اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

هشدار مدیرعامل شرکت خاکریزآب به پایتخت نشین ها: تهرانی‌ها گوش به زنگ باشند/ این مناطق در معرض خطر سیل هستند

اهمیت ساماندهی و ایمن سازی روددره‌های تهران به ویژه رودخانه کن که با خطر انتقال آب به شن چاله‌های مجاور آن مواجه است، معرفی نقاطی از پایتخت که بیشتر در معرض خطر سیلاب و آبگرفتگی قرار دارند و همچنین خسارت‌های ناشی از ریختن زباله در انهار و جوی‌های آب از مهمترین محورهای سخنان مدیرعامل شرکت خاکریزآب شهرداری در گفت وگو با همشهری‌آنلاین است.

به گزارش شوراآنلاین، حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند؛ دو هفته پیش که مدیر عامل شرکت خاکریزآب شهرداری تهران از شناسایی خطرات و گلوگاه‌های سیلاب تهران خبر داد، هنوز از سیل استان فارس و هشداری که دیروز از سوی سازمان هواشناسی برای ساکنان تهران صادر شد، خبری نبود. شاید کمتر کسی تصور وقوع سیل در این خشکسالی ایران به ویژه در تهران را داشته باشد اما کمتر از ۴ دهه پیش دومین سیل پرتلفات کشور در شمال پایتخت ثبت شده است. مرور اتفاقاتی نظیر آبگرفتگی مترو  و طغیان رودخانه کن به عنوان یکی از ۷ رودخانه جاری در پایتخت این شهر را در فهرست نقاط پرخطر کشور قرار می‌دهد. درواقع ساکنان تهران به ویژه آنهایی که در مجاورت روددره‌ها و یا  نقاط گلوگاهی قرار دارند، بیش از سایرین باید گوش به زنگ سیل و آبگرفتگی باشند. به ویژه اینکه مدیریت بحران استانداری تهران دیروز با صدور هشدار نارنجی رنگ برای دو سه روز آینده به مردم اعلام کرده است که با توجه به احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها، از توقف در حاشیه آن پرهیز کنند.

بخش نخست گفت و گوی همشهری آنلاین با مدیر عامل سازمان خاکریزآب شهرداری تهران حدودا دو هفته پیش انجام شد. در این گفت و گوی مشروح، سید عبدالمهدی حسینی اقدامات زیر ساختی در حوزه توسعه شبکه اصلی هدایت و مدیریت آب‌های سطحی را تشریح‌کرد و از شناسایی گلوگاه‌های سیل خبر داد. در بخش دوم  گفت‌وگو، این مدیر ارشد شهری از خطرات بالقوه‌ای می‌گوید که برخ نقاط شهر را تهدید می‌کند. نقاطی مثل بزرگراه‌های فتح، شهید لشگری، شهید باکری، شهید خرازی و خیابان وردآورد و ساکنان غرب رودخانه کن که برخی زیرساخت‌های شبکه اصلی آب‌های سطحی‌اش با توسعه شهر در این حوزه  همخوانی نداشته است. بخش دوم و پایانی این گفت وگو به شرح زیر است:

یکی از مشکلاتی که تهران با آن مواجه است، ساماندهی و احیاء روددره‌های این شهر به ویژه رودخانه کن در غرب پایتخت است. شرکت خاکریزآب در این حوزه چه برنامه‌هایی را پیش بینی کرده و یا در دست اجرا دارد؟

احیا و ساماندهی رودخانه‌ها یکی از نیازهای شهر تهران است. بسیاری از پایتخت‌نشینان روزهای تعطیل و فراغت خود را در مجاورت رودخانه‌های نزدیک تهران می‌گذرانند و یا از ظرفیت‌های گردشگری شمال کشور استفاده می‌کنند. وقتی تهران چیزی نزدیک به ۷ رودخانه دارد چرا این ظرفیت نباید در این شهر ایجاد شود؟ ایجاد چنین فضاهایی علاوه بر تهرانی‌ها می‌تواند شهروندان سایر شهرها و حتی استان‌های مجاور را برای تفریح و استفاده از ظرفیت‌های گردشگری به تهران بکشاند. اما احیاء و ساماندهی رودخانه‌ها از دو منظر قابل بررسی است؛ یکی ظرفیت گردشگری و دیگری بحث ایمنی و تاب آوری شهری.

برخی از رودخانه‌های تهران نیاز دارند که موضوع ایمنی آن‌ها به صورت کامل ایجاد شود. مثلا رودخانه کن در حدفاصل بزرگراه فتح تا بزرگراه آزادگان که در مجاورت شن چاله‌ها قرار دارد و ممکن است در اثر وقوع سیلاب دچار سانحه شود. خدای نکرده اگر جریان آب رودخانه در زمان بارندگی‌های شدید به داخل شن چاله‌ها منتقل شود، تاثیرات بسیار مخربی بر قسمت‌های جنوبی شهر و همچنین املاک و مستغلات ضلع غرب این شن چاله‌ها خواهد داشت. بر همین اساس یکی از برنامه هایی که برای سال جاری در اولویت قرار داده‌ایم، اجرای عملیات انحراف آب رودخانه و احداث سازه پروژه ساماندهی و ایمن سازی رودخانه کن است که به زودی فرآیند مناقصه آن شکل خواهد گرفت. اجرای شیب شکن‌ها و دیوارهای سنگی در مجاورت رودخانه هم از دیگر برنامه‌هایی است که اجرای آن ضروری است و در دست اقدام قرار دارد؛ به جهت رعایت عرض ۲۵ متر رودخانه که بتوانیم آب را در زمان لازم هدایت و مدیریت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا