استانصفحه اصلی

پرده‌برداری از فساد گسترده شهردار سابق شهریار/ متهم حیدری: دریافت سکه و دلار به دستور مستقیم شهردار بود

هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به تخلفات شهرداری شهریار به ریاست قاضی بابایی در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل مرکز رسانه قوه قضائیه، هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به تخلفات شهرداری شهریار به ریاست قاضی بابایی در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دادگاه قاضی بابایی از وکیل متهمان ردیف ۱۷ تا ۲۷ خواست در جایگاه قرار گیرد. محمد حیدری وکیل متهمان علی سلیمی، احسان رهنما، محمد شهریاری، حبیب الله طاهری، مرتضی صدرا، رضا یعقوب پور، علی اکبر رهنما، صادق تبار، محمد حسینی، محمود تقوایی و مصطفی بیاتی نیا در جایگاه قرار گرفت وگفت: کیفرخواست ایراداتی دارد و ابلاغیه کارشناسی به موکلین داده نشده است. کیفرخواست از جهت ادله انتسابی و مستندات قانونی نقص دارد.

وی افزود: موکلانم پرداخت اضافه صورتحساب به پیمانکاران را تکذیب می‌کنند. تقاضای من این است که موکلینم تبرئه شوند یا نظریه کارشناسی به تک تک آنان ابلاغ شود تا آنان از فرصت اعتراض بهره‌مند شوند.

در ادامه این جلسه دادگاه متهم حمزه حیدری در جایگاه قرار گرفت و گفت: اینجانب اتهامات مطرح شده در کیفرخواست را قبول دارم و به عنوان مسئول دفتر شهردار مشغول به کار بودم. تمام مبالغی که تحت عنوان هبه دریافت کرده‌ام را در دفتری یادداشت کرده‌ام.

این متهم با تاکید بر اینکه دریافت وجه نقد، سکه یا دلار به دستور مستقیم شهردار بوده است، افزود: درخشان نسب به من دستور می‌داد که مبالغی را به صورت هبه از برخی افراد دریافت کنم یا وجه دریافت شده را به فرد دیگری تحویل دهم. هر کس هر مبلغی را به من می‌داد آن را در دفتری یادداشت می‌کردم. برخی از این وجوه را به خود درخشان نسب می‌دادم و برخی را به افرادی که خود ایشان اعلام می‌کرد تحویل می‌دادم. درخشان نسب قبل از اینکه هر کسی بیاید به من اطلاع می‌داد و هماهنگ می‌کرد. این مبالغ به صورت وجه نقد، گاهاً سکه و یا دلار بوده است.

این متهم در پاسخ به سوال قاضی بابایی مبنی بر اینکه این پول‌هایی که به درخشان نسب داده می‌شد در قبال چه امتیاز‌هایی بوده است؟ گفت:من در جریان کارهایشان نبودم. فقط پول را می‌گرفتم و به هر کس که می‌گفت تحویل می‌دادم.

موسی حسین وند وکیل حمزه حیدری نفر بعدی بود که در جایگاه قرار گرفت.

وی گفت: هبه یک امر معمول در شهرداری و برخی از نهاد‌ها است و تا جایی که من اطلاع دارم در حال حاضر نیز در حال انجام است، اما موکلم آگاهی‌ای نسبت به اینکه این مبالغ دریافت شده رشوه بوده است نداشته است. موکلم تمام موارد را در دفتر خودش یادداشت می‌کرده است و خودش هم گفته است که از مجرمانه بودن این کار اطلاعی نداشته است و فکر می‌کرده است که این موضوع کار خیر بوده است.

محمدباقر دولتی متهم ردیف بعدی این پرونده در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: اتهامات مطرح شده در کیفرخواست را قبول ندارم. من دفتردار رئیس سابق شورای شهر شهریار بوده ام و هیچگاه واسطه میان اعضای شورای شهر و شهرداری نبودم. هیچ واسطه گری انجام نداده‌ام و در مدت ۲۶ سال خدمتم همیشه بدون حاشیه کار کرده ام. دنبال هیچ رفاقتی در شورای شهر نبوده ام و در این پرونده بیگناه هستم.

در ادامه این جلسه دادگاه سارا کردی در جایگاه قرار گرفت و ضمن رد اتهامات مطرح شده در کیفرخواست گفت: من پرسنل بیمارستان هستم و اتهامات مطرح شده را قبول ندارم. این آقایان را نمی‌شناسم و آنان هم من را نمی‌شناسند. کارت بانکی من به صورت امانت نزد خورشیدی فر بوده است. با خواهر خورشیدی فر رابطه دوستی چند ساله داشته ام و به دلیل اینکه کارت‌های خورشیدی فر به علت اجرا گذاشته شدن مهریه توقیف شده بود کارتم را در اختیار خواهرش قرار دادم. مرتکب سهل انگاری شده ام و این موضوع به خاطر اعتماد من به آنان بوده است و از باقی ماجرا خبری ندارم.

در ادمه این جلسه دادگاه هوشنگ معصوم خانی متهم بعدی این پرونده در جایگاه قرار گرفت و اظهارکرد: اتهامات را به هیچ عنوان نمی‌پذیرم و هیچ شناختی از قوانین در اداره‌ها ندارم. یک ارباب رجوع ساده هستم و ملکی داشتم که بیشتر از حد مجاز ساخته شده است، جریمه آن را واریز و پایان کار گرفته ام، اما نه رشوه‌ای گرفتم نه رشوه‌ای داده ام.

امیرصالح موقر متهم بعدی این پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت: اتهامات مطرح شده در کیفرخواست را قبول ندارم و نه رشوه‌ای گرفته ام و نه رشوه‌ای داده ام.

در ادامه این جلسه دادگاه ناصر کوهزادی در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: اتهامات مطرح شده در کیفرخواست را قبول ندارم و نه به کسی رشوه داده‌ام، نه از کسی رشوه گرفته‌ام و فکر نمی‌کردم پرداخت هبه جرم باشد.

بهرام ایوبی دیگر متهم این پرونده در جایگاه قرار گرفت و ضمن رد اتهامات گفت: من کارمند شهرداری بودم و هیچ تخلفی انجام نداده ام. من نه پولی به عنوان رشوه دریافت و نه پولی پرداخت کرده ام. تنها و به دستور شهرداری، انتقال دستور مبلغ ۵۸ میلیون یعنی ۲۸ میلیون و ۳۰ میلیون تومان را به احمدی و درخشان دادم.

در ادامه این جلسه دادگاه محمد رضا غفاری وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت و تاکید کرد: درخشانی نسب به عنوان عالی‌ترین مقام شهرداری به موکل من دستور داده است که دو سازنده مراجعه می‌کنند این مبالغ را از آنان بگیر و به سید جواد درخشان و مرتضی احمدی بده. موکل من تنها انتقال دستور را انجام داده است و نه پولی گرفته و نه پولی داده است.

حامد احسانی دیگر متهم این پرونده نیز در جایگاه قرار گرفت و ضمن رد اتهامات گفت: من نه پولی به عنوان رشوه به کسی داده‌ام و نه گرفته ام.

در ادمه این جلسه دادگاه حسین قره‌وند دیگر متهم این پرونده در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: من اتهامات مطرح شده در کیفرخواست را قبول ندارم و نمی‌دانم چرا اسمم در این دفترچه قرار دارد در حالی که کار من ساخت و ساز نیست و اصلا به شهرداری مراجعه نکرده‌ام.

در ادامه این جلسه دادگاه نماینده دادستان از قاضی دادگاه خواست یکی از متهمان را به جایگاه فرا خواند تا از او سوالاتی پرسیده شود.

متهم حمزه حیدری در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به سوال دادستان مبنی بر اینکه آیا افرادی که به دفتر شهرداری مراجعه می‌کردند وجوه را خودشان می‌آوردند یا همراه سازندگان می‌آمدند و این وجوه در چه زمانی و در چه مکانی پرداخت می‌شد گفت: این افراد گاهاً با هم می‌آمدند و گاهاً جدا به دفتر شهردار مراجعه می‌کردند. بعضی اوقات در ساعت اداری بود و برخی از اوقات خارج از وقت اداری مراجعه می‌کردند. برخی از متهمانی که در این جلسه حاضر هستند خودشان می‌آمدند، اما بعضی از آن‌ها با اعضای شورای شهر مراجعه می‌کردند و به من می‌گفتند که شهردار گفته است این پول را تحویل بگیر.

این متهم تاکید کرد: همان روز پول‌هایی که دریافت می‌کردم را به شهردار می‌دادم یا طبق دستور شهردار به افراد دیگری تحویل می‌دادم. معصوم‌خانی، حامد احسانی، فیروزی، احمدی و برخی دیگر از متهمانی که در این جلسه حاضر هستند به دفتر مراجعه می‌کردند و وجوه را به من می‌دادند و من آن را به رسم امانت یادداشت می‌کردم.

وی در پاسخ به سوال دادستان شهریار مبنی بر اینکه آیا از این پول‌های دریافتی مبلغی را به شورای شهر انتقال داده‌اید، گفت: بله، درخشان نسب به من دستور می‌داد از آن پول‌ها مبالغی را به شورای شهر بفرستم. من هم از طریق راننده پول‌ها را نزد دولتی دفتر دار رئیس شورای شهر می‌فرستادم.

این متهم با تأکید بر اینکه من به هیچ عنوان حق دریافت یک ریال بدون اجازه شهردار را نداشتم، تاکید کرد: علاوه بر وجه نقد، کارت هدیه و سکه هم می‌دادند، اما حضور ذهن ندارم که چه تعداد بوده است، اما به رسم امانت همه آن‌ها را در دفتری یادداشت کردم.

قاضی بابایی در پایان این جلسه دادگاه ضمن تشکر از صداقت‌گویی این متهم جلسه بعدی دادگاه را روز یکشنبه اول اسفند سال جاری اعلام کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا