اجتماعی و فرهنگی

مددکاران برتر پایتخت معرفی می‌شوند

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به آغاز فعالیت طرح «مددکار شهر» به‌منظور اطلاع‌رسانی و آموزش درباره مددکاری، مددکاران و آسیب‌های اجتماعی در شهر تهران گفت: در این طرح مددکاران اجتماعی هم‌زمان بابیان روایت‌ها و تجربیات خود در فرایندی رقابتی به‌عنوان مددکار برتر شهر از سوی مردم انتخاب می‌شوند.

به گزارش شوراآنلاین، «سید مالک حسینی» درباره جزئیات برگزاری طرح مددکار شهر گفت: آسیب‌های اجتماعی از معضلات جدی در کلان‌شهرها و به‌تبع آن در  شهر تهران است که سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلفی برای رسیدگی به آن دارای وظایف و مسئولیت‌هایی هستند. در این میان شهرداری تهران نیز وظایفی را مطابق قانون بر عهده دارد و برخی وظایف را نیز در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود در قبال شهر و شهروندان و فراتر ازآنچه قانون بر عهده‌اش نهاده، انجام می‌دهد.

وی بابیان اینکه سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران به‌عنوان متولی اصلی  در مجموعه شهرداری برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی و کمک به آسیب‌دیدگان اجتماعی است، گفت: در همین راستا نیز گرمخانه‌ها، سامان سراها، مراکز خدمات اجتماعی، مراکز پرتو و گشت فوریت‌های اجتماعی  از سوی شهرداری تهران راه‌اندازی شده و طرح‌های مختلفی نیز برای حمایت از افراد در معرض آسیب و همچنین مددجویان اجراشده است.

حسینی با اشاره به نقش مددکاران اجتماعی در این حوزه گفت: تمام اقدامات سخت‌افزاری و زیرساختی که از سوی شهرداری تهران فراهم‌شده است، بدون حضور نیروهای متخصص کارایی چندانی نخواهد داشت و در این حوزه نیز این مددکاران اجتماعی بیشترین نقش در کاهش آسیب‌های اجتماعی، حمایت از افراد آسیب‌دیده و توانمندسازی آنان برای بازگشت به جامعه را بر عهده‌دارند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران بابیان اینکه بیش از ۴۰۰ نفر مددکار اجتماعی در مجموعه شهرداری تهران مشغول به کارند، گفت: مددکاران اجتماعی با تعهد و احساس مسئولیتی که دارند نقش یک حامی و همراه امین را برای افرادی ایفا می‌کنند که از سوی جامعه طردشده‌اند و گاهی تنها فردی هستند که یک فرد غرق‌شده در انبوه مشکلات را در جامعه پذیرفته و برای حل مشکلاتش همراه او می‌شوند.

وی بابیان اینکه شرح فداکاری‌ها و خدمات مددکاران در چند جمله خلاصه نمی‌شود، اظهار کرد: مددکاران گشت‌های اجتماعی، مددکاران حاضر در گرمخانه‌ها و سامان سراها، مددکاران حاضر در مراکز پرتو و مراکز خدمات اجتماعی همه و همه روزانه باده‌ها نفر از افراد آسیب‌دیده از معتادان متجاهر، در راه مانده، دارای زخم باز و اختلال حواس و افراد بی‌خانمان گرفته تا کودکان کار و افراد فراری از خانه روبه‌رو می‌شوند و دوستانه به سمتشان می‌روند تا مشکلاتشان را حل‌وفصل کنند.

حسینی ادامه داد: باوجوداین اقدامات بزرگ اما متأسفانه در سال‌های اخیر آن‌طور که بایدوشاید به مددکاران اجتماعی در شهرداری تهران توجه نشده بود و بسیاری از این افراد علی‌رغم کارهای بزرگی که در نجات ده‌ها انسان و خانواده‌ها انجام داده‌اند، از سوی شهروندان ناشناخته بودند. به‌طوری‌که در بررسی که اخیراً انجام شد، حتی بسیاری از شهروندان اطلاعی از وظایفی و نقش مددکاران اجتماعی نداشتند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران اضافه کرد: در همین راستا نیز در اوایل سال جاری مقدمات اجرای طرح مددکار شهر از سوی این سازمان به مرحله اجرا در آمد و در مرحله نخست آن طی فراخوانی میان مددکاران اجتماعی شاغل در شهرداری تهران، از آنان خواسته شد تا روایاتی جذاب و منحصربه‌فرد از دوران کاری خود را برای ما ارسال کنند.

وی با اشاره به اجرای مرحله دوم این جشنواره اظهار کرد: در مرحله دوم بهترین روایت‌ها از سوی گروهی از کارشناسان و متخصصان انتخاب‌شده و از حدود ۳۰ مددکار دعوت شد تا روایت خود از شغل مددکاری و مهم‌ترین اقدامات از منظر خودشان را شرح دهند و سپس در سومین مرحله ۱۰ مددکار برگزیده شدند.

حسینی بابیان اینکه از این ۱۰ مددکار در مراسمی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا برگزار شد، تقدیر به عمل آمد، خاطرنشان کرد: از این ۱۰ مددکار برگزیده برنامه‌های ویدئویی تهیه‌شده و آنان روایات خود را به شکل تصویری بیان کردند. اقدامی که تاکنون مشابه آن در هیچ‌یک از سازمان‌ها و نهادها رخ نداده بود.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران بابیان اینکه این ویدیوها در شبکه‌های اجتماعی ازجمله آپارات و اینستاگرام منتشر می‌شود، گفت: با انتشار تمامی این ویدیوها مرحله آخر این جشنواره که انتخاب مددکاران برتر شهر است، انجام خواهد شد.

انتخاب در این مرحله کاملاً از سوی مردم انجام خواهد شد و مردم شهر تهران با مشاهده روایت‌ها و مصاحبه این مددکاران، مددکار برتر شهرشان را انتخاب خواهند کرد.

حسینی با اعلام نام کاربری @madadkarshahr  در فضای اینستاگرام اظهار کرد: شهروندان برای انتخاب مددکار برتر شهرمی‌توانند به این صفحه مراجعه کرده و علاوه بر آشنایی با حرفه مددکاری و زحمات و اقدامات مددکاران، مددکار برتر شهر را نیز در همین صفحه و از طریق سازوکاری که پس از انتشار تمامی مصاحبه‌ها اعلام می‌شود، انتخاب کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن