اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

آب پاکی شهرداری روی دست مخالفان؛ چینی‌ها در تهران خانه نمی‌سازند!

در حالی که برخی معتقدند«چینی‌ها قرار است با قیمت چند برابری در تهران خانه‌سازی کنند،» معاون شهرسازی معماری شهر تهران نظر دیگری دارد.
به گزارش شوراآنلاین، «در تهران یک میلیون مسکن کم داریم، مردم برای اجاره‌نشینی بیش از ۶۵ درصد از درآمد خود را هزینه می‌کنند و آرزوی صاحب‌خانه شدن به حدود ۷۰ سال رسیده است،» اینها را عضو شورای شهر تهران مهدی پیرهادی می‌گوید.
آب پاکی شهرداری روی دست مخالفان؛ چینی‌ها در تهران خانه نمی‌سازند!کمبود مسکن و گرانی اجاره‌بها یکی از معضلات جدی تهرانی‌هاست و باعث شده که برخی از شهروندان به حاشیه شهر کوچ کنند.شهرداری در زمینه مسکن ورود کرده و رایزنی‌هایی هم با چینی‌ها برای ساخت سریع خانه در پایتخت انجام داده است اما عده‌ای معتقدند که چینی‌ها قرار است با قیمت بالا در تهران خانه‌سازی کنند.شهردار تهران در دی ماه سال جاری به چین رفت و در این سفر تفاهم‌نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را بست. البته به گفته مدیران شهری، رایزنی‌هایی هم با قطری‌ها برای ساخت خانه در تهران صورت گرفته است.چینی‌ها قرار است به عنوان سرمایه‌گذار در بخش مسکن (بافت فرسوده در مناطق جنوبی) ورود کنند. بعد از ساخت مسکن و فروش املاک، تسویه حساب با چینی‌ها صورت می‌گیرد. قرار نیست مهندس، نیروی کار و … از چین وارد ایران شوند و جزییات سرمایه‌گذاری با چینی‌ها بعد از عید ۱۴۰۳ مشخص خواهد شد.
چینی‌ها فقط در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کنند بلکه در تاجیکستان، عربستان، نیویورک و … ورود و اقدام به سرمایه‌گذاری در زمینه مسکن کرده‌اند.
در حالی که برخی از رسانه‌ها اعلام کردند هزینه ساخت مسکن چینی در تهران «سه برابر قیمت ساخت مدنظر دولت» خواهد بود، در مقابل معاون شهرسازی معماری شهر تهران حمیدرضا صارمی به خبرنگار فارس می گوید که « اصلاً چینی‌ها در تهران خانه نمی‌سازند، مجری ساخت سازمان نوسازی شهر تهران است» و فقط چینی‌ها تزریق منابع می‌کنند.
به گفته کارشناسان، تا زمانی که تولید مسکن به تقاضای مورد نیاز بازار نرسد قطعاً با افزایش قیمت مسکن مواجه خواهیم بود. باید برای کنترل بازار، افزایش تولید صورت گیرد و سیاست‌های تشویقی برای نوسازی ایجاد شود.
منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا