شورای شهرصفحه اصلی

چمران: شهدا نیازی به مراسم بزرگداشت ندارند بلکه ما نیاز داریم تا بتوانیم مسیر شهادت را طی کنیم

به گزارش شوراآنلاین، مهدی چمران در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن چهل و سومین سالروز شهادت شهید مصطفی چمران ضمن گرامیداشت یاد فرمانده جنگ های نامنظم، اظهار کرد: ظهر خونین ۳۱ خردادماه سالروز شهادت شهید چمران در دهلاویه است که در ۹ کیلومتری غرب سوسنگرد واقع شده و بنای یادبود محل شهادت شهید چمران در آن احداث شده و یکی از زیارتگاه های راهیان نور به شمار می رود.

وی با بیان اینکه گاهی اوقات ممکن است فکر کنیم که وظیفه داریم یاد و نام شهدا را بزرگ بداریم و برنامه ای را اجرا کنیم، یادآور شد: شکی در این نیست که این وظیفه بر عهده همه ما هست و بنابه گفته مقام معظم رهبری این گرامیداشت کمتر از شهادت نیست اما در واقعیت شهدا هیچ نیازی به این بزرگداشت ها نه تنها در ایام سالروز بلکه در سایر ایام سال نیز ندارند.

چمران با تأکید بر اینکه این ما هستیم که نیاز داریم یاد و نام شهدا را بزرگ بداریم تا بتوانیم مسیر شهادت را به خوبی طی کنیم، تصریح کرد: اگر این راه بزرگ داشته شود می توان در انتظار پیروزی نهایی بود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران از تاسوعا و عاشورای حسینی در سال ۱۳۴۲ آغاز شد؛ کسانی که در جبهه جنگ بودند با پیشانی بندهای یا حسین و یا زهرا در جنگ حضور پیدا می کردند. در لبنان نیز مسیر انقلاب اسلامی طی شد که در مسیر شهادت طلبی بود.

وی با بیان اینکه در فلسطین جبهه آزادی بخش ۳۵ سال مبارزه کرد، گفت: احزاب چپگرای فلسطینی سالها مبارزه می کردند اما به هیچ جایی نرسیدند و در نهایت صلح کردند و همه چیز را به اسرائیل واگذار کردند. با ایجاد تفکر شهادت طلبی شرایط به جایی رسید که آمریکا امروز میان داری می کند تا آتش بس در غزه اعلام شود و اسرائیل در فضای کوچک غزه نیز نتوانست به جایی برسد. خون شهدای غزه اسرائیل را به ستوه آورده و دیگر کشورهای حامی نیز در شرایط بحرانی هستند و نمی دانند باید چگونه عمل کنند.

چمران با بیان اینکه با شهادت طلبی توانستیم به اینجا برسیم، تصریح کرد: اگر یاد و نام شهدا را می خواهیم زنده نگه داریم درواقع برای خودمان، انقلاب، کشور و امت اسلامی است تا بتوانیم به پیروزی نهایی دست یابیم.
رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه شهادت یک راه میانبر پیروزی است، خاطرنشان کرد: شهید چمران به عشق شهادت و برای شهادت در راه قدس، آمریکا را رها کرد و به مصر رفت و پس از دو سال آموزش نظامی به لبنان رفت و هشت سال در لبنان حضور داشت و شیعیان لبنان را برای اولین بار مسلح کرد تا مقابل اسرائیل بایستند و وقتی اسرائیل وارد روستاهای جنوب لبنان می شد، این روستاییان بودند که آنها را بیرون کردند.
چمران در ادامه یادآور شد: اسرائیل تروریست می فرستاد تا شهید چمران را ترور کنند. در جنگ عراق و اسرائیل، همه کشورها جز ایران شاهنشاهی نفت را به اسرائیل قطع کردند و در چنین شرایطی شهید چمران مقابل تانک های اسرائیلی ایستاد.
وی با بیان اینکه اسرائیلی ها برای اولین بار از لبنان بیرون رانده شدند، گفت: قرار بر این بود در دهه ۷۰ یادمانی از ایشان در لبنان نصب شود و باقی بماند اما متأسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه چنین شخصیتی هشت روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران آمد و مبارزه خود را در هشت سال دفاع مقدس آغاز کرد، افزود: شهید چمران و همراهانشان دشمنان را تا دهلاویه به عقب راندند تا به اهواز نرسند که در همان زمان نیز در دهلاویه به شهادت رسید.
وی ضمن گرامیداشت یاد شهدای خدمت، به برنامه های ایام شهادت شهید چمران اشاره کرد و گفت: با توجه به فرارسیدن انتخابات، برنامه ها در هفته پیش رو برگزار می شود. شب سه شنبه ۲۹ خردادماه برنامه ای در خانه موزه شهید چمران برگزار خواهد شد.
چمران اعلام کرد: روز بسیج اساتید همزمان با شهادت شهید چمران برنامه هایی در دانشگاه کرج پیش بینی شده و در تهران و دیگر شهرهای کشور نیز برنامه هایی برگزار خواهد شد. البته برنامه اصلی در تالار اندیشه حوزه هنری همزمان با روز شهادت برگزار می شود.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در ۳۱ خردادماه در دهلاویه نیز برنامه ای برگزار خواهد شد، تصریح کرد: بسیج سوسنگرد و اهواز این برنامه را برگزار خواهند کرد. همچنین در دانشگاه مشهد و حرم مطهر رضوی برنامه ای در روز شهادت برگزار می شود.
وی با بیان اینکه در جمعه پیش رو نیز برنامه ای در نماز جمعه پیش بینی شده است، گفت: بعدازظهر ۳۱ خردادماه با حضور وزیر کشور، برنامه ای در مسجد انقلاب ساوه برگزار خواهد شد که البته بنده به دلیل حضور در مراسم مشهد، در ساوه حضور نخواهم داشت اما در روستای محل تولد شهید چمران نیز برنامه ای پیش بینی شده که حضور خواهم یافت. همچنین برنامه هایی در تبریز، آذرشهر، کرج، اصفهان و بیرجند به مناسبت شهادت شهید چمران پیش بینی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا