اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

گلپایگانی خبرداد؛ قسمت اضافه ملک جماران ریاست جمهوری تخریب شد

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: درآمدی که شهرداری در سال ۹۸ از ماده ۱۰۰ داشته به زیر یک درصد می‌رسد.

به گزارش شوراآنلاین، عبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران، در برنامه تهران بیست با اشاره به شهر تهران اظهار کرد: بخشی از نابسامانی‌ها در کالبد شهر تهران مربوط به ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران بوده است.

وی ادامه داد: البته طی سال‌های گذشته خارج از طرح تفصیلی هم مجوز‌هایی برای ساخت و ساز داده شده که در همین راستا مصوباتی درباره محدوده کن در شورای عالی شهرسازی وجود دارد و طبق آن حدود هزار هکتار فریز شده است.

گلپایگانی با اشاره به طرح محله کن گفت: این طرح با توجه به خواست مردم بازنگری و به کمیسیون ماده پنج ارجاع شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران تصریح کرد: مطابق با قانون، شهرداری‌ها به ۵ سال زمان احتیاج دارند تا فضا‌هایی که قرار است تبدیل به پارک شود را خریداری کنند و اگر این کار را انجام ندهند باید به مالکان اجازه ساخت و صدور پروانه داده شود.

وی ادامه داد: در گذشته این قانون اجرا نمی‌شد، اما ما هم اصرار داریم که این قانون اجرا شود و درحال حاضر گفته شده مالکانی که از دیوان عدالت اداری حکم دارند بیاورند و بتوانند مجوز ساخت بگیرند.

گلپایگانی با بیان اینکه در این دوره مدیریت شهری سعی کردیم بخشی از اشکالات طرح تفصیلی را اصلاح و درمان کنیم گفت: در این دوره سیستم صدور پروانه هوشمند شده است و هم‌اکنون صدور پروانه خلاف ضوابط و مقررات امکان ندارد و نمی‌تواند صادر شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران بیان کرد: مورد هجمه قرار گرفتیم که چرا شهر را قفل کرده‌ایم، اما اجازه نمی‌دهیم خلاف قانون پروانه صادر و کار شروع شود.

وی با بیان اینکه در گذشته ساخت و ساز‌هایی خلاف قوانین بوده اظهار کرد: کمیسیون ماده ۱۰۰ شکل قانونی دادن به تخلف را با جریمه رفع نمی‌کند و بیش از ۸۵ درصد تخلفات منجر به تخریب و بازگشت به حالت قبل شده و فقط ۱۵ درصد که تخلفات جزئی دارند طبق قانون با جریمه رفع شده اند.

گلپایگانی با بیان اینکه آماده دریافت گزارشات از تخلفات هستیم، گفت: از همه شهروندان درخواست می‌کنیم با گزارش و کمک به ما، اجازه دهند که شهر بصورت مهندسی و قانونی ساخته شود البته درآمد شهرداری در سال ۹۸ از محل ماده ۱۰۰ زیر یک درصد بوده است

وی درباره منطقه جماران گفت: قسمت اضافه ملک جماران ریاست جمهوری تخریب شد و نهاد هم به قانون تمکین کرد و از راه قانونی دنبال رفع مشکل است

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران بیان کرد: طی ۳۰ سال گذشته به سمتی رفته شد که دارایی‌های شهر فروخته شد البته در این میان اقدامات زیرساختی هم انجام شد، اما دارایی شهر فروخته و صرف مسائل روز شدند.

گلپایگانی با بیان اینکه هر فروش تراکمی به معنای شهر فروشی نیست گفت: اگر ارزش‌های شهر فروخته شوند و ارزش دیگری به شهر اضافه شود این به معنای شهر فروشی نیست، اما چیزی خارج از این موضوع یعنی قطعا شهرفروشی شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با اشاره به بودجه شهرداری تهران گفت: میزان بودجه ۴۷ هزار میلیارد است که ۳۰ درصد آن از به بخش شهرسازی تعلق دارد البته میزان عمده این بودجه برای زیرساخت‌های شهری هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: ۴۰ درصد بودجه صرف ساخت مترو می‌شود و از آنجایی که بودجه محدود است شهردار دائما از دولت می‌خواهد برای ساخت زیرساخت‌ها کمک کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن