اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

سرنوشت عجیب مصوبه برج باغات در دوره پنجم مدیریت شهری تهران

یکی از مصوباتی که در دوره پنجم مدیریت شهری تهران به آن تاکید می‌شد مصوبه برج باغات بود که سرنوشت مبهمی داشت.

خبرگزاری میزان_یکی از مصوباتی که در دوره پنجم مدیریت شهری تهران به آن تاکید می‌شد مصوبه برج باغات بوده است؛  اما نکته قابل توجه این است که این مصوبه در دوره های گذشته شورای شهر نیز مورد پیگیری بوده است  که در راستای حفظ و صیانت از باغات به تصویب رسید اما متاسفانه به دلایل مختلف بد اجرایی شد.

حفظ باغات از شعار تا عمل

اعضای شورای اسلامی دوره پنجم همواره ادعای حفاظت از باغات شهر تهران را داشته اند و با ادعای تخریب باغات در دوره‌های گذشته، تنها دستاورد خود را حفظ باغات قلمداد می‌کردند. پس از انتخابات و عدم رای آوردن  نفرات حاضر در شورای شهر پنجم تهران و عدم موفقیت در شورای شهر ششم تهران اعضای فعلی مدیریت شهری تهران در اقدامی عجیب، ملکی که خود در سال قبل رای باغ به آن داده بودند را به صورت غیر باغ مصوب نمودند، شورای اسلامی شهر تهران ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ ملک به مساحت ۲۸۰۰ متر در نبش خیابان نیاوران موسوم به باغ دوقلو را مصوب نمودند. بیش از ۱۲۰ اصله درخت در این ملک واقع شده است. با توجه به ارزش ملکی این باغ با مصوبه غیر باغ شورای شهر تهران، ارزش ملکی باغ بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

سرنوشت عجیب مصوبه برج باغات در دوره پنجم مدیریت شهری تهران

دفاع خارج از عرف!

دفاع خارج از عرف اعضای شورای شهر در صحن شورای شهر همچون علیخانی و الویری و ادعای الویری مبنی بر اینکه صبح امروز از این ملک بازدید نموده است؛ و صدور نظریه کارشناسی غیر باغ در کشاکش تایید صلاحیت‌های شورای شهر در کمیسیونی که محمد سالاری، ریاست آن را به عهده دارد شائبه برانگیز است.

 

سرنوشت عجیب مصوبه برج باغات در دوره پنجم مدیریت شهری تهران

لازم به ذکر است در خلال تصمیم گیری اخیر در خصوص این ملک، بهاره آروین اذعان داشت چگونه می‌توانیم با وجود شاخص‌های متعدد باغ بودن این ملک و اینکه خود ما کمتر از یک سال پیش باغ بودن ملک را تصویب نموده ایم، بیاییم و آن را غیر باغ کنیم. همچنین حسن رسولی نیز با سوال اینکه چگونه می‌شود که با وجود صد‌ها پرونده بلاتکلیف که حداقل یک سال منتظر تعیین تکلیف شورای شهر هستند، به این سرعت یک ملکی برای بار دوم در این شورا به تصمیم گیری برسد.

سرنوشت مصوبه برج باغات چه می شود؟

حالا مسئله اصلی اینجاست که چرای شورای شهر تهران که مصوبه برج باغات را که از دستاوردهای مهم خود می دانند حالا در پی نابودی برخی از باغات هستند، باغاتی که می تواند به یکی از چالش های مهم شهر تهران تبدیل شود و شورای شهر آینده نیز باید در این زمینه فکری اساسی کند، شاید یکی از علت‌های اصلی که مهدی چمران منتخب ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران به مصوبه برج باغات و تجدید نظر به آن اشاره کرد این بود که وی تاکید ویژه ای بر بررسی ویژه بر این مصوبه و اظهار نظر کارشناسان خبره در این زمینه داشت تا این مصوبه به سرنوشت تلخ مانند شورای شهر پنجم دچار نشود.

منبع: میزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا