سیاسیصفحه اصلی

انتخابات تمام الکترونیک در تهران برگزار می شود؟

دبیر ستاد انتخابات استان تهران گفت: اگر زیرساخت‌ شهرستان‌های فیروزکوه و دماوند فراهم شود، امیدواریم بتوانیم انتخابات تمام الکترونیک را در این حوزه برگزار کنیم.

به گزارش شوراآنلاین، سعید ضیایی در دومین جلسه مشترک هیات اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه فرعی فیروزکوه و ارجمند با هیات نظارت شهرستان، اظهار کرد: بحث مشارکت حداکثری در هر دوره انتخابات از تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است؛ در بحث امنیت و رقابت، دستگاه‌های نظارتی و اجرایی وظایفی در حوزه انتخابات دارند ولی مشارکت حداکثری وظیفه همگانی اعم از مردم، مساجد و هیئات است.

وی افزود: در بحث مشارکت مولفه‌های بسیاری نقش دارد؛ بخش جدی نقش حاکمیت است که باید خدمت‌رسانی جدی وجود داشته باشد؛ حضور فرماندار و مسئولین در بین مردم، رفع موانع تولید، رفع مشکلات اقتصادی و غیره در مشارکت مردم در انتخابات موثر است و در فیروزکوه اقدامات خوبی انجام شده است.

ضیائی با تاکید بر اینکه رای مردم حق‌الناس است و باید از رای مردم حفاظت شود، عنوان کرد: با آموزش‌های خوبی که انجام می‌شود صیانت از رای مردم به منصه ظهور خواهد رسید. بخشی از این امر در قبل از انتخابات و مرحله تائید صلاحیت‌هاست که فلسفه تشکیل جلسه هیات اجرایی است. از جانمایی مکان تا تایید صلاحیت‌ها این حق‌الناس بر گردن ماست و باید در هر مرحله دقت لازم انجام شود و گزارش‌های بی‌طرفانه باشد تا افراد صالح و مقبول انتخاب شوند.

دبیر ستاد انتخابات استان تهران خاطرنشان کرد: ۱۰۳ نفر در حوزه دماوند و فیروزکوه ثبت‌نام نهایی داریم که از ۱۹۳ نفر به این میزان آمار نهایی رسیدیم؛ اعضای هیأت نظارت مشغول تائید صلاحیت‌ها هستند.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت الکترونیکی شدن انتخابات، تصریح کرد: بحث الکترونیکی شدن انتخابات پیچیدگی‌هایی دارد که شاید در شمارش آرا آسان است ولی باید زیرساخت‌ها فراهم شود. قانون تکالیفی بر عهده ستاد و مسئولین انتخابات قرار داده است که طبق قوانین اقدامات را انجام خواهیم داد و در شهرستان فیروزکوه با تفاهم نامه ای که بین مخابرات و فرمانداری صورت گرفته است، امیدوارم این فرایند تسهیل شود.

ضیائی ادامه داد: در تهران بحث الکترونیکی شدن بسیار حساسیت دارد چراکه آمار ثبت‌نام‌ نهایی بسیار بالاست و حجم عظیمی از چاپ اسامی و شمارش آن ها و غیره را دربرخواهد داشت. ثبت‌نام در شهرستان های تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس از ۱۸ استان کشور بیشتر است و این فرآیند انتخابات را سخت و پیچیده می‌کند.

دبیر ستاد انتخابات استان تهران اشاره کرد: این افتخار است برای دوره‌ای که ما مسئولیت داریم که بتوانیم انتخابات را در چند شهرستان تمام الکترونیک برگزار کنیم، البته تلاش می‌کنیم تا با کمترین آسیب و مشکلات باشد چون اگر مشکلی حتی در یک رای ایجاد شود از نظر شرعی مشکل خواهد داشت.

وی تاکید کرد: انتخابات تمام الکترونیک در تهران سخت است اما اگر زیرساخت‌ شهرستان های فیروزکوه و دماوند فراهم شود امیدواریم بتوانیم این اقدام را در این حوزه انجام دهیم. برای مشکلات فنی مطرح شده تدابیری اندیشیده شده است که در صورت قطعی اینترنت، اطلاعات اشخاص اعم در قید حیات بودن، داخل کشور بودن و غیره به صورت آفلاین در دستگاه وجود دارد و در زمان قطعی، اطلاعات رای ذخیره شده و به محض اتصال مجدد به روز خواهد شد و خطا کمتر از یک درصد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا