شورای شهرصفحه اصلی

توزیع امکانات شهری تهران عادلانه نیست

مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران

عدالت در توزیع بودجه از جمله مهم ترین مسائلی بوده است که در دوران حضورم در شورای شهر به عنوان اولویت پیگیری کرده ام. در بودجه سال ۱۳۹۶ که مصوب شورای چهارم بود ما شاهد آن بودیم که فاصله سرانه بودجه یک نفر شهروند تهرانی در منطقه با بیشترین بودجه چیزی حدود ۲ برابر سرانه بودجه یک نفر شهروند تهرانی در منطقه با کمترین بودجه است.

ما این روند نا متعادل را به هم زدیم و این میزان را با استفاده از تخصیص بودجه پروژه های توسعه محلی به زیر یک رسانده ایم و این روند را تا معکوس کردن مساله یعنی اختصاص سرانه بیشتر بودجه به ازای هر شهروند ساکن در مناطق کمتر برخوردار نسبت به شهروندان ساکن در مناطق توسعه یافته هر ساله در چهار سال اخیر ادامه یافته است .در سال ۹۶. بر اساس رتبه بندی توسعه ای منطقه ۱۷ حائز رتبه ۲۲ در توسعه یافتگی و منطقه ۱۵ رتبه ۲۱ توسعه یافتگی را بین مناطق ۲۲گانه شهرداری دارا بوده اند . در سال ۱۳۹۹ از محل اعتبارات توسعه محلی و برای کمک به روند توسعه محلات این مناطق ما شاهد تعریف ۵۷ پروژه با اعتبار ۵۴ میلیارد تومان مازاد بر بودجه مصوب منطقه ۱۷ در این منطقه بوده ایم. همچنین در منطقه ۱۵ نیز تعداد ۱۱۲ پروژه توسعه محلی با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان توسط شورایاران عزیز تعریف و اجرایی شده است.

همچنین در سال ۱۴۰۰ از محل اعتبارات توسعه محلی و برای کاهش شکاف سطح دسترسی به زیرساخت های شهری در منطقه۱۵ ما شاهد پیشنهاد ۵۹ پروژه با اعتباری بالغ بر ۸۷ میلیارد تومان و در منطقه۱۷ نیز شاهد تعریف ۶۲ پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۷ میلیارد تومان از سوی شورایاران برای اجراء هستیم. با تغییر نگاه شورای اسلامی شهر تهران و توجه به موضوع مسائل و مشکلات محلات شهر تهران و آغاز حرکت اجرای پروژه های توسعه محلی بر اساس نظر شورایاران عزیز ما طی سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شاهد تعریف ۲۹۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۹۸ میلیارد تومان درسطح توسعه نیافته ترین مناطق شهر تهران هستیم تا شکاف برخورداری و دسترسی به امکانات اندکی کاهش یابد.

البته برای برقراری توازن و عدالت در زیرساخت های شهری ما در گام نخست هستیم و بجز این مساله از محل جرائم ناشی از قطع درختان و اختصاص منابع آن به تملک باغات و ساخت بوستان در محلات فاقد بوستان یا اختصاص عوارض کسری پارکینگ به ساخت پارکینگ های محله ای یا اختصاص صد درصد عوارض صدور پروانه تا شعاع ۳۰۰ متری ایستگاههای مترو به توسعه حمل و نقل عمومی اقداماتی در مسیر عادلانه تر کردن توزیع امکانات برداشته ایم. اما واقعیت آن است که به علت عدم توجه جدی به عدالت در توزیع زیرساختها در سالهای متمادی امروز همشهریان ما عادلانه به امکانات شهری دسترسی ندارند که بابت این عدم دسترسی عادلانه که یکی از حقوق شهروندی هر یک از ما فارغ از قومیت،مذهب و جنسیت است من به عنوان نماینده مردم عذر خواهی می کنم و تلاش می کنم در مسیر عادلانه تر کردن دسترسی به امکانات و زیر ساخت های شهری حرکت کنیم.

منبع:روزنامه سازندگی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن