان اتکا و وابستگی صرف به درآمدهای نفتی بکاهد.
محمد بن سلمان گفته است که به نوسان بهای نفت، اهمیتی نمی دهد. وی افزایش بهای نفت را عاملی برای دستیابی به پول بیشتر برای سرمایه گذاری های غیرنفتی دانسته است. 
براساس این گزارش، عربستان هفته گذشته طرح پیشنهادی برای تثبیت (فریز) تولید نفت را در جریان نشستی در قطر به شکست کشاند. 
نشست قطر در پی کارشکنی عربستان، قطر و امارات متحده عربی بی نتیجه پایان یافت. این کشورها مصر بودند که در صورتی با توافق تثبت تولید موافقت می کنند که ایران نیز در آن مشارکت داشته باشد.
ایران قبل از این نشست گفته بود به طرح فریز نمی پیوندد، مگر اینکه تولید این کشور به رقم قبل از تحریم ها یعنی چهار میلیون بشکه در روز رسد. 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *