اجتماعی و فرهنگی

آمار عجیب از مردودی خودروهای سنگین در معاینه فنی

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: ۵۱ درصد از خودروها ی سنگین مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای نقص فنی بوده و در بار نخست موفق به اخذ معاینه فنی نمی گردند.

به گزارش شوراآنلاین، شادی مالکی مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از برگزاری نشستی با حضور نمایندگانی از پلیس راهور فاتب، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و مجموعه های خدمات شهری شهرداری تهران به منظور هماهنگی برای اعزام خودروهای خدمات شهری به مراکز معاینه فنی شهر تهران و تشدید پایش این خودروها خبر داد.

وی ضمن اشاره به رتبه نخست گروه کامیون ها در تولید ذرات معلق گفت: براساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران در سال ۱۳۹۶ سهم منابع متحرک در انتشار سالانه آلاینده های گازی ۸۳ درصد و در تولید ذرات معلق ۶۱ درصد است. از سهم آلاینده های گازی خودروهای سواری با سهم ۳۷/۸ درصد رتبه نخست و موتورسیکلت ها با ۲۱/۳ درصد رتبه دوم را دارند. در خصوص ذرات معلق کامیون ها با ۱۵/۷ درصد رتبه اول و خودروهای سورای با ۱۳/۹درصد رتبه دوم و موتورسیکلت ها در این آلایندگی با ۱۰/۱ درصد رتبه سوم را دارند. با توجه به اینکه آلودگی کنونی هوای شهر تهران ناشی از ذرات معلق است لذا بایستی برای پایش آلایندگی کامیون ها به صورت ویژه چاره اندیشی و برنامه ریزی صورت پذیرد.

وی با تاکید بر وضعیت بحرانی تشدید آلودگی هوا در شش ماه دوم سال و اهمیت انجام معاینه در پایش انتشار آلایندگی وسایل نقلیه تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون، حدود ۶ هزار و ۳۲۶ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته میزان مراجعات ۲۶ درصد افزایش یافته است. از آمار اعلامی، ۳هزار و ۹۴۷ دستگاه خودروی سنگین مربوط به مراجعات اول بوده که در مجموع ۵۱ درصد از خودروها ی سنگین مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای نقص فنی بوده و در بار نخست موفق به اخذ معاینه فنی نگردیده اند. گفتنی است در حدود ۱۳ درصد از خودروها از نقص آلایندگی و ۲۲ درصد از نقص در سیستم ترمز مردود شده اند.

مالکی با اشاره به مراجعه ۶۴۹ دستگاه کامیون و ۱۲۹ دستگاه خودروی خدمات شهری شهرداری تهران از ابتدای سال اظهار داشت:با توجه به اهمیت پایش مستمر ایمنی و فنی خودروهای خدمات شهری برای شهرداری تهران حسب جلسه برگزار شده با پلیس راهور، مجموعه های خدمات شهری و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مقرر گردید به قید فوریت تمام دستگاه های دارای مسئولیت در این حوزه ضمن اهتمام در تسریع رفع موضوعات قانونی مربوط به کاربری بخش اندکی از خودروهای خدمات شهری و نسبت به برنامه ریزی جهت اعزام کلیه خودروهای سنگین خدمات شهر اقداماتی صورت گرفته است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی در خصوص فعالیت و ظرفیت پذیرش مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین شهر تهران توضیح داد: شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودروهای سنگین برخوردار بوده که دو مرکز در توقفگاه های شرکت واحد جهت معاینه فنی اتوبوس های شهری پیش بینی گردیده است.ظرفیت کاری این مراکز در یک شیف کاری سالانه در حدود ۲۰ هزار دستگاه خودرو است که این آمادگی وجود دارد در صورت افزایش مراجعات نسبت به اضافه کردن شیفت کاری و فعالیت این مراکز حتی در روزهای تعطیل نیز اقدام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا