اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

سال تحول بزرگ در حمل و نقل عمومی پایتخت

در دوره جدید مدیریت شهری از شهریور ۱۴۰۰ تا پایان اسفند سال گذشته، ۹ایستگاه مترو افتتاح شده و با افتتاح ایستگاه علامه جعفری در خط۴ در ماه گذشته، این عدد به ۱۰ ایستگاه رسید.به این ترتیب در حال حاضر مردم تهران صاحب ۱۵۰ ایستگاه مترو هستند.

به گزارش شوراآنلاین، عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران در یادداشتی تحت عنوان «سال تحول بزرگ در حمل و نقل عمومی پایتخت» در روزنامه همشهری نوشت: بدون شک‌ امسال، سال تحول بزرگ در حمل و نقل عمومی پایتخت است. برای تحقق این تحول،شهرداری تهران چند تلاش را به صورت موازی پیگیری می‌کند. مهم‌ترین خطوط این تلاش،نوسازی و تقویت ناوگان اتوبوسرانی و نوسازی ناوگان حمل و نقل ریلی یعنی مترو است. در این مسیر، فعالیت‌ها در ۳حوزه دنبال می‌شود، یکی در موضوع ایستگاه‌های جدید مترو، دیگری در موضوع خطوط مترو والبته تامین واگن‌های مترو.

در دوره جدید مدیریت شهری از شهریور ۱۴۰۰ تا پایان اسفند سال گذشته، ۹ایستگاه مترو افتتاح شده و با افتتاح ایستگاه علامه جعفری در خط۴ در ماه گذشته، این عدد به ۱۰ ایستگاه رسید.به این ترتیب در حال حاضر مردم تهران صاحب ۱۵۰ ایستگاه مترو هستند.

تا پایان سال ۱۳ایستگاه دیگر هم افتتاح خواهد شد. یکی از این ایستگاه‌ها،ایستگاه پرند است و خط متروی پرند، با همراهی شهرداری تهران و دولت محترم فعال خواهد شد.
از طرف دیگر خطوط ۶ و ۷ مترو امسال از نظر تونل‌ها و ایستگاه‌ها کامل می‌شوند. در کنار توسعه بخش جنوبی خط ۶ مترو، همه ایستگاه‌های خطوط ۶ و ۷ داخل مدار قرار خواهند گرفت و موضوع خطوط متروی تهران، امسال به سرانجام خوبی خواهد رسید.به این ترتیب مردم تهران می‌توانند از همه ایستگاه‌های تقاطع‌ها در ۷ خط مترو استفاده کنند.
درباره سایر خطوط مترو باید بگویم که امسال،راه‌اندازی خطوط ۸،۹،۱۰ و ۱۱مترو با جدیت پیگیری خواهد شد و شروع پروژه ایجاد خطوط ۸ و۹،حتما امسال اتفاق می‌افتد.به احتمال زیاد خط ۸ تا پایان امسال تعیین تکلیف خواهد شد تا در ابتدای سال۱۴۰۳، راه‌اندازی خط ۱۱ کلید خواهد خورد.
همان‌طور که بارها از طرف شهردار محترم تهران و مسئولان حمل و نقل شهری عنوان شده، واگن‌های مترو در وضعیت بسیار نامناسبی تحویل گرفته شده اما با این حال امیدواریم بتوانیم ۲۱۰ واگن را به صورت اساسی تعمیر و نوسازی کنیم.برخی از سامانه‌های الکترونیکی و تجهیزات واگن‌ها کاملا به‌روز خواهد شد.در کنار این تعمیرات،همان‌طور که شهردار تهران قبلا به رسانه‌ها اعلام کرده، قرارداد ۷۹۱ واگن با طرف چینی در حال پیگیری است.امیدواریم بخشی از آنها را تا پایان سال و مابقی را در بازه زمانی ۱۸ ماهه تحویل بگیریم. همین‌جا باید از کمک و همراهی بانک شهر و دولت محترم تشکر کنم.
موضوع ۱۱۳ واگن قطار ملی هم در حال پیگیری است و امیدوارم با همراهی دولت و وزارت نفت برای تامین مالی غیرمستقیم پروژه، اتفاقات خوبی رقم بخورد. در این صورت می‌توانیم بیش از ۹۰۰ واگن را در ۲ سال آینده به خطوط ریلی اضافه کنیم و در کنار ۲۱۰واگن تعمیری،خطوط ریلی با تزریق بیش از ۱۰۰۰ واگن مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
در کنار گسترش خطوط  و ایستگاه‌های مترو، می‌توانیم تعداد واگن‌های نوسازی شده و باکیفیت بیشتری در اختیار  داشته باشیم که سرفاصله حرکت قطارها را کاهش خواهد داد. در نهایت می‌توان گفت امسال،سال بسیار خوبی برای حمل و نقل عمومی خواهد بود و امیدواریم شکاف‌های حاصل از بی‌توجهی‌های دوره‌های گذشته را کاهش دهیم و کمی از شرمندگی‌ها در برابر مردم عزیز پایتخت خارج شویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا