اجتماعی و فرهنگی

جوادی یگانه: هدف ویژه برنامه های شادستان افزایش نشاط اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت شهروندان است

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: همزمان با انجام واکسیناسیون سالمندان در شهر تهران شاهد بازگشت پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به چهره شهر تهران هستیم. سالمندانی که حدود دو سال است به واسطه شیوع ویروس کرونا از تردد در شهر تهران منع شده اند تا زنجیره ابتلا به بیماری کووید ۱۹ شکسته شده و سلامت شان بیش از پیش حفظ شود.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمدرضا جوادی یگانه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰، با ابراز تاسف از اینکه تابستان امسال نیز همچون سال گذشته، پایتخت دامن گیر شرایط کرونایی است تصریح کرد: ویژه برنامه های شادستان امسال با هدف افزایش نشاط اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت شهروندان، فرصت مغتنمی برای ارتقاء و بازیابی سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر تهران با رویکرد “تهران شهری برای همه” است.

وی با تاکید بر اینکه ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ با پیش بینی برنامه های گسترده برای بازگشت سالمندان به شهر آغاز می شود، افزود: در این راستا دور سوم رقابت های نشاط سالمندی تیر و مرداد ماه ۱۴۰۰ در قالب رقابت هایی همچون توپ رسان، دایره و سنگ، کوزه به سر، شال و عصا، جمله سازی و اعصاب سنج در سطح بوستان های ۲۲ منطقه شهر تهران به اجرا در می آید.

به گفته معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، در این رقابت ها تمامی سالمندانی که دوز دوم واکسن خود را دریافت کرده اند، امکان حضور و مشارکت در شهر خواهند داشت.

وی از برپایی لیگ حافظه سالمندی در قالب یک پلتفرم آنلاین در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نیز خبر داد و گفت: در این بازی افراد باید مجموعه تمرین های شناختی را در قالب سناریوی یک مهمانی اجرا کنند. طراحی بازیها متناسب با ویژگی های خاص این گروه سنی همچون ویژگی های بینایی، شناختی و یادگیری مناسب سازی شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، اهدای کارت ارائه خدمات و تسهیلات به سالمندان شهر تهران را مهم ترین اقدام شهرداری در راستای تکریم و بازگشت سالمندان به پایتخت دانست و افزود: این اقدام نیز در راستای تحقق مصوبه «شهر دوستدار سالمند» و برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران و با بهره‌گیری از “آیین نامه چگونگی ارائه خدمات و تسهیلات به سالمندان” که در ماه های اخیر در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید، اجرا می شود.

وی، حرکت به سوی ساخت شهر دوستدار سالمند، ارتقا کیفیت خدمات در حوزه مدیریت شهری، تکریم سالمندان شهر تهران و حمایت اجتماعی را از اهداف اهدای کارت تکریم سالمندی برشمرد و افزود: در این طرح با همکاری بخش های مختلف شهرداری کارت‌ خدمات ویژه تکریم سالمندی سالیانه مبلغ پنج میلیون ریال شارژ و از فروردین ماه سال جاری از طریق سامانه تهران من در اختیار شهروندان متقاضی قرار می گیرد.

بنابر اعلام جوادی یگانه، مزایای این کارت شامل استفاده رایگان از فضاهای ورزشی مراکز وابسته به شهرداری تهران (مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال از شارژ سالیانه) و در صورت اتمام مبلغ شارژ سالیانه امکان استفاده از این اماکن با۵۰ درصد تخفیف، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی (مبلغ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال از شارژ سالیانه)، استفاده از مراکز تفریحی و فرهنگی شهرداری تهران (مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال از شارژ سالیانه) و استفاده رایگان از خدمات آموزشی واحدهای تابعه شهرداری تهران(مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال از شارژ سالیانه) است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، خاطرنشان کرد: در طرح تابستانی شهرداری تهران که توسط اداره کل سلامت با مشارکت سایر واحدهای تابعه اجرا خواهد شد؛ پیش بینی شده که سالمندان بتوانند نسبت به ثبت نام و دریافت کارت تکریم سالمندی از طریق سامانه ” تهران من” یا مراجعه به سرای محلات اقدام کنند.

جوادی یگانه در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح ویژه برنامه های تابستانی امسال شهرداری تهران نیز گفت: برگزاری بخشی از ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ با استفاده از فن آوری‌های نوین ارتباطی و با رویکرد محله محوری برنامه ریزی شده اند تا اجرای طرح ها در تمامی لایه های کلانشهر تهران قابل مشهود باشد.

وی با تاکید بر اینکه تلاش شده شرایط کرونا خللی در برگزاری و اجرای برنامه های اجتماعی، فرهنگی و نشاط افزای شهر تهران ایجاد نکند افزود: یکی از اولویت های ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ ایجاد فرصت های مناسب برای تفریح و گردشگری کم هزینه برای عموم شهروندان به ویژه اقشار کم درآمد شهری بوده است. از همین رو با توجه به ویژگی های جغرافیایی و همچنین بافت اجتماعی و فرهنگی اختصاصی هرمنطقه برنامه های تاسبتانی اجرا می شود.

جوادی یگانه با یادآوری اینکه فضای کنونی جامعه نیاز به توجه بیش از پیش به رویکرد خانواده محوری در اجرای برنامه های محله محوری دارد، ادامه داد: بی شک توسعه و ترویج فرهنگ اصیل و غنی اسلامی – ایرانی از طریق برنامه های شادستان ۱۴۰۰ فرصتی مغتنمی برای اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری و تقویت بنیان خانواده های ساکن در کلانشهر تهران است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه شرایط کرونا همچنان دغدغه بسیاری از خانواده ها برای حضور در برنامه های شهری است، خاطر نشان کرد: تمامی ویژه برنامه شادستان ۱۴۰۰ با رعایت کامل دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی و ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران (مطابق با آخرین ابلاغیه‌ها) برنامه ریزی و اجرا می شوند.

وی ارتقاء و بازیابی سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر را یکی از دغدغه مدیریت شهری دانست و افزود: ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ با توجه ویژه به هویت متکثر شهروندان، اقوام مختلف، گروه های سنی و تنوع سلایق در سطح محلات و مناطق ۲۲ گانه اجرا می شوند.

جوادی یگانه نکوداشت و پاسداشت مناسبت‌های مذهبی و ملی با رویکرد مشارکت ذینفعان، توجه به فرهیختگان شهر تهران و رعایت موازین اسلامی و قوانین و مقررات در روند اجرای تمامی برنامه‌های تابستان معاونت اجتماعی و فرهنگی را گامی در جهت تحقق شعار “تهران شهری برای همه” عنوان کرد و گفت: در شادستان ۱۴۰۰ تلاش کرده ایم با تعادل بخشی بین برنامه‌های منطقه‌ای و محلی فرصتی برای جلب مشارکت شهروندان ایجاد کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اجرای برنامه های متنوع برای گروه‌های اجتماعی در چارچوب رویکرد “تهران شهری برای همه” را از اولویت های شادستان ۱۴۰۰ برشمرد و خاطر نشان کرد: سرای محلات، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی اعم از مساجد، پایگاه‌های بسیج و سازمان‌های مردم نهاد پایگاه های هدف اجرای این ویژه برنامه ها در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران خواهند بود تا در پایان تابستان ۱۴۰۰ شاهد تحقق هر چه بیشتر نشاط اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت شهروندان باشیم.

جوادی یگانه در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ ادارات کل و زیر مجموعه های معاونت امور اجتماعی و فرهنگی گفت: همزمان با آغاز تابستان ۱۴۰۰ مجموعه فعالیت هایی با هدف نشاط آوری شهر تهران از سوی ادارت کل، سازمان ها، شرکت ها و ستادهای معاونت اجتماعی در دست اقدام هستند که بخش قابل توجهی از این ویژه برنامه ها به دلیل تداوم شرایط کرونایی در پایتخت به شیوه مجازی و از طریق فن آوری های نوین ارتباطی انجام می شوند.

وی در تشریح ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ در ادارات زیر مجموعه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: همزمان با آغاز فصل تابستان اداره کل فرهنگی کارناوال های شادی، موسیقی، عروسکی و هنرهای نمایشی، جشنواره روایت و خیال، پخش ویدیویی روایات تهران، مجموعه تیزر داستانی “جان تو، جان شهر” و مجموعه ۱۶ قسمتی مستندهای تهران، جشنواره عکس تهران، پنجاه نفر، یک سوال، رادیو تهران ۱۴۰۰ و هدایای تهران (با الهام از نقوش هویت بصری) در سطح مناطق ۲۲ گانه و برای عموم شهروندان برگزار می کند.

به گفته جوادی یگانه اداره کل امور بانوان نیز با آغاز تابستان ۱۴۰۰ بنا به فراخور زمانی همزمان با سال روز ازدواج، روز ملی خانواده، روز جهانی زنان بیوه و هفته جهانی شیردهی برای عموم شهروندان و به ویژه زنان، مادران و دختران سلسله وبینارهای تخصصی در بستر فضای مجازی برگزار خواهد کرد.

وی در تشریح ویژه برنامه های شادستان در اداره کل امور بانوان نیز گفت: برگزاری گذر نشاط در قالب فعالیت های ورزشی – فراغتی، اجرای دوره های آموزشی _مهارتی و هنری در گروه های سنی مختلف و ارائه خدمات مشاوره به کارکنان زن و زنان سرپرست خانوار در قالب طرح “خانواده‌یار” از جمله برنامه های اداره کل امور بانوان در تابستان ۱۴۰۰ است که در مجموعه های تفریحی و فرهنگی شهربانو و شهردخت، بوستان های بانوان و مناطق ۲۲ گانه و فضای مجازی برگزار می شود.

به گفته جوادی یگانه برگزاری لیگ حافظه، وبینارهای سلامت محور، ارائه خدمات سلامت روان، دوشنبه های سالمندی و انتخابات کانون های سلامت مناطق ۲۲ گانه نیز از دیگر ویژه برنامه های اداره کل سلامت است که چه به صورت مجازی و چه در سرای محلات تلاش خواهند کرد تا موجب ارتقا نشاط اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت شهروندان تهرانی شوند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: برگزاری مدرسه مهارتی تابستانی و طرح واژه های آسمانی به صورت مجازی در سایت شهردار مدرسه و سامانه شاد از یک سو و اجرای برنامه های ویژه کودکان با همکاری کانون پرورشی فکری، طرح ارتقای آپارتمان نشینی و برگزاری مانور موتور سوار خوب در سطح مناطق ۲۲ گانه از سوی دیگر از جمله برنامه های شادستان ۱۴۰۰ معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران است تا نشاط شهر تهران و شهروندان در طول سه ماه پیش رو تامین شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران یادآور شد که علاوه بر ادارت کل، سایر سازمان ها، شرکت ها و ستادهای زیر مجموعه این معاونت و مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نیز همزمان با آغاز فصل تابستان اجرای ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ را در دستور کار خود دارند.

در ادامه این جلسه امیر محسنی مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران درباره ویژه برنامه های شادستان ۱۴۰۰ این سازمان گفت: برگزاری همایش کوهپیمایی، جشنواره تفریحی ورزشی دومینو، جشنواره ساخت و پروزار بادبادک ها، جشنواره بازی های فکری، لیگ پیاده روی، لیگ ورزش های الکترونیک و خیابان ورزش از جمله برنامه های این سازمان در تابستان پیش رو است.

محسنی درباره برنامه های معاونت ورزش بانوان سازمان ورزش نیز گفت: برگزاری لیگ ورزش های الکترونیک، خیابان ورزش، المپیاد ورزشی دختران آفتاب، جشنواره رقابتی حلقه تندرستی، جشنواره کودکان شاد، مسابقه بهکاپر، هفته های ورزشی دختران شهر، لبخند دخترم، همراه دخترم، دختران با نشاط، دختران با نشاط، خواهرانه، امروز برای دخترم، ریحانه بهشتی، دختران نور و دور مقدماتی مسابقات جام بانوی شهر از جمله ویژه برنامه های ورزشی است که برای بانوان در سطح بوستان ها و سالن های ورزشی مناطق ۲۲ گانه اجرا می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن