اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

تسهیلات ۴۰ هزار میلیاردی شهرداری تهران/ چرا مدیران فعلی بدهی از محل فروش اوراق مشارکت را کتمان می‌کنند؟

معاون قالیباف در شهرداری تهران گفت: در دوره فعلی مدیریت شهری بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید دریافت کرده است. این در حالی است که میرلوحی عضو شورای شهر گفته‌اند هیچگونه تسهیلات جدیدی نگرفته‌اند!

به گزارش شوراآنلاین، قدرت الله گودرزی معاون مالی شهرداری در دوران قالیباف در خصوص اظهارات عضو شورا درباره بدهی شهرداری گفت: آقای میرلوحی در مصاحبه خود مبلغ بدهی‌های فعلی شهرداری تهران را ۶۶ هزار میلیارد تومان عنوان کرده و اعلام کرده‌اند که کل این ارقام مربوط به دوره قبلی مدیریت شهری بوده است و نه تنها در دوره فعلی رقمی به بدهی‌ها اضافه نشده است، بلکه ۸۵۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های قبلی نیز پرداخت شده است، اما این در حالی است که معاون مالی و اقتصاد شهری فعلی شهرداری تهران اعلام کرده است که مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌ها را پرداخت کرده ایم. با توجه به خلاف واقع بودن اظهارات آقای میرلوحی در خصوص بدهی‌ها  توضیحاتی می دهم.

وی ادامه داد: آقای میرلوحی بهتر بود قبل از پرداختن به موضوع و ارائه مطالب خلاف واقع به سیستم مالی شهرداری و کتابچه عملکرد دیون مورخ ۱ مهرماه ۱۳۹۷ شهرداری مراجعه می‌کرد که البته بارها مبلغ دیون یا بدهی مانده از دوره قبل را با سند و مدرک معتبر در مصاحبه‌ها و حتی در مناظره به ایشان اعلام و ارائه کرده‌ام، لیکن متأسفانه اصرار بر گفتن مطالب خلاف واقع و کذب خود دارد یکبار دیگر مبلغ کلی بدهی‌های شهرداری در دوره قبل را اعلام می‌کنیم. بدهی‌های بانکی (اصل وام مبلغ ۱۳۹۳۴ ریال، سود و جرائم مبلغ ۴۰۱۲ و اوراق مشارکت ۱۰۰۰ میلیارد تومان) جمعاً مبلغ ۱۷۹۳۶ میلیارد تومان و بدهی مناطق ، سازمان‌ها و شرکت‌ها بابت پیمانکاران، املاک، بیمه و مالیات مبلغ ۸۵۱۷ میلیارد تومان که جمعاً ۲۶۴۵۳ میلیارد تومان است، لازم به ذکر است که در پیوست لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ شهرداری تهران ارائه شده به شورای شهر کل دیون شهرداری تهران در دوره قبل را مبلغ ۲۳۴۴۷ میلیارد تومان اعلام کرده‌اند.

گودرزی گفت: با توجه به موارد بالا سؤالاتی مطرح می‌گردد که آقای میرلوحی بایستی پاسخگو باشد.

وی بیان کرد: آقای میرلوحی اعلام کرد که در حال حاضر شهرداری تهران حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد و از طرفی گفته‌اند اصل وام در آن زمان در حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است و الان با سود و جرایم به بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. سؤال اینجاست که آقای میرلوحی اعلام نکرده‌اند در حال حاضر از ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک‌ها چقدر آن اصل تسهیلات است؟

معاون قالیباف در شهرداری تهران ادامه داد:  پاسخ به این سؤال ساده است و براساس گزارش اعلام شده از شهرداری تهران که به سادگی از سیستم مالی شهرداری قابل دسترسی می‌باشد، وام‌های دریافتی شهرداری در حال حاضر به بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ یعنی در دوره فعلی مدیریت شهری بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات جدید دریافت کرده است. این در حالی است که میرلوحی گفته‌اند هیچگونه تسهیلات جدیدی نگرفته‌اند!

وی بیان کرد: آیا بهتر نیست به مردم عزیز به جای فرافکنی و ارجاع دادن سوءمدیریت خود به دوره گذشته بگویند این رقم هنگفت وام دریافتی را چه کار کرده اند؟

معاون قالیباف در شهرداری  اضافه کرد: آقای میرلوحی بهتر است فقط یک نگاه به پرداختی اسنفد ۹۹ بیندازید و متوجه می‌شوید که شهرداری فقط در انتهای سال ۱۳۹۹ بدهی جدید بانکی با استفاده از برات کارت (بیش از ۱۰۰۰ میلیارد) ایجاد کرده است بعد عنوان می‌نمایید در شرایط کرونا نه تنها وام نگرفتیم بلکه ۴۰۰۰ میلیارد تومان اضافه دارایی مالی (مازاد درآمد بر هزینه) داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: بایستی پاسخ دهید چرا این حجم بدهی جدید در تفاریغ بودجه شهرداری دیده نمی‌شود.

گودرزی تصریح کرد: اعلام کرده‌اید بدهی به پیمانکاران مناطق در حال حاضر مبلغ ۷۵۰۰ میلیارد تومان است. در جای دیگر اعلام کرده‌اید که بدهی به پیمانکاران مناطق مبلغ ۵۹۲۰ میلیارد تومان است. از طرفی اعلام کردند مبلغ ۸۵۰۰ میلیارد تومان دیون گذشته را پرداخته و یک ریال بدهی اضافه نکرده‌اید. سؤالی که پیش می‌آید این است با پرداختی که شما اعلام نموده‌اید، بایستی در حال حاضر شهرداری تهران حتی یک ریال بدهی به پیمانکاران نداشته باشد. بهتر بود قبل از اعلام، اعداد و ارقام را با هم مقایسه می‌کردید.

گودرزی گفت: آقای میرلوحی یکی از مهمترین اسنادی که شورا تصویب می‌کند  تفریغ بودجه سالانه است. چگونه است که افشای وام‌های دریافتی را پنهان می‌کنید و اسم آن را شفافیت و انضباط مالی می‌گذارید.

وی خاطرنشان کرد: چرا ایجاد بدهی از محل فروش اوراق مشارکت  به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان را کتمان می‌کنید و در ارقام اعلامی خود نمی‌آورید؟  در خصوص مطالب عنوان شده مبنی بر تحقیق و تفحص از املاک و… نیز وضع به همین منوال است و با استفاده از مطالب خلاف واقع و بدون دراختیار قرار دادن اسناد و مدارک به مدیران آن زمان مطالب خلاف واقعی را اعلام کرده‌اید که حتماً بایستی پاسخگو باشید.

منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا