اجتماعی و فرهنگی

منظر فرهنگی کوه بی بی شهربانو در صف ثبت آثار ملی

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در مراسم افتتاح مجموعه تفریحی گردشگری رازی گفت: امیدواریم بتوانیم با تجمیع تمام ظرفیت های گردشگری شهرداری تهران که بسیار گسترده است، کلانشهر تهران را با پتانسیلی که دارد به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل کنیم.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمدرضا جوادی یگانه صبح امروز چهارشنبه پنجم خردادماه، در آیین افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی در منطقه ۲۰ ضمن گرامیداشت سال روز آزادسازی خرمشهر تصریح کرد: ری قدیمی ترین و مهم ترین منطقه باستانی استان تهران است که علاوه بر قدمت تاریخی از بافت مذهبی نیز برخوردار است. این پتانسیل فرصتی فراهم می کند تا این منطقه به عنوان قطب توسعه گردشگری مذهبی استان تهران معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه مجموعه فرهنگی و گردشگری رازی تلاش می کند تا در زندگی مردم این منطقه حضور ممتاز داشته باشد، ادامه داد: با استفاده خلاقانه از ظرفیت های این مجموعه تلاش می شود تا طیف های مختلفی از بازدیدکنندگان به ویژه گردشگران مذهبی جذب این مجموعه و منطقه شوند.

جوادی یگانه با تاکید بر اهمیت بهره برداری اصولی از این پروژه با توجه به ظرفیت شهر باستانی و تاریخی ری، خاطر نشان کرد: ساکنان این شهر تاریخی باید نسبت به این مجموعه احساس تعلق خاطر بیشتری داشته باشند تا شاهد مشارکت تک تک شهروندان در این مجموعه باشیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر از منظر گردشگری به شهر ری نگاه کنیم ظرفیت این منطقه منحصر به فرد است. از همین رو لازم است که در کنار افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی به طور هم زمان ساخت موزه ری نیز در دستور کار قرار بگیرد تا این دو مجموعه با کمک یکدیگر نقش موثری در توسعه گردشگری منطقه ری ایفا کنند.

وی با اشاره به اینکه در آغاز مراسم افتتاح مجموعه تاریخی و گردشگری رازی حدود ۵۰ اثر نقاشی قهوه خانه ای که در شرکت توسعه فضاهای فرهنگی موجود بوده اند، به نمایش گذاشته شده اند، بیان کرد: ثبت آثار تاریخی و فرهنگی و معرفی جاذبه های گردشگری ری به دو صورت مکتوب و مجازی از جمله برنامه ریزی های معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران است.

جوادی یگانه با ابراز تاسف از اینکه تهران با وجود ظرفیت بالای گردشگری اما مقصد گردشگران نیست متذکر شد: تهران به طور معمول به شکل یک معبر مورد استفاده قرار می گیرد. این بدین معناست که افرادی که به شهر وارد و خارج می شوند به طور معمول حداکثر یک یا دو نقطه را در شهر می بینند آنهم به شکل عبوری. در حالیکه کلانشهر تهران پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری دارد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران در ادامه افزود: باید فرصتی فراهم کنیم که ساکنان استان تهران و شهرهای همجوار و صد البته تمام مردم ایران و گردشگران خارجی، تهران را یکی از ظرفیت ها و مقاصد گردشگری خود تعریف کنند. البته در این زمینه نیازمند حمایت تک تک اعضای و کمیسیون اجتماعی شورای شهر هستیم.

جوادی یگانه از کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران و به ویژه آقای خلیل آبادی خواست تا  مسئله سازمان گردشگری در هفته های آتی به نتیجه برسد.

وی با اشاره به اینکه ستاد گردشگری شهر تهران دو اقدام در جهت حفظ میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی ری در دستور کار دارد، خاطر نشان کرد: ثبت منظر فرهنگی کوه بی بی شهربانو در صف ثبت آثار ملی قرار دارد. همچنین ساماندهی مجموعه چشمه علی نیز با رعایت ملاحظات میراث در دستور کار است.

جوادی یگانه ضمن ابراز امیدواری از اینکه مجموعه تفریحی گردشگری رازی با اصلاح کارکرد در اختیار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی قرار خواهد گرفت، خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم این مجموعه همراه با میراث گران سنگ مذهبی و تاریخی ری و مجموعه مجاور برج طغرل و آرامگاه ابن بابویه بتوانند در توسعه فرهنگی و اجتماعی ری موثر باشند تا به رونق حیات مدنی و افزایش کیفیت زندگی ساکنان کمک کند. ضمن آنکه فرصتی برای گردشگری تاریخی و مذهبی در شهر تهران فراهم شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران در پایان ضمن اعلام تسلیت به مناسبت سالگرد وفات حضرت عبدالعظیم حسنی، از زحمات دست اندرکاران معاونت فنی وعمرانی تقدیر و تشکر کرد.

گفتنی است مراسم آئین افتتاح مجموعه تفریحی گردشگری رازی صبح امروز با حضور شهردار تهران، معاون فنی و عمرانی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل و اعضای شورا در شهر ری برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا