شورای شهرصفحه اصلی

محسن هاشمی: از رانت خواری جلوگیری کردیم/ به شورای پنجم نمره ۱۵ می دهم

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران درباره موضوع انتخابات و آینده سیاسی اصلاح طلبان توضیحاتی را ارائه کرد:

🔹در حال حاضر انتقاد از دولت و شخص آقای روحانی به وفور دیده می شود. انتقاد طبیعی است اما به معنی پشیمانی نیست و معنای آن این است که انتظارات مردم از دولت محقق نشده است.

🔹البته بخشی از مشکلات عمده ما به بدعهدی های آمریکا و اذناب این کشور و بیماری کرونا باز می گردد که ما را با کاهش شدید رشد اقتصادی و افزایش تورم به دلیل افزایش نرخ ارز مواجه کرده است.

🔹رئیس شورای شهر تهران  در پاسخ به اینکه آیا اطلاعی از اردوگاه رقیب سنتی دارد یا نه ؟ گفت: خبرها از رسانه و برخی جلسات به گوش می رسد و آنها هم مثل اصلاح طلبان به دنبال اجماع هستند و قطعیتی در انتخاب ندارند.

🔹اصولگرایان نسبت به تایید صلاحیت مطمئن هستند اما اصلاح طلبان نسبت به تایید کاندیدای خود شک دارند. همین امر موجب کثرت کاندیدا در بین اصول گرایان شده ولی عبور کاندیدای اصلاح طلبان از فیلتر تایید موجب مشکل و کاهش شور انتخاباتی شده است.

🔴مشارکت کمتر از ۳۵ میلیون نفر به مصلحت انقلاب نیست

🔹در مقایسه با گذشته شروع فعالیت انتخاباتی و آرایش سیاسی شکل نگرفته اگرچه این امر می تواند خود یکی از سیاست های حاکمیتی باشد. در مواقعی دولت مستقر با شروع زودهنگام تبلیغات انتخاباتی دچار مشکل می شود به همین دلیل به ویژه به خاطر مشکلات زیاد اقتصادی که دولت با آنها مواجه است

🔹 خود صدا و سیما هم انتخابات را پرشور نکرده و نهادهای نظارتی هم به واسطه برخی قوانین وتعریف رجل سیاسی باعث شده اند فضای انتخاباتی لازم شکل نگیرد و احساس می کنیم مشارکت کم است در صورتیکه باید حداقل  ۶۰ درصدی مشارکت وجود داشته باشد.

🔹 به ویژه اینکه انتخابات دوره اخیر ریاست جمهوری در آمریکا هم بسیار پرشور برگزار شد و به مصلحت انقلاب نیست که مشارکت کنندگان در انتخابات کمتر از ۳۵ میلیون نفر باشند. در حدود ۲۵ روز به ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری باقیمانده است  و صدا و سیما هم می تواند در این بین نقش موثری داشته باشد.

🔹هاشمی در واکنش به اینکه مردم معتقدند بیشترین زمان ریاست جمهوری پس از انقلاب به اصلاح طلبان اختصاص داشته اما آنها همیشه در جایگاه اعتراضی بوده اند و به اختیارات کم ریاست جمهوری اعتراض دارند اما کماکان علاقمند به ریاست جمهوری هستند گفت: خود مردم پنداری یکی از مشکلات جدی همه ما شده است.اما من می پرسم آیا مردم از اصولگرایان راضی هستند؟ شاید از آنها ناراضی تر هم باشند.

🔹 مردم، بسیاری از مشکلات کشور را محصول تفکر اصولگرایی افراطی می دانند و این تفکر در جامعه باب است. وقتی مسئولان معتدل هستند می توانند رضایت مردم را جلب کنند اما وقتی افراط بر جامعه حاکم می شود کشور را دچار مشکل می کند . به هر جهت انتخابات مهم است.

🔹 در انتخابات مجلس، کمتر از ۲۰ درصد مردم شهر تهران حتی با احتساب رأی های باطله در انتخابات شرکت کردند و می توان گفت: مردم از هر دو جناح ناامید هستند. جناح ما هم کاندیداهای معروفی نداشتند در نتیجه نباید به سمت تخریب هم برویم چون نتیجه آن عدم مشارکت مردم در انتخابات است.اعتقاد من این است که باید عملگرا و واقع گرا باشیم در غیر اینصورت قادر به جذب مردم نخواهیم بود.لازم است هر دو جناح عملگرا و واقع گرا باشیم که این تفکر در برنامه های آیت الله هاشمی دیده می شد.

🔹وی درباره تعارضی که در رفتار اصلاح طلبان در کاندیداتوری ریاست جمهوری و اعتراضات آنها از اختیارات رئیس جمهور وجود دارد گفت: این تفکر ویژه اصلاح طلبان نیست. تمامی روسای جمهور به جز آیت الله هاشمی این مورد را مطرح کرده اند.در دوره اول که مقام معظم رهبری رئیس جمهور بودند این مقام بیشتر تشریفاتی بود.

🔹در دوره بعدی هم آیت الله هاشمی این نظر را نداشتند و با سیاست جدی در بازسازی اقتصادی ایستادند. این اظهار نظر به آقای خاتمی و آقای احمدی نژاد در دور دوم ریاست جمهوریشان باز می گردد.

🔹آقای روحانی هم در دولت اول به واسطه امضای برجام و تثبیت نرخ ارز این حرف را نزدند و در دور دوم به دلیل فشارهای زیاد اعتراض کردند. کسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید بپذیرد اختیارات ریئس جمهور در همین حد است.

🔹محسن هاشمی در پاسخ به اینکه در این ۴ سال چه نمره ای به شورای شهر تهران می دهید؟ گفت: از ۲۰ نمره من به شورای شهر تهران نمره ۱۵ را می دهم. برخی مواقع انتظارات مردم به طور کامل محقق نشده است.

🔹عملکرد شورا با شهرداری فرق دارد و اختیارات این دو با هم متفاوت است. انتظارات مردم را در کارهایی که انجام نشده باید تعریف کرد. در شورای شهر تهران؛ شهرفروشی و قانون فروشی نداشتیم. با رانت خواری در شهرداری مبارزه کردیم. هزینه های اداره شهر را کاهش دادیم و بودجه ها را افزایشی نبستیم و صیانت از فضای سبز را به طور جدی دنبال کردیم و توسعه حمل و نقل عمومی را به جد دنبال کردیم ولی متاسفانه در بخشی که باید از طرف دولت مورد حمایت سرمایه ای قرار می گرفتیم خیلی موفق نبودیم ولی ۳۹ کیلومتر از خطوط مترو را کامل کردیم.

🔹درباره بافت های فرسوده مصوبات خوبی داشتیم و در تاب آوری شهر فعالیت جدی داشتیم اما در بحث آسیب های اجتماعی به واسطه قانون های متمرکز در دولت موفق نبودیم ولی در مجموع شورای شهر آرامی داشتیم. اجازه ندادیم پرسنل شهرداری زیاد شود ضمن اینکه ۱۰ هزار نفر از نیروهای شهرداری را هم کاهش دادیم.

موانع اصلاح طلبان از سال ۱۳۸۸ آغاز شد

🔹هاشمی رفسنجانی درباره آینده سیاسی اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ اظهار داشت: جمهوری اسلامی نظامی مردم سالار است و خوب است که عقاید مختلف و انتخاب مردم اصلی برای همه ما باشد. نظام تک حزبی خوب نیست و از طرفی احزاب بی تفاوت هم برای نظام ما خوب نیست. با حذف نگاه های متفاوت به سمت نظام تک حزبی می رویم که این نظام در رژیم گذشته هم جواب نداده است. از دهه ۶۰ شاهد رقابت دو جناح راست و چپ بودیم که طیف اعتدالی به آن اضافه شد. بعد از دولت سازندگی نام این جناح ها را اصلاح طلب و اصولگرا گذاشتند که با مفهوم واقعی خود فرق کرد به طوریکه چپ ها در مسائل اقتصادی راست شدند و به مسائل اقتصاد بازار گرویدند و راست ها هم تند شدند و گرایش های محدود و افراطی را برگزیدند. از سال ۸۸ جریان اصلاح طلب با مشکلات و موانعی روبرو شد و از سال ۹۲ حضور مستقلی نداشت.

🔴جریان اعتدالی؛ راهگشای مشکلات مردم

🔹وی درباره حمایت آیت الله رفسنجانی از حجت الاسلام روحانی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در این سال کاندیدای ریاست جمهوری شدند که رد صلاحیت شدند. اما با انتخابات قهر نکردند.ایشان از آقای روحانی حمایت کردند و اصلاح طلبان هم علیرغم علاقه جدی از ایشان حمایت کردند.در طول این ۸ سال اصلاح طلبان با چالش هایی مواجه شدند. هم دولت آقای روحانی و اصلاح طلبان شورای شهر از عملگرایی کنار رفتند و بخشی از بدنه اجتماعی خود را از دست دادند. اصلاح طلبان باید برای پرشور شدن انتخابات بتوانند حرکتی مثل سال ۷۶ را برنامه ریزی کرده و بتوانند آرایش جدید سیاسی را ایجاد کنند.

🔹  آنها باید بتوانند از بدنه اجتماعی استفاده کنند تا نیروهای معتدل اصولگرا و اصلاح طلب با نامی جدید به میدان بیایند جریان اعتدالی جدیدی ایجاد کنند تا در جهت کاهش مشکلات مردم و افزایش رفاه نسبی حرکت کنند .

🔹ادبیات اصولگرا و اصلاح طلب در حال حاضر دچار مشکل است و مردم نگاه جدیدی را می طلبند. اصلاحات بتواند گفتمان جدیدی برای مردم بیاورد.

منبع:رادیو تهران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن