اجتماعی و فرهنگی

‍ رویداد تهران-آزادی برگزار می شود

رویداد تهران-آزادی از تاریخ بیست و نهم اسفند ۱۳۹۹ تا ششم فروردین ۱۴۰۰ در پهنه و عرصه میدان آزادی برگزار خواهد شد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سازمان زیباسازی شهر تهران با همکاری انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران و منطقه ۹ شهرداری ” هفته مجسمه؛ رویداد تهران-آزادی” را برگزار می کند.

گفتنی است، رویداد تهران-آزادی، رویدادی مکان محور است با موضوع آزادی؛ میدان آزادی به شکل نمادین، نقش دروازه غربی تهران را دارا است. المان نشانه‌ای (لندمارک) میدان توانسته در ۵۰ سال گذشته نمادی از مدرنیته شهری با ارجاع به پیشینه فرهنگی و معماری ایرانی باشد. خاطره جمعی مردم ایران و شهر تهران به این مکان و المان گره خورده است. مختصات فرهنگی و اجتماعی میدان آزادی به دلیل دسترسی به محورهای جاده مخصوص کرج، محور خیابان انقلاب، ترمینال غرب و … کیفیتی سیال دارد و علی رغم وجود فضای فرهنگی در کالبد میدان و امکان تعامل و سکون؛ اولویت با مخاطب سواره است. امکان ایجاد برای مخاطب پیاده و توجه به مولفه های مرتبط با روابط انسانی، بخشی از اهداف رویداد است. این رویداد می‌تواند امکان و پتانسیل‌های انسانی، فرهنگی و هنری «فضا مکان / آزادی» را فراهم سازد و منجر به باز نشناسی نقش فرهنگی آن شود.

در این راستا سازمان زیباسازی شهر تهران با همکاری انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران و منطقه ۹ شهرداری در صدد است در قالب «هفته مجسمه» در آغاز سال جدید، با توجه به مولفه های مکانی، اجتماعی و مفهومی و قابلیت های فضایی میدان آزادی، رویداد «تهران-آزادی» را برگزار کند.

رویداد تعریف شده برای این مکان در نظر دارد فضایی برای هنرمندان فراهم کند تا بتوانند بر اساس مختصات معنایی، فیزیکی و هویتی مکان نسبت به پیشنهاد به پروژه و اجرای آن اقدام کند. رویداد درصدد است با استفاده از امکان های رسانه مجسمه و مکان ویژگی و به منظور ایجاد زمینه گفت‌وگو با مخاطب در بستر شهر و همچنین به واسطه حضور هنرمند، مشارکت و حضور مخاطبان در پروسه شکل گیری اثر در قالب اجرای میدانی با متریال های سبک و قابل گسترش در فضا مانند؛ پارچه، استراکچر فلزی، چوب، کارتن، ورق های پلاستیکی، مواد بازیافتی و… به انتخاب و پیشنهاد هنرمند، در بازه زمانی یک هفته ای اقدام به برگزاری رویداد تهران-آزادی کند.

سازمان زیباسازی از تمام هنرمندان مجسمه ساز ، دانشجویان مجسمه سازی و هنرمندان دیگر رسانه ها با ارایه رزومه اجرایی دعوت می کند تا تاریخ ۲۴ اسفند نسبت به ثبت نام و ارایه رزومه و ایده ی پیشنهادی اقدام کند. نتایج در تاریخ ۲۵ اسفند اعلام خواهد شد. بر اساس پروژه های پیشنهادی حداکثر مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به عنوان کمک هزینه مواد و اجرا به هنرمندان پرداخت خواهد شد.

گفتنی است؛ تامین مواد و وسایل مورد نیاز برای اجرا به عهده هنرمند است؛ در صورت امکان، مواد ضایعاتی توسط شهرداری منطقه در اختیار هنرمندان قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است؛ دبیر این رویداد روح الله شمسی زاده، دبیر اجرایی، هومن سلیمی و هیات انتخاب؛ کامبیز صبری، سارا روحی صفت، نرگس حریریان خواهند بود و هنرمندان باید تا تاریخ ۲۴ اسفند، طرح پیشنهادی خود را همراه با رزومه به آدرس ایمیل [email protected]. انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران با عنوان رویداد “تهران-آزادی” ارسال کنند و در صورت نیاز با شماره تلفن: ۸۸۸۲۱۸۲۹ تماس بگیرند.

گفتنی است؛ ایده پیشنهادی باید متناسب با مبلغ کمک هزینه با احتساب مواد اولیه و دستمزد اجرا در نظر گرفته شود. هنرمندان می توانند به شکل های مختلف اجرا در قالب آثار حجمی و چیدمان و استفاده از قابلیت های مواد سبک و آثار تعاملی براساس مختصات معنایی و مکانی محل اجرا (عرصه میدان آزادی) نسبت به ارایه پیشنهاد اقدام کنند.

لازم به ذکر است؛ هنرمندان دربازه زمانی یک هفته ای در مکان “عرصه میدان آزادی” نسبت به خلق اثر اقدام خواهند کرد. در طول رویداد نهاد مجری نسبت به تسهیل شرایط اجرا اقدام خواهد کرد. آثار اجرا شده در رویداد متعلق به سازمان زیباسازی است و حق استفاده از اثر و تصاویر و … برای سفارش دهنده محفوظ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا