اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

واکنش مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو به تشدید آلودگی هوای تهران

/خبرنگار: مهناز دمرچلی/

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در خصوص کاهش آلودگی هوا در کلان شهر تهران گفت: حل معضل آلودگی هوا در تهران که بخش قابل توجهی از آن مربوط به تردد وسایل نقلیه است نیازمند مجموعه اقداماتی نظیر از رده خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده، افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی با هدف تسهیل در دسترسی به آن، الزام معاینه فنی وسایل نقلیه کلانشهر تهران در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران با هدف اعمال دقیق تر و سخت گیرانه تر آزمون های وسایل نقلیه در این مراکز است.

مفیدی افزود: هر کدام از این اقدامات سهم خود را در کاهش آلودگی هوا خواهند داشت. با توجه به وجود بسترهای قانونی لازم و زیر ساخت های ایجاد شده توسط شهرداری تهران موضوع لزوم تمایز نحوه پایش آلایندگی خودروها در شهر تهران و نیاز به انجام معاینه فنی خودروهای شهر تهران در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران به صورت مستمر پیگیری و تاکید گردیده است ولی متاسفانه اجرای این طرح که با ملحوظ قراردادن ادله علمی و تجارب سایر کلان شهرها می تواند تنها راهکار بیرون رفت در این ارتباط در راستای اثر بخشی بیشتر معاینه فنی در شهر تهران باشد با تاخیر چندین ساله در اجرا مواجه گردیده است.

وی ادامه داد: با توجه به عزم مسئولین در حل معضل آلودگی هوای شهر تهران و اهمیت حفظ جان و سلامت شهروندان انتظار می رود در روزهای آتی جهت اثر بخشی معاینه فنی در پایتخت گام های موثر و اقدامات جدی تری در این حوزه انجام شود و با مشارکت مسئولین و همشهریان خوب تهرانی خسارات تحمیلی جانی و اقتصادی این مهمان ناخوانده به حداقل برسد.

سید رضا مفیدی در ارتباط با میزان مراجعات روزانه به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: در حال حاضر روزانه در حدود ۴۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می نماید و مراکز فاقد صف انتظار هستند. به شهروندان توصیه می گردد با توجه به تشدید آلودگی هوا در چند روز اخیر خارج از الزامات قانونی مرتبط با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی خودروی خود و اخذ معاینه فنی برتر اقدام نمایند.

وی در توضیح تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آنها افزود: شهر تهران از بضاعت ۵۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در ۱۶ مرکز ثابت و ۷ واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح مناطق شهرداری تهران برخوردار است. مراکز بیهقی، نیایش، دماوند، شهید آبشناسان، سراج،خاوران،امام رضا(ع)،شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام و ایران خودرو از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۷ و مراکز شقایق،شهید چمران،الغدیر ،چیتگر، ابوذر و کلیه واحدهای سیار از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۶:۱۵ ارائه خدمات می نمایند.

مفیدی خاطرنشان کرد:  از شهروندان درخواست می شود با توجه به اینکه تعدادی از مراکز در روزهای تعطیل فعال هستند و ساعت کاری مراکز در روز پنج شنبه با سایر روزها متفاوت می باشد حتما جهت اطمینان از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه نمایند. افزون بر این می توانند جهت مدیریت زمان و به حداقل رساندن معطلی با استفاده از سیستم نوبت دهی اینترنتی با تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایند.این سامانه در حال حاضر از طریق سامانه تهران من در دسترس است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا